Kobiety w Biblii

978-83-1111265-0
Biblia, kobieta
historia
Moreni

Bogato ilustrowana książka poświęcona kobietom pojawiającym się w Starym i Nowym Testamencie. Uwzględnione zostały w niej właściwie wszystkie występujące w Biblii kobiety. Tylko nieliczne zostały wymienione jedynie z imienia.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: http://kobieta.interia.pl

Bardzo ciekawie i przystępnie napisana książka, którą czyta się jak powieść.
Autor w interesujący sposób przedstawia sylwetki kobiet występujących w Starym i Nowym Testamencie - opowiada ich historię, omawia pochodzenie i znaczenie imion, związki z innymi biblijnymi bohaterami. Dopełnieniem są konteksty artystyczne i liczne kopie dzieł malarskich (szkoda tylko, że nie w kolorze).

Jedyną wadą jest brak skorowidzu postaci. Utrudniać to może wyszukanie konkretnej bohaterki, gdyż sylwetki kobiet nie są omawiane alfabetycznie, tylko w porządku występowania w Biblii.

Książka pokazuje i wielkość, i znikomość Ewy oraz jej potomkiń. Autor skupia się zarówno na wielkich, powszechnie znanych postaciach (np. Sara, Deborah, Maria, Maria Magdalena), jak i na tych, o których Biblia wspomina zaledwie w kilku zdaniach, które często nie mają nawet imion, tylko nazywane są żonami określonych bohaterów.

"Kobiety w Biblii" to książka dla każdego. Może służyć jako pomoc dydaktyczna, ale przede...

Moreni | 2011-02-08
Na półkach: Przeczytane, Moje własne
Przeczytana: 05 lutego 2011

Widząc tytuł „Kobiety w Biblii” czytelnik może się spodziewać popularnonaukowej rozprawy na temat kondycji ogólnej kobiety w czasach biblijnych i interpretacji sposobu ich przedstawienia na przestrzeni dziejów, analizy literackiej, historycznej i tak dalej. Czytelnik taki rozczarował by się, nie to bowiem było celem autora, jak sam we wstępie zaznacza. Celem tej książki jest przedstawienie historii kobiet biblijnych zgodnie z informacjami, które ta księga zawiera (jedynie w wyjątkowych przypadkach autor bierze pod uwagę też inne źródła) – mamy więc coś w rodzaju leksykonu postaci. W żadnym wypadku nie sprawia to jednak, że „Kobiety w Biblii” są pozycją mało interesującą.

Człowiek, który nie zadał sobie trudu przeczytania całej Biblii (a śmiem twierdzić, że takie osoby stanowią większość), zazwyczaj biblijne niewiasty kojarzy z trzema postaciami: Ewa, Maria (matka Jezusa) i Maria Magdalena (któż by o niej po boomie na historie typu „Kod Leonarda da Vinci” nie słyszał). Taki...

nessy | 2015-05-02
Na półkach: Historia, 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 maja 2015

Opis zawarty na tylnej części okładki sugeruje, że autor ma zamiar udowodnić, że kobieta nie była niegdyś poddana mężczyźnie. Czytamy: "Bliższe wejrzenie w Stary i Nowy Testament pozwala stwierdzić, iż kobiety dorównywały niegdyś mężczyznom - w sferze władzy, w polityce, pod względem statusu społecznego, a nawet w walce". Wyjąwszy jednak kilka przykładów kobiet, które rzeczywiście miały jakieś znaczenie, z tekstu wynika, że głównym zadaniem kobiet było rodzenie dzieci, zaś drobne nieposłuszeństwa tych kobiet względem mężów kończyły się dla nich niekorzystnie (lekko mówiąc). Tak naprawdę lektura "Kobiet w Biblii" tylko udowadnia, że pozycja kobiet była gorsza niż mężczyzn.

Autor prawdopodobnie miał wizję, ale w treści tej wizji zupełnie się nie czuje. Jest to "goły" zbiór sylwetek kobiecych przedstawionych bez głębszej analizy, z niewystarczajacym dla mnie komentarzem. Rodzaj pracy odtwórczej.

Na plus wypada element, który przedstawia postacie biblijne w sztuce. Ten jednak też...

ciociasamozloeluta | 2013-10-27

paraela kobiet niezwyklych, ujmujace, ciekawe, rzetelnie. Wspaniala lektura.

Gwiazdopatrznia | 2016-07-25
elyria | 2014-05-22