Sovay: Przygody pięknej rozbójniczki

Tłumaczenie: Donata Olejnik
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Sovay
Iga

Historia dziewczyny, która nawiązuje przyjaźnie niespotykane dla osób jej pochodzenia i robi rzeczy, o których innym przedstawicielkom jej płci nawet się nie śniło. To opowieść o ciemnych intrygach, skrywanych namiętnościach i żarliwych uczuciach. Sovay nie jest typową dziewczyną z końca XVIII w. Zostaje rozbójniczką po to, by wystawić na próbę uczucie ukochanego. Potem kontynuuje swój...

Sovay nie jest typową dziewczyną z końca XVIII w. Zostaje rozbójniczką po to, by wystawić na próbę uczucie ukochanego. Potem kontynuuje swój rozbójniczy proceder, żeby ratować ojca niesłusznie oskarżonego o zdradę stanu i móc bronić honoru swojej rodziny... Ale także dlatego, że lubi towarzyszącą temu ekscytację i wolność, jaką daje męskie przebranie. Wkrótce Sovay zostaje jednak wplątana w sieć oszustw i konfliktów, których tłem są dramatyczne wydarzenia rewolucji francuskiej.

Barwnie napisana powieść przygodowa dla młodzieży w wieku 12+.

Canis | 2012-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Książka pt. "Sovay - Przygody pięknej rozbójniczki" była dosyć ciekawą pozycją. Opowiada ona o pewnej dziewczynie, która nie przypomina w niczym swoich rówieśniczek - lubi dreszcz emocji i szuka przygód. Książka rozpoczyna się balladą o Sovay, która postanawia napaść na dyliżans swojego ukochanego przebrana za rozbójnika i kazać oddać mu wszystkie pieniądze, zegarek oraz... pierścień, który był znakiem jej miłości do niego. Jednak mężczyzna oznajmia, że odda jej wszystko, za wyjątkiem jego. Potem Sovay spotyka się z nim w ogrodzie, dając mu kilka monet i jego zegarek, a jednocześnie dowód, że to ona była owym rozbójnikiem.

Potem, po balladzie jest właśnie pierwszy rozdział. W nim dowiadujemy się, że James bez skrupułów oddaje rozbójnikowi pierścień, a jednocześnie pokazuje w ten sposób, że jego miłość nie ma największego znaczenia. Mężczyzna potem orientuję się, jaka jest prawda, zaczyna grozić ojcu Sovay i całej jej rodzinie, tworząc fałszywe dowody.

Książka opisuje wydarzenia...

Książka rozpoczyna się "Balladą ludową" o rozbójniczce Sovay - pewnego razu dziewczyna napada na dyliżans, w którym jedzie jej "luby" (ukochany) i każe mu oddać wszystko, ale mężczyzna mówi, że odda wszystko z wyjątkiem pierścienia, który podarowała mu jego nażeczona w dowód miłości. Ballada kończy się tym, że Sovay spotyka się w ogrodzie z ukochanym i daje mu zegarek i kilka złotych monet - pokazuje mu, że to ona była tym rozbójnikiem. Dziewczyna jest bardzo wdzięczna, że jej ukochany dla miłości zaryzykował życie.

Wg. mnie jest to pięknie napisane - wierszem. Opowiada o sile jaką jest prawdziwa miłość.

Następnie książka się komplikuje, ponieważ pierwszym rozdziałem jest właśnie ta ballada, tylko pisana jako opowiadanie i niestety nie ma miłego zakończenia - James bez sprzeciwu oddaje rozbójnikowi pierścień, udowadniając tym, że jego miłość jest nic nie warta. James odkrywa prawdę i zaczyna grozić ojcu Sovay - oskarża go o zdradę państwa, zbiera przeciwko temu fałszywe dowody....

Birdy | 2014-06-07
Przeczytana: 03 czerwca 2014

DLACZEGO TA KSIĄŻKA MA TAKIE SŁABE OPINIE?!SKANDAL! Wygląda na to,że musze je nieco poprawić,bo "Sovay"naprawdę na to zasługuje:)

Z początku faktycznie może trochę zniechęcać ale kiedy czytelnik wdrąży sie w przygody dzielnej i upartej bohaterki pokocha i ją i całą tą historie:) Jest w niej dużo intryg,zagadek,tajemnic,drastycznych zdarzeń przez trwającą krwawą rewolucje francuską...Więc myślę,że osoby lubiące kryminały polubiłyby także i tą pozycje..:) Poza tym są i wątki romantyczne...Zróżnicowani bohaterzy...Ciekawe wątki historyczne...No i kapitan Greenwood..;) Dziewczyny,myśle ,że pokochacie go tak samo jak ja..;)

Trzeba sie jednak liczyć z tym ,że nie jest to łatwa książka,dostałam ją gdy miałam dziesięć lat i nic z niej nie rozumiałam...Trzeba przy niej myśleć,nadążać za toczącymi się zdarzeniami i składać fakty w całość jak kawałki puzzli...Można sprawdzić się w roli detektywa;) Choć nie jest to łatwe,przyznaje..

Jednak podsumowując,"Sovay"jest moim zdaniem...

lajcik_bajcik | 2014-06-19

Książka zupełnie inna od tych, które dotychczas czytałam. Może właśnie dlatego tak bardzo mi się podobała, ponieważ było to dla mnie coś nowego.
Styl jakim książka jest napisana jest moim zdaniem dość przyjemny. Książkę się lekko czyta i nawet nie wiadomo kiedy, a już się jest w połowie. Trochę tę lekkość mogą zaburzyć nie tak lekkie wątki. Świat przedstawiony w książce jest bardzo dobrze opisany. Jestem ogromną fanką romansu, dlatego dla mnie mógłby być to główny wątek, ale był on tak zmyślnie wpleciony w fabułę, że rozdziały bez miłosnych rozterek specjalnie nie rzucały mi się w oczy.
Podobała mi się kreacja głównej bohaterki. Jak to mówią. Chłop z jajami, znaczy baba.
Jedyny minus, to zbyt wielu bohaterów -> zbyt wiele imion do zapamiętania i nie zadowalające zakończenie - chodzi mi o zakończenie wątku miłosnego, z resztą jest w porządku.

yohoho | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

6.5 obniżam za końcówkę, która mnie strasznie zirytowała.Lubię te naiwne przygody od Celii Rees, ale kibicowałam kapitanowi, a nie jakiemuś chłoptasiowi , którego bohaterka widziała dwa razy! Całkowicie bezpodstawna decyzja. Po co autorka wrzucała kapitana jeszcze do Paryża skoro pod koniec go całkowicie olała? Mogła go zostawić dawno za sobą!

izytka | 2015-02-15

Polecam, chociaż początek jest dość nudny, to jednak realia życia w czasach rewolucji francuskiej bardzo przystępnie i ciekawie opisane.
Lekka, a jednak niebanalna pozycja.

Lucy | 2012-12-26
Przeczytana: 2010 rok

Książka przygodowo-romantyczna. Czyta się ją lekko, ma oryginalne wątki i zakończenie. Nie wiem, czy całkiem zgodna z historią, ale tło rewolucji francuskiej dodaje przygodom dziewczyny unikatowy charakter.

alaina | 2012-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Bardzo ciekawa książka, po nazwie może się wydawać iż jest dobra dla dzieci jednakże okazuje się ciekawą książka mówiąca o miłości, patriotyzmie, przyjaźni i rodzinie.

Juleczkzxd1 | 2015-02-25

Uwielbiam ją, bo nie jest banalna.

Marta | 2014-05-03

Bardzo specyficzna książka...