Bajki

Tłumaczenie: Bohdan Drozdowski
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
bajki, wybór, zwierzęta

Inne wydania

Wybór trzydziestu jeden bajek Iwana Kryłowa, których bohaterami sa głównie zwierzęta. Ilustrował Szymon Koprowski.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie własne

Grot | 2016-04-27

Są tu bajki wybitne, ale daje jedną gwiazdkę mniej - raz, zbiór jest niezwykle obszerny i zdarzają się też utwory słabsze, dwa - tłumaczenie nie wydaje mi się najlepsze. Polski przekład jest nieco przestarzały, tłumacz skupił się na poetyce przekazu kosztem spójności i nie brakuje tu określeń przestarzałych, staropolskich, które już dawno wyszły z obiegu, skutkiem czego niektóre bajki trzeba jeszcze raz uważniej przeczytać, aby je zrozumieć. Choć oczywiście taka nieco archaiczna - nastrojowa narracja pewnie będzie dla wielu czytelników atutem.

Trzeba pochwalić to wydanie za ogromną ilość bajek (około 200)i wspaniałe ilustracje.

Merytorycznie są to wszystko utwory z morałem, w których zawarte jest wiele mądrości dla każdego.

Czasami można mieć wątpliwości co faktycznego autorstwa niektórych bajek np; "Wilk i Żuraw" oraz "Dąb i Trzcina" znalazłem w zbiorze przypisywanym zarówno Ezopowi oraz La Fontaine'a. Jednak nie wchodząc w niuanse świadczy to tylko o genialności tych bajek i...

Sasha Krajewska | 2012-04-03

uważam,że są to utwory zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych-błyskotliwy humor,za którą kryje się wnikliwa analiza naszego zachowania

Sasha Krajewska | 2012-04-03

wspaniałe,mądre baśnie-dla dzieci i dla dorosłych

Imhere | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017