Tilly
83-85435-09-3
tilly, sen, frank, rodzina
Enigma

Kathy zasłoniła rękami oczy. Tilly! Twarz jej najmilszej dziecinki oddalała się, ginęła w szarej powlekającej wszystko mgle. O Panie, pozwól mi ją ujrzeć jeszcze raz, jeszcze tylko raz! - Pokaż mi się, Tilly! Niech cię zobaczę, jak wyglądasz z kwiatami! Ukazała się, daleka, lecz uśmiechnięta, z rączką uniesioną na pożegnanie, z włosami ułożonymi tak, jak uczesała je Kathy. Pięknie jej było z...

- Pokaż mi się, Tilly! Niech cię zobaczę, jak wyglądasz z kwiatami!
Ukazała się, daleka, lecz uśmiechnięta, z rączką uniesioną na pożegnanie, z włosami ułożonymi tak, jak uczesała je Kathy. Pięknie jej było z kwiatami. Zawołała przez rozwierającą się między nimi otchłań:
- Życie nie jest takie długie! Spotkamy się! Będziesz mogła trzymać mnie w objęciach, ile zapragniesz, i nigdy, nigdy już nie będziesz płakać!
- Tak pięknie wyglądasz!
- Zachowam te kwiaty na zawsze, mamusiu!
Czy tom chmury z niknącego sny, czy też jej własne łzy zatarły rysy ukochanej twarzy? Już prawie nie było jej widać. Pochłaniała ją przestrzeń.
Uśmiechnij się do mnie! Ukaż mi się!
Ukazał się uśmiech. I mała rączka machająca na pożegnanie.
Daleki melodyjny głos zawołał:
- Kocham cię mamo! Kocham cię!

źródło opisu: okładka

źródło okładki: sfotografowana samodzielnie

Ta książka mną wstrząsnęła. Na samym końcu nie wiedziałam czy mam się cieszyć i płakać ze szczęścia czy raczej ze smutku...

Zaczyna się niewinnie. Dan i Kathy stoją na cmentarzu. Uczestniczą w pogrzebie mężczyzny, o którym prawie nikt nie pamiętał. Są jedynymi osobami, które go żegnają. Nagle zauważają kobietę, modlącą się przy czyimś grobie. Podchodzą i na nagrobku widzą napis "Tilly". Kobieta ucieka... Spokojna akcja książki, sprawia, że ten szczególny moment, ten zaskakujący wątek,który pojawia się powoli ze strony na stronę, uderza w czytelnika jak zimny prysznic.

Bardzo polecam! Prostota tej książki sprawia, że dla mnie jest ona arcydziełem :)

Joanna | 2013-10-06
Przeczytana: 2008 rok

nie tylko wzrusza,ale skłania do przemyśleń. Jak dla mnie byłaby świetną lekcją życia dla uczennic gimnazjów

Po przeczytaniu książki zastanawiałam się co tak naprawdę autor miał na myśli. Dla mnie aborcja to coś co nigdy nie powinno się wydarzyć i nie ma dla mnie argumentów, które mogłyby mi to wyjaśnić. Każdy ma prawo żyć, "rodzice" powinni przewidzieć konsekwencje swoich działań wcześniej. Dziecko nie jest niczemu winne. Najpierw myślałam, że autor pisząc tę książkę chciał uświadomić kobietom, że dokonując aborcji niszczą ludzkie życie. Te setki dzieci bawiące się w ogrodzie Kathy były w różnym wieku, o różnym kolorze skóry. Wysokie, niskie, szczupłe i grube. Miały swoje marzenia, pragnienia... a nie znały nawet swojego imienia. Bo tak naprawdę te wszystkie dzieci nie istniały! Ktoś przerwał ich życie zaraz na starcie. Nie pozwolił im się urodzić i doznać życia. Te dzieci bardzo chciałyby mieć rodziców, rodzinę i być kochanymi. Później okazało się, że rozmowa Kathy z Tilly zmierza do przebaczenia, "odpuszczenia grzechów", nadziei na wspólne życie wieczne. Dodatkowo w powieści ciągle...

monisim | 2013-03-07
Przeczytana: 1995 rok

Wyciskacz lez ;P Chetnie przeczytalabym jeszcze raz!

Lucyna Renata | 2012-10-03

Juz raz bardzo dawno temu czytalam ta ksiazke jest bardzo piekna i wzruszajaca polecam mlodym kobietom aby zanim zaczna korzystac z urokow zycia najpierw ja przeczytaly.WARTO.

Chomiczenko | 2016-05-02
Agata Hinc | 2016-04-23