Radość

Okładka książki Radość Karen Kingsbury, Gary Smalley
Okładka książki Radość
Karen KingsburyGary Smalley Wydawnictwo: POLWEN Cykl: Ocalenie (tom 4) Seria: Rodzina Baxterów literatura piękna
Ocalenie (tom 4)
Rodzina Baxterów
Rejoice
POLWEN
2007-01-01
2007-01-01
Agnieszka Rasztawicka-Szponar
saga

W pewnym momencie, w jednym z dialogów pomiędzy Ashley i Landonem w padły słowa, że oni to już przerabiali. I dokładnie takie odczucie towarzyszyło mi podczas całej lektury „Radości”. Tom czwarty nie zawiera tak naprawdę nic nowego, można odnaleźć przeżycia Tima z pierwszego tomu. W moim odczuciu gdyby książkę skrócić z 350 do 150 stron, ta nic nie straciłaby ze swojej zasadniczej treści i przekazu. Bo nabijanie stron zapełnianiem całych rozdziałów cytatami Biblii dla mnie mija się z celem. Wydarzenia więc mnie nie porwały, ciągnęły się jak guma do żucia, a opisy wiary członków rodziny Baxterów w sytuacji, gdy im się wszystko układa, a Pan Bóg spełnia każdą modlitwę jest mało wiarygodne. Ciekawe, co byłoby, gdyby przyszły większe trudności i niekoniecznie dobrze się skończyły. Ale to już takie dygresje chrześcijanki na marginesie zasadniczego tematu.

Kolejny tom oceniam na 6 gwiazdek. Może to niedużo, ale do tej ilości przypisana jest ocena dobra, a ja uważam, że więcej niż dobry książce dać nie mam za co.

1964

Kolejny tom sagi "Ocalenie" i kolejna próba, przed którą staje rodzina Baxterów. Czy wiara i modlitwa pozwoli przetrwać Brooke i Peterowi? Kto ich będzie wspierał w tym trudnym czasie? Jakie zmiany nastąpią w życiu rodzeństwa Brooke?
Autorzy kolejny raz przekonują nas, iż nie ma sytuacji bez wyjścia. Pokazują, że nawet wówczas, a może zwłaszcza wtedy, gdy nie rozumiemy woli Boga, warto zaufać i pozwolić Mu pomóc nam zaufać, uwierzyć i zrozumieć.

Mimo iż nie czytam po kolei tej serii, to ściska mnie za serce. Jak zwykle autorka wzrusza, zachęca do zastanowienia nad swoim życiem czy postępowaniem.
Z niecierpliwością czekam na kolejne spotkanie z Baxterami.

Z niecierpliwością czekam na kolejne spotkanie z Baxterami.

Czwarta część serii "Ocalenie" jest zdecydowanie lepsza niż poprzednie. Możliwe, ze to tylko moje subiektywne odczucie, a dużo daje przyzwyczajenie do nieco tendencyjnego i ckliwego stylu całości. Ową część czyta się naprawdę dobrze, z ciekawością i zaangażowaniem, czego brakowało mi w poprzednich tomach. "Radość" to książka, która w planie fabularnym, przekornie, opowiada o straszliwej tragedii, która spotyka małą dziewczynkę i o reakcjach jej rodziny. Bohaterowie muszą zmierzyć się z dużymi trudnościami, jednak ich wiara daje im niezwykłą siłę i, co wydawałoby się nieprawdopodobne, radość nawet w smutnych chwilach. Szczerze powiedziawszy, początkowo zupełnie nie przemawiała do mnie taka wizja wiary, jednak wraz z podróżą w świat Baxterów zaczęłam inaczej na to patrzeć. Oczywiście powieść nie jest arcydziełem literackim, ale niesie w sobie potencjał "poradnika" relacji wewnątrzrodzinnych i warto do niej zajrzeć, tym bardziej, że czyta się ją dość lekko.

Bardzo dobra. Jedna z niewielu książek, przy której się wzruszyłam. Godna polecenia. Może banalna historia, ale uczy. Może szczęśliwe (lub też nie) zakończenie, ale bardzo, bardzo wartościowa.

Obniżyłam ocenę, bo - mimo ciekawej fabuły - niesamowicie drażniło mnie ciągłe odniesienie do religii. Wręcz nie ma strony, żeby nie było powiedziane / pomyślane coś o Panu, o jego woli itp.

Cała seria po prostu rewelacyjna :)

Cała seria po prostu rewelacyjna :)

kolejna część sagi Baxterów

kolejna część sagi Baxterów

Czwarta część sagi jest dość dobra, bo porusza ciekawy problem. Mimo, że przewidywalna i przesiąknięta odniesieniami religijnymi warta przeczytania.

Ten tom z serii nie zachwycał mnie już tak bardzo jak pierwsze, ale i tak czytałam z przyjemnością, zaciekawieniem i spędziłam bardzo dobry czas z tą książką. Tyle w niej mądrości, normalności, nieprzesłodzonego życia, prawdy... Polecam z serca.

• Karen Kingsbury
  • Obyczajowe