Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria kieszonkowa PIW". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
legendy, podania
buka

"Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi" to opracowane,poszerzone i opatrzone komentarzem doktora Ryszarda Wojciechowskiego wznowienie zbioru podań ludowych zebranych w XIX wieku przez Kazimierza Władysława Wójcickiego, pioniera polskiej folklorystyki. Zawiera wiele autentycznych polskich bajek ludowych, obrazki z życia szlachty i chłopów, a także bajki i podania innych narodów.

źródło opisu: okładka

WisemantheWise | 2015-10-11
Przeczytana: 06 października 2015

Już wcześniej czytając zbiór klechd i bajek polskich byłem usatysfakcjonowany że takie coś istnieje choć jest mało propagowane.
Tym razem wypożyczyłem zbiór w całości autorstwa pisarza XIX wiecznego Wójcickiego znając pobieżnie jego pisane twory.
Nie bardzo pasuje tutaj słowo bajka, kojarzona współcześnie z utworem dla dzieci, pozbawionym przemocy z pozytywnym zakończeniem. W przypadku bowiem właśnie bajek ludowych, które zebrał Wójcicki "utwory" te nie były wcale skierowane do najmłodszych, a jeśli już to miały inne zadanie niż bajki dzisiejsze. W klechdach pełno jest niesamowitości i nierealności zabarwionych przeważnie złem, strachem. Miały one przestrzegać przed nie rozumianymi wtedy zjawiskami jak choroby, śmierć dzieci, ciemność. Ukazywały je poprzez fantastyczne metafory i stworzenia rzekomo odpowiedzialne za te zjawiska. Nierzadko klechdy miały pozytywne zakończenie ale przeważnie w ich treści pojawiała śmierć i przemoc.
Warto jednak moim zdaniem propagować te klechdy...

Aivalar | 2016-03-23
Przeczytana: 01 kwietnia 2016