Nie będzie rozejmu z władcami

Tłumaczenie: Wiktor Bukato
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
No truce with Kings
8320709547

Klasyka amerykańskiej postapokaliptycznej literatury, połączona z historical fiction i opowieścią o kontakcie z Obcymi.

źródło opisu: opis pochodzi od kogoś kto wstawił tę książke do bazy LC

źródło okładki: własne

Marta | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Pierwsze co się nasuwa to jakże prawdziwa i odpowiadająca naszym czasom jest to opowieść. Konstrukcja i temat jak zawsze super. Jedyne co przeszkadzało mi to skupienie się na działaniach wojennych opis starć i ogólnie cały militarny żargon, bardzo nie lubię książek wojennych a ta miała z nich naprawdę bardzo dużo dlatego mimo, że była krótka czytało mi się ją dosyć ciężko. Najbardziej podobał mi się koniec gdzie Speyer wdaje się z nieziemcem w dialog na temat tego jak powinien wyglądać świat ludzi i co to znaczy być człowiekiem. Myślę, że obecni władcy świat Unia stany itp powinni czasem wziąć parę sf do ręki i poczytać to może zaczęli by myśleć i przestać tak bardzo pragnąć władzy nad naszymi duszami... W każdym razie mimo całej wojskowej otoczki opowiadanie bardzo bardzo dobre daje do myślenia, pokazuje nasze wady i zalety a obcy nie są tak do końca mądrzejsi od nas jak to zwykle sf pokazuje.

Iselor | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Mam duży problem z tym opowiadaniem. Z jednej strony ciekawe połączenie post-apo z tzw. Pierwszym Kontaktem z Obcymi. Zniszczona wojną atomową ludzkość, cofnięta technologicznie o co najmniej kilkadziesiąt lat, stara się podnieść ze zgliszcz i powrócić do dawnej chwały, jednak wciąż jest skłócona i podzielona, a wojny dalej trwają, choć często karabiny są zastępowane przez łuki a czołgi przez konnicę. W takiej scenerii pojawiają się Obcy. Więcej fabuły nie będę nakreślał. jest też druga strona medalu. Za dużo wojskowego żargonu, częsty infantylizm w myśleniu pewnych postaci (i to tych po których najmniej byśmy się tego spodziewali) i cóż...Obojętność. Ale Czytelnika. Sam nie byłem w stanie polubić żadnej postaci, kibicować jej czy ogólnie "trzymać" za jedną ze stron konfliktu przedstawionego w noweli. Ich los był mi kompletnie obojętny. Gdyby ktoś to rozwinął do rozmiarów powieści, pewnie zanudziłbym się. A tak: dobre czytadło z paroma fajnymi pomysłami. A może już wyrosłem z...

Hubert Lewiński | 2012-07-25
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 25 lipca 2012

Niezwykle ciekawa nowelka łącząca kilka nurtów s-f. Powiedziałbym nawet, że świat inkorporujący idee odrodzenia ludzkości po wojnie atomowej oraz kontaktów z obcymi, przy nakreśleniu tak skomplikowanych relacji politycznych pomiędzy walczącymi frakcjami ludzi zasługuje na szersze opisanie. Trochę żal, że zawarto wszystko w kilkudziesięciu stronach. Niemniej historia wciąga, zarówno fanów nietuzinkowego s-f, jak i miłośników batalii. Żeby jednak zrozumieć zamysły taktyczne manewrów obu walczących sił niezbędna jest minimalna znajomość geografii zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Dziuber | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018