Gotowe na wszystko. Witamy na Wisteria Lane

Okładka książki Gotowe na wszystko. Witamy na Wisteria Lane Evelyn Vaughn, Leah Wilson, Sarah Zettel
Okładka książki Gotowe na wszystko. Witamy na Wisteria Lane
2011-02-02
2011-02-02
978-83-246-2859-9
Magda Witkowska
Gotowe na wszystko serial esej

Zacznijmy od tego, że jestem wielką fanką serialu Gotowe na Wszystko. Wszystkie sezony pochłonęłam w przerażająco krótkim czasie, z przesadną emocjonalnością śledziłam kolejno losy ukochanych bohaterek a wszelkie dramaty i rozterki przeżywałam razem z nimi, niejednokrotnie roniąc łzę. Jak przystało zatem na prawdziwego smakosza mrocznych intryg Wisteria Lane – było oczywiste, że prędzej czy później wzbogacę swoją biblioteczkę o książkę pozwalającą przedłużyć czas osadzony w realiach zdesperowanych Pań domu.

Niestety w tym miejscu należy od razu wtrącić, że nie jest to pozycja, która opowiada o wcześniejszych bądź dalszych losach naszych drogich bohaterek a jedynie składa się z 17 (!) esejów, mniej lub bardziej znanych amerykańskich pisarek i dziennikarek, zajmujących się szeroko pojętą popkulturą.

Książka pozwala nam dowiedzieć się, dlaczego znana prawniczka nienawidzi Lynette, dlaczego wschodząca dziennikarka powierzyła by swoje dziecko w opiece Susan a utytułowana pisarka ma najwięcej wspólnego z perfekcyjnością Bree pomimo, że marzy o życiu [seksualnym] Gabrielle.

Właściwie idea esejów poświęconych rozważaniom z zakresu charakterologii bohaterów serialu i psychologicznych aspektów tłumaczących tak wielki jego sukces - jest dla mnie całkowicie wytłumaczalna i z całą pewnością przeczytałabym taką kombinację analiz i rozkładu postaci na czynniki pierwsze z nieukrywaną ciekawością.

Niestety w tym przypadku czytelnik nie dostaje zbyt wielu rzeczowych informacji, a przynajmniej nie tyle ile można by było oczekiwać. Opisy i dywagacje są raczej mało krytyczne i obiektywne, napisane w bardzo prostym – o ile nie „zbyt” prostym języku a brak tworzenia w czytelniku miejsca na własne rozważania powoduje, że książkę czyta się jak nudny artykuł do śniadania. Co prawda należy wspomnieć o wprowadzeniu dużej ilości porównań do innych serialowych postaci (co w moim mniemaniu miało wprowadzić nutkę profesjonalizmu w całościowym ujęciu tematu),jednak dla przeciętego czytelnika nie będzie to wzbogacający zabieg, gdyż pojawiające się nazwy seriali nie zdobyły w większości popularności w Polsce, zatem zestawienia naszych zdesperowanych gospodyń do innych postaci, nie stanowią tutaj manewru, który mógłby dodatkowo zaciekawić.

Podsumowując – pozycja dla osób które mają w zapasie nadmiar wolnego czasu i są naprawdę wielkimi fanami serialu. Choć i w takich przypadkach nie gwarantuję satysfakcji z czytania, ponieważ mimo, że sama spełniam wszystkie warunki bycia psychofanką serialu – niestety ta książka mnie zawiodła.

Czasy pierwszej emisji serialu "Gotowe na wszystko" przypadają na okres mojego dojrzewania. Ah cóż to był za czas, dzień emisji był wyczekiwany przeze mnie przez cały tydzień. Z niecierpliwością oczekiwałam kolejnej porcji wspaniałego poczucia humoru i niezwykłego klimatu Wisteria Lane. Serial wzbudzał wiele emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Pokazywał różne oblicza kobiet i pewne schematy. Wiele kobiet utożsamia się z bohaterkami serialu, co przyczyniło się niebywale do jego ogromnego sukcesu na całym świecie.

Jednak co sprawia, że Wisteria Lane przyciąga tyle osób przed ekrany telewizorów. Książka ta właśnie próbuje pochylić się nad tym zagadnieniem. Rozbiera serial na czynniki pierwsze i wyjaśnia niektóre psychologiczne czy społeczne aspekty serialu. Książka mówi tylko o dwóch pierwszych sezonach serialu, jednak można wyciągnąć pewne wnioski i spojrzeć na postępowanie bohaterek inaczej. Przedstawione zostają nam różne modele macierzyństwa, czy podejścia do seksu. Dużo miejsca poświęcone w książce, jest postaci Lynette, za to Gabrielle bardzo mało, nad czym ubolewam.

Gotowe na wszystko to obok Seksu w wielkim mieście jedyny serial kobiecy, która obejrzałam od początku do końca. Kiedy zobaczyłam tę książkę, w ogóle się nie zastanawiałam co to, od razu wzięłam do łapki i kupiłam.
Zaskoczyłam się i to niekoniecznie pozytywnie.
Jest to zbiór esejów napisanych przez kobiety, które pracują w mediach, ale niekoniecznie są wirtuozkami pióra, niestety. Dobór jest średni, np. dwa razy z rzędu mamy esej na temat jednej z bohaterek (Lynnete). Niby autorki mają inne zdanie na jej temat, ale... nie aż tak skrajnie inne. Nie podoba mi się to, w połowie tego zbioru zaczęłam się nudzić.
A wszystko to za sprawą dwóch minusów: styl jest fatalny plus w tekście są hektomiliony nawiązań do amerykańskich seriali, których nie znam.
Sam serial nie jest super hiper ambitny, ot, lekki relaksator, ale nie jest to też brazylijska telenowela. Kiedy biorę do ręki książkę, spodziewam się dzieła ambitnego, które intelektualnie wbije mnie w fotel, lub też lektury lekkiej, niewymagającej i przyjemnej. A tu dziwactwo - eseje są napisane stylem dziwnym, na wskroś amerykańskim, na takim sztucznym luzie, tematy, które poruszają są błahe i banalne, a sam tekst udowadnia, że przerost formy nad treścią jest jak najbardziej możliwy. Przedziwne to wydawnictwo, temat dla mnie wydawałoby się przyjemny, a tutaj jakiś pseudo-stylizowany-na-naukowy bełkot, zupełnie bez sensu.
Sprawa druga - nie jestem osobą, która ogląda seriale 24 na dobę, w tekstach jest tyle nawiązań, imion, zachowań, nie mam pojęcia, o czym one są! Chyba się z tego powodu cieszę...
Czcionka jest za mała, za drobne łamanie, za mała interlinia, źle się czyta, za to okładka ładna.
Nie polecam, bo nie mogę jakoś w głowie znaleźć targetu odpowiedniego dla tej pozycji.

Zaskoczyłam się i to niekoniecznie pozytywnie.

NEVER UNDERESTIMATE A HOUSEWIFE*

"Gotowe na wszystko" to mój serialowy numer 1 (na równi z "Chirurgami"!),dlatego czułam się zobowiązana sięgnąć po tę pozycję. Zachęciła mnie także ładna okładka. Przeczytałam wszystkie eseje, od deski do deski i mogę bez wahania stwierdzić, że nie żałuję wydanych pieniędzy. Jest to przede wszystkim pozycja, która utwierdza mnie w przekonaniu, że "Desperatki" to serial genialny - nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo dopracowany jest scenariusz!
Eseje są napisane przystępnym językiem (choć odwołują się do aspektów psychologicznych, kulturowych, społecznych, a nawet teorii literatury),a także dosyć zróżnicowane tematycznie - znajdziemy tu artykuły chociażby o macierzyństwie i dorastaniu serialowych postaci, analizy ich charakterów, a nawet domów, porównanie rzeczywistości serialowej z realiami życia na przedmieściach, sylwetki bohaterów męskich czy recepcję serialu z punktu widzenia Europejczyka.
Pozycja ciekawa, aczkolwiek - jak już tu wspominano - raczej tylko dla fanów serialu, którzy chętnie wrócą na Wisteria Lane, choćby i w takiej formie.

Nie rozumiem dlaczego książka ma tak niską notę. Owszem, ja też początkowo spodziewałam się czegoś innego, w stylu fan-fiction, ale wystarczyło przeczytać dokładnie opis, by pozbyć się wątpliwości i złudzeń: jest to zbiór esejów dotyczących serialu. Po prostu!

Ocena: 4/5

*Hasło promocyjne 6. sezonu serialu.

NEVER UNDERESTIMATE A HOUSEWIFE*

Lubiłam serial pt „Gotowe na wszystko” i to zachęciło mnie do lektury tej książki. Jest to 16 esejów na temat serialu napisanych przez różnych autorów. Przedstawione są różne poglądy autorów na problemy pokazane w serialu.
Mi podobały się następujące eseje:
1.„Dlaczego nienawidzę Lynette i dlaczego można to uznać za komplement (być może… w pewnym sensie…)”. Evelyn Vaughn
2.„Ritalin, rywalizacja i kabel. Lynette a desperackie macierzyństwo.” Alesia Holliday
3.„Dorastanie na Wisteria Lane” Beth Kendrick
4. „Girl Power czy awanturnicza kobieca natura?.” Laura Caldwell
5. „W pogoni za Susan.” Michelle Cunnah
6.„Moralitet na miarę XIX wieku.” Shanna Swendson
7.„Czy Ameryka jest płytka i powierzchowna? Jak się ogląda Gotowe na wszystko z Europejczykami.” Deanna Carlyle.
8.„Coś innego, coś dziwnego. Dlaczego mężczyźni uwielbiają Gotowe na wszystko” Sarah Zettel.

Według mnie są najciekawsze, ale każdy może mieć inne ulubione. Polecam tą książkę fanom serialu, a także ten serial. Ja nie oglądałam wszystkich odcinków, ale te, które widziałam były świetne.

W treści znalazłam kilka ciekawych cytatów:

„Macierzyństwu nieodłącznie towarzyszy wielka odpowiedzialność, ale również gniew, rozpacz i niebezpieczeństwo.” ( str 58 „Dorastanie na Wisteria Lane”)

„Nie trzeba pracować ciężej, wystarczy pracować mądrzej” (str 58 „Dorastanie na Wisteria Lane”)

„Przyjaciółki są lustrem, w których odbijają się nasze uroki i nasze niedociągnięcia.” (str 72 „Girl Power czy awanturnicza kobieca natura?.”)

Czytałam też książkę napisaną przez jedną z aktorek grających w serialu "Gotowe na wszystko" - "Spalony tost" Teri Hatcher ( w serialu Susan Mayers)

Mi podobały się następujące eseje:

Książka dla miłośników serialu, czyli dla mnie, uwielbiam wręcz ten serial. Opowiada i przypomina różne sceny. Myślałam, że będzie dużo fajniejsza, ale nie jest najgorsza.

Pozycja tylko i wyłącznie dla wielbicieli serialu. Na tapecie charakterki poszczególnych postaci i tyle. Trochę psychologii i przypomnienia poszczególnych scen.

• Domowa biblioteczka
  • 2. Posiadam - książka
  • Niedokonczone - przeczytane czesciowo ...
  • Obyczajowe
  • Wymienione/Sprzedane