Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria kieszonkowa PIW". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
legendy, podania
buka

"Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi" to opracowane,poszerzone i opatrzone komentarzem doktora Ryszarda Wojciechowskiego wznowienie zbioru podań ludowych zebranych w XIX wieku przez Kazimierza Władysława Wójcickiego, pioniera polskiej folklorystyki. Zawiera wiele autentycznych polskich bajek ludowych, obrazki z życia szlachty i chłopów, a także bajki i podania innych narodów.

źródło opisu: okładka

WisemantheWise | 2015-10-11
Przeczytana: 06 października 2015

Już wcześniej czytając zbiór klechd i bajek polskich byłem usatysfakcjonowany że takie coś istnieje choć jest mało propagowane.
Tym razem wypożyczyłem zbiór w całości autorstwa pisarza XIX wiecznego Wójcickiego znając pobieżnie jego pisane twory.
Nie bardzo pasuje tutaj słowo bajka, kojarzona współcześnie z utworem dla dzieci, pozbawionym przemocy z pozytywnym zakończeniem. W przypadku bowiem właśnie bajek ludowych, które zebrał Wójcicki "utwory" te nie były wcale skierowane do najmłodszych, a jeśli już to miały inne zadanie niż bajki dzisiejsze. W klechdach pełno jest niesamowitości i nierealności zabarwionych przeważnie złem, strachem. Miały one przestrzegać przed nie rozumianymi wtedy zjawiskami jak choroby, śmierć dzieci, ciemność. Ukazywały je poprzez fantastyczne metafory i stworzenia rzekomo odpowiedzialne za te zjawiska. Nierzadko klechdy miały pozytywne zakończenie ale przeważnie w ich treści pojawiała śmierć i przemoc.
Warto jednak moim zdaniem propagować te klechdy...

Emsi | 2017-08-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Od niespełna roku czekałam z niecierpliwością na moment, kiedy będę mogła zabrać się za lekturę "Klechd" i niestety czuję się delikatnie oszukana.

Spodziewałam się wyczerpującego (dzięki obszerności książki) opisu wierzeń Słowian, jednak otrzymałam zaledwie przekrój.

Ze smutkiem wystawiam tylko kilka gwiazdek.

margoz | 2017-01-29

Książka Kazimierza Władysława Wójcickiego jest zbiorem opowiadań i historii przekazywanych sobie ustnie przez starsze pokolenia. Zebrane i spisane zostały one w XIX wieku, ale znane były przecież o wiele, wiele wcześniej. Poza wspomnianymi wcześniej kilkoma powszechnie znanymi opowieściami w zbiorze znajduje się wiele innych, dużo mniej znanych i często wzruszających, albo mrożących krew w żyłach historii. Większość z nich słyszałam po raz pierwszy. Sam autor niestety lubił ubarwiać swoje opowieści, często też podkradał podania innym narodom, nie wszystkie więc mają swój początek wśród tytułowych Polaków i Rusinów.
Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi zawierają wstęp wybitnego historyka i folklorysty Juliana Krzyżanowskiego, a także (na szczęście) dołączone obszerne wprowadzenie dr. Ryszarda Wojciechowskiego, wraz z komentarzami do każdej przytoczonej przez autora klechdy / podania. Napisałam "na szczęście", ponieważ dzięki temu opracowaniu i analizie...

Ahsan | 2015-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: czerwiec 2015

Bardzo przyjemna lektura i źródło historii ludowych. Polecam do poczytania od czasu do czasu. Warto :)

JemKoper | 2018-03-31
Lolek90 | 2018-01-26