Oko Proroka czyli Hanusz Bystry i jego przygody

Seria: Przygoda z Historią
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Ukraina, Turcja, kozacy, skarb
Beata

Polska, XVII wiek. Mały chłopiec ze wsi na wschodnich terenach Rzeczpospolitej poznaje Kozaka. Ten pokazuje mu miejsce, gdzie zakopany został niezwykle cenny, choć mały skarb, tytułowe Oko Proroka. Od tej chwili życie chłopca zmienia się diametralnie. Jak potoczą się losy chłopca, jego ojca, kozaka i Oka Proroka? Powieść ma wartką, wciągającą akcję. Czyta się ją bardzo przyjemnie. Polecam miłośnikom przygody.

źródło okładki: Skan własny (MW)

kondor | 2015-01-27

Data wydania -1957 rok, miejsce przechowywania - strych. Skromna miękka obwoluta, pożółkłe, grube kartki zapisane drobnym drukiem. Ogólnie, książka nie zbyt atrakcyjna wizualnie a zapach kurzu i zleżałego papieru kręcił w nosie jak po zażyciu tabaki.
I w tym przypadku idealnie sprawdziło się przysłowie - Nie oceniaj książki po okładce!
Świetnie napisana powieść z wyrazistymi sylwetkami bohaterów. Książka pełna przygód oraz barwnych i plastycznych opisów życia ówczesnych mieszkańców. Może miejscami trochę naiwna, a może z wiekiem to ja zagubiłem gdzieś tę młodzieńczą wiarę w zwycięstwo dobra nad złem. Świetna jako detoks, po zbyt wyimaginowanych acz modnych bookach.
Polecam.

anek7 | 2011-08-19
Przeczytana: 31 lipca 2011

Wędrując w poszukiwaniu czytelniczych inspiracji po blogach książkowych widać, że najczęściej omawiane książki (tak gdzieś 80%) to nowości. Jest to zrozumiałe, bo spora część blogerów współpracuje z wydawnictwami, a i idąc do jakiejkolwiek księgarni na jej półkach nie znajdziemy jakichś starszych pozycji niż te z obecnego i ewentualnie ubiegłego roku. Jak więc trafić na godne uwagi a nieco starsze wydawnictwa? Użytkownicy BiblioNETki już od dawna głoszą, że najlepszymi polecankami są biblionetkowe konkursy. Dwa razy w miesiącu, wśród konkursowych fragmentów można znaleźć literackie perełki od których puchnie schowek lub (jak w moim przypadku) wydłuża się lista z którą odwiedzam bibliotekę.

Jedną z takich wypatrzonych w konkursie książeczek była powieść Władysława Łozińskiego pt. "Oko proroka czyli Hanusz Bystry i jego przygody".
Autor powieści to żyjący w drugiej połowie XIX wieku historyk i pisarz, kolekcjoner dzieł sztuki oraz przez wiele lat sekretarz lwowskiego instytutu...

Grzegorz | 2016-09-29
Garbos | 2016-08-06