Delfin. Opowieść o marzycielu

Okładka książki Delfin. Opowieść o marzycielu Sergio Bambaren
Okładka książki Delfin. Opowieść o marzycielu
Sergio Bambaren Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
The dolphin. Story of a dreamer
Zysk i S-ka
2008-12-01
2008-12-01
978-83-7506-256-4
Tomasz Bieroń
filozofia marzenia

Książeczka do przeczytania w godzinę, jak dla mnie bez większych emocji. Porównania do Małego Księcia to duże nadużycie …

Delfin Daniel -bo otóż on widnieje na okładce książki, która przykuła mój wzrok. Delfin opowiadający o marzeniach. Niby coś absurdalnego. Mylący „szczegół”.
Od parunastu dni tkwił na półce czekając, aż po niego sięgnę. Leżał i czekał – cierpliwie. I tak w dniu, kiedy wszystko poprzysięgło zniszczyć Cię od środka, nadeszła chwila na Delfina Daniela. Jego historia jest urokliwa, symboliczna, pełna tego, czego nam ludziom w dzisiejszych czasach brakuje -MARZENIA. To Delfin ponownie swoimi akustycznymi dźwiękami dotarł do tego co pragnę, do tego co chce, do tego o czym marze od lat. Więc jeśli Wy tak jak ja traficie na dzień pełen smutku, żalu i łez sięgnijcie po Delfina. Choć czuje się nadal źle to tam, w środku mnie znów zabłysnęła nadzieja. Nadzieja na realizacje marzeń.

Daniel nie jest takim delfinem jak reszta jego stada. Uwielbia surfować, nie interesuje go łowienie ryb. Inne delfiny śmieją się z niego twierdząc, że jest niedojrzały i dziecinny. Jego największym marzeniem jest odnaleźć sens swego życia. Pewnego dnia Daniel słyszy głos, który radzi mu co ma zrobić, by spełnić swe marzenie. Delfin słucha tajemniczego głosu i wyrusza w daleką i niebezpieczną podróż przez ocean... Czy Danielowi uda się spełnić swe marzenie? Kogo spotka w trakcie swej podróży i jakie znaczenie będzie to miało dla jego życia?
Ostatni raz czytałam tego typu książkę w gimnazjum, gdy omawialiśmy na lekcjach polskiego „Małego Księcia”. „Delfin. Opowieść o marzycielu” to bardzo podobna historia. Dla dzieci świetna bajka, dla starszych czytelników fantastyczna opowieść z „drugim dnem”. Daniel Delfin spotyka na swej drodze różne postacie, dzięki którym podobnie jak Mały Książę zdobywa nowe doświadczenia. Swoją wiedzę o życiu przekazują mu kolejno wieloryb, zły człowiek, słoneczna ryba i stary delfin. Dzięki nim Daniel nawet przez moment nie zwątpił w to, że uda mu się osiągnąć swój cel.
Na okładce widzimy jedną z ilustracji autorstwa Michele Gold, zamieszczonych również wewnątrz książki. Przedstawia ona delfina, który wyskoczył w wody ku świetle księżyca w pełni.

„Delfina”, jak już wspomniałam, mogę polecić czytelnikom w każdym wieku. Niewielki format, duże literki, liczne ilustracje sprawiają, że lektura zajmuje zaledwie kilkadziesiąt minut. I z całą pewnością jest to kilkadziesiąt minut relaksu oraz refleksji, kiedy to można przypomnieć sobie, jak ważną wartością w ludzkim życiu są marzenia.

To kolejna książka, którą kupiłam chrześniaczce, ale sama przeczytałam od deski do deski:).

Okładkowa recenzja głosi, że jest to "magiczna opowieść dla czytelników w każdym wieku".
Najmłodsi czytelnicy, którzy dopiero zaczynają wielką przygodę z czytaniem, mają szansę znaleźć tu życiowe mądrości podane w poetycki i metaforyczny sposób.
Tytułowy bohater uświadamia, jak wielką wartością są marzenia i dlaczego warto je realizować. Na przykładzie jego przygód mały czytelnik może prześledzić różne zachowania i różny stosunek do życia, gdyż Delfin Daniel spotyka podczas morskich podróży znajomych i nieznajomych, od których wiele się uczy. Sam także wypowiada ważne zdania, jednak symbolem mądrości jest w książce Głos Morza, który mówi wprost do Daniela (i do czytelników) o tym, co w życiu najważniejsze.

Całość napisana jest prostym, ale pięknym językiem, a treść ubarwiają przepiękne ilustracje - bardzo kolorowe, zawierające elementy symbolizmu i ekspresjonizmu.

Moim zdaniem, to jednak książeczka adresowana przede wszystkim do dzieci, gdyż zawarte w niej refleksje, a raczej sposoby ich wyrażenia, dorosłym wydać się mogą infantylne i sentymentalne....

„Delfin” to opowieść o marzycielu, który nie bał się szukać sensu życia. Ta krótka historia o delfinie Danielu przeznaczona jest dla młodego, jak i starszego pokolenia czytelników. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją wędrówkę po marzenia, jak również tych, którym wydaje się, że już nie warto tego robić, gdyż czasu pozostało zbyt mało.
Książka przepełniona jest wieloma złotymi myślami, do których warto wracać. Zawiera również kilka głębokich przesłań. Przypomina, że trzeba jeść, aby żyć i mieć siłę, by kroczyć obraną przez siebie drogą, którą uważamy za najlepszą. Życie, którego celem jest jedynie zdobywanie pożywienia traci sens i staje się bezcelową wegetacją.
Aby zatrzeć granicę między człowiekiem o zwierzęciem, autor nadał delfinowi ludzkie imię nazywając go Danielem Delfinem. Tym samym zwraca uwagę na to, że zarówno wśród ludzi, jak i wśród zwierząt, są jednostki złe i dobre. Nie można mierzyć wszystkich tą samą miarą, gdyż nie wszyscy wyrządzają krzywdy. Zwierzęta, jak i ludzie, mają podobne cele: pragną być jak najbardziej sobą i łapać wysokie fale własnego szczęścia.
Daniel Delfin był uczniem, a jego nauczycielem morze. „Gdy uczeń jest gotowy pojawia się mistrz.” - tak stało się i w tym przypadku. Morze przemówiło do Daniela w chwili, w której zrozumiał co jest dla niego najważniejsze. Głos morza, który od tego momentu towarzyszył delfinowi, pomógł mu pokonać lęki i niepewność. Radził, by zaufał instynktowi, dodał Danielowi pewności siebie, dzięki czemu spełnił on swoje największe marzenie. "Nareszcie ślizgał się po idealnej fali i odkrył prawdziwy sens swego życia: mieć szczęśliwe i spełnione życie, i dążyć za swoimi marzeniami. Przekroczył granicę, za którą marzenia stają się rzeczywistością, granicę widoczną tylko dla tych, którzy kierują się swoim sercem." Udowodnił, że warto mieć własne zdanie, odmienne przekonania i kierować się innymi wartościami. "Już wiedział, że wszystkie jego osiągnięcia, wszystkie aspiracje i wszystkie jego marzenia składały się na jego osobowość." To, że mu się udało, nie przepełniało go pychą, wręcz przeciwnie. Wrócił do swojego stada i udowodnił delfinom, że każdy powinien zawsze marzyć i nigdy się nie bać. Od tej chwili "ziarna marzenia zostały zasiane w ich duszach i wiedziały, że któregoś dnia one również znajdą drogę do urzeczywistnienia marzeń".

Joanna Markowska

Książka przepełniona jest wieloma...

2041

Sergio Bambaren, autor tej uroczej książeczki, porzucił dobrze płatną posadę i podążył za swoimi marzeniami - oddał się surfowaniu i ochronie oceanów.
Identycznie postępuje Delfin z jego książki.
Jest to więc powieść autobiograficzna z Sergio jako Delfinem w roli głównej. Piękna, mądra, choć nie nowatorska.

Identycznie postępuje Delfin z jego książki.

Czyta się zrozumiale, szybko, bo nie jest długa. Tym jednak co mnie urzekło to cytaty z tej książki, które każdy powinien czytać, gdy nagle zbłądzi i zapomni o marzeniach.

Magiczna jak "alchemik" :) Warto przeczytać :)

"Przychodzi w życiu moment, kiedy nie pozostaje nic innego , jak iść swoją drogą" :))

Magiczna jak "alchemik" :) Warto przeczytać :)

"Przychodzi w życiu moment, kiedy nie pozostaje nic innego, jak iść swoją drogą. Moment, by udać się tam, gdzie kierują cię marzenia. Moment, by postawić żagle swoich przekonań." - Delfin - Sergio Bambaren

Moja pierwsza przeczytana książka.

Moja pierwsza przeczytana książka.

• 2011
  • Kupione