Samotność na pełnym morzu

Okładka książki Samotność na pełnym morzu Michael Morpurgo
Okładka książki Samotność na pełnym morzu
Michael Morpurgo Wydawnictwo: Telbit literatura piękna
Alone on a Wide Wide Sea
Telbit
2011-01-01
2011-01-01
978-83-62252-26-8
Marta Kapera
żeglarstwo samotność

Wartościowa książka dla młodzieży. Myślałem, że będzie trochę bardziej żeglarska.

Już nie pamiętam skąd pochodzą te słowa, ale przeczytałam kiedyś coś takiego: ,,Jeśli książka nie zasługuje na to, żeby przeczytać ją drugi raz nie zasługuje na to, żeby w ogóle ją przeczytać''. A ta książka z pewnością zasługuje na to, żeby przeczytać ją nie tylko dwa razy, ale więcej i jeszcze polecać każdej spotkanej osobie. W sumie jest bardzo smutna, ale i pouczająca. Mówi o tym, aby zachować zdrowy rozsądek, dążyć do celu i, że na świecie są dobrzy ludzie. Serdecznie polecam! Jest fantastyczna!

Bardzo ciekawa książka. Pierwsza część zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. Polecam!

Książka, jak wiele innych tego autora, wg mnie jest wybitna.
Michael Morpurgo zawarł w "Samotności na pełnym morzu" całą gamę emocji. Styl pisania nie pozwala się nudzić, pochłania treścią i zawartymi przekazami.
Należy też wspomnieć, że powieść powstała z uwagi na fakty, które świadczyły o tym, że tuż po II wojnie światowej miało miejsce masowe wywożenie sierot z Wielkiej Brytanii, najczęściej do Kanady, Nowej Zelandii czy, jak to było w przypadku jednego z bohaterów książki Arhura, do Australii.
Dzieci w zależności od tego, w jakie miejsce i do kogo trafiły wiodły szczęśliwe dzieciństwo albo przechodziły drogę przez piekło. Pozbawione były tożsamości, korzeni, świadomości z jakich rodzin się wywodzą. Były też bez skrupułów rozdzielane z rodzeństwem. Odbierano im wszystko, z czym do czasu zapakowania na statek i wywiezienia z kraju dotychczas były związane.
Historia opowiedziana przez Arthura porusza do głębi. Wciąga, wzrusza i sprawia, że czytając przenosimy się do realiów, w jakich żył, przeżywał blaski i cienie bohater wraz z osobami, które napotkał przemierzając szlak swojej drogi życia.
Należy też wspomnieć o Allie, niezwykłej dziewczynie, pełnej determinacji, siły charakteru i wrażliwości.
Warto przeczytać "Samotność na pełnym morzu", żeby zmierzyć się z trudem życia wraz z bohaterami, poczuć piękno, jakie mieszka w ludzkich sercach, magię natury, potęgę morza, ale i oddać się refleksjom w trakcie czytania i po przeczytaniu książki.
Przesłanie, z jakim możemy się spotkać w tej lekturze zapada w czytelniku na długo. W każdym bądź razie, w moim przypadku tak się właśnie zadzieje. Szczerze polecam.

Książka, jak wiele innych tego autora, wg mnie jest wybitna.

Sześcioletni Artur jest sierotą. Z angielskiego sierocińca, wraz z dziewięcioma innymi chłopcami, trafia na australijską farmę wielebnego Coopera. Tam, pod przewodnictwem fanatycznych kazań i pod patronatem kija i bata wykonuje prace ponad jego siły. Z czasem chłopcy zaczynają się buntować przeciw nieludzkiemu traktowaniu i głodzeniu ich przez pastora i wszczynają bunt. Zaczyna im pomagać żona pastora, lecz, pomimo jej zaangażowania, pewnego dnia dochodzi do tragedii. Artur i jego najlepszy przyjaciel Marty uciekają z farmy na ogromną australijską pustynię...

Książka z bardzo dużym potencjałem. Ciekawa, dwupokoleniowa historia z podziałem na dwie części (w pierwszej narratorem jest ojciec, w drugiej córka). Autor porusza ważny, historyczny aspekt wysiedleń sierot w czasie wojny do odległych, zupełnie obcych im krajów. Pokazuje różne oblicza ludzi i powody, jakimi kierowały się rodziny przyjmujące owe dzieci pod swój dach. W tych warunkach toczy się historia każdego z nich, mają plany i marzenia, które nie zawsze udaje się zrealizować. Książka ukazuje również wpływ historii naszych przodków na nas samych (co bardzo lubię w literaturze) oraz ludzi, z których jedni okazują się pomocni na naszej drodze życiowej, a inni trochę mniej...
Myślę, że gdyby dołożyć do tej pozycji bogactwo opisów, byłby to naprawdę majstersztyk w dziedzinie literatury pięknej, ale z kolei byłaby mniej przystępna dla młodszego czytelnika.

Bardzo fajna przyjemna książka.

Bardzo fajna przyjemna książka.

Życie jest podróżą. Nawet nie wiedziałam, że autorem tej książki jest autor, który napisał "Czas wojny". Książka ukazująca w piękny sposób odchodzenie z tego świata ludzi a także zwierząt, które są nieprzerwanie towarzyszami w naszym życiu. Książka smutna ale i słoneczna zarazem. jednak czasem przypadkowe zdjęcie książki z półki bibliotecznej się opłaca. Też mam czasem wrażenie, że coś się wydarzyło tylko w mojej wyobraźni ale pamiętniki są dowodem, że życie mi się przydarzyło.

Cudowna książka, którą mogę polecić każdemu.

Cudowna książka, którą mogę polecić każdemu.

Poznajemy Artura chłopca, który został rozdzielony ze swoją ukochaną starszą siostrą Kitty wraz z innymi sierotami wysłany do Australii.
Straszne cierpienia, krzywdy doznał chłopiec pod okiem kaznodziei, znęcał się nad nim zmuszał do pracy niewolniczej i inne dzieci.
Był sadystą, potworem bez uczuć, serce miał z kamienia.
Artur trafił pod opiekę swoich opiekunów na farmę odkrywa swój niezwykły talent szkutnictwo i żeglarstwo.
Umiejętności swoje doskonali przez cały czas. U ciotki Megs zajmuje się, opiekuje dzikimi, rannymi zwierzętami.
Opowieść poruszyła moje serce, wzruszeń i silnych emocji dostarczyła mi.
Jest wyjątkowa, przepiękna napisana cudownym językiem, z przekazem życiowym ujęła mnie za serce.
Wzruszająca, prawdziwa historia na faktach przeczytałam z przyjemnością trzymała mnie w napięciu mocnym od początku do ostatniej strony książki.
Stęskniony za siostrą swoją pragnie ją odnaleźć.

Był sadystą, potworem bez uczuć, serce miał z kamienia.
Artur trafił pod opiekę swoich opiekunów na farmę...

• Młodzieżówki
  • Literatura obca