Japońska miłość dworska

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Oblicza Japonii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
83-7436-026-7
Japonia, japońskie, heian
kaiiko

Iwona Kordzińska-Nawrocka przedstawia w swojej pracy niezwykle interesującą, pogłębioną antropologicznie wizję japońskiej kultury miłości dworskiej, połączoną z próbą nowego odczytania jej estetycznego rytuału. Lektura książki pozwala czytelnikowi na prześledzenie opisywanych zjawisk w sposób dynamiczny - miłość dworska jest dla autorki nie tylko konstruktem literackim, złożonym z metafor, epitetów i eufemizmów, tematem licznych listów, ale także składnikiem szczególnego rytuału, jako zespołu zachowań sytuujących się na skrzyżowaniu etyki, estetyki oraz etykiety dworskiej, wyraziście przypisanych do kalendarza przyrody i jej znamion przemijania. Literacki materiał do analizy stanowią najwybitniejsze dzieła klasycznej literatury japońskiej, takie jak Taketori monogatari ( Opowieść o zbieraczu bambusów ), Ise monogatari(Opowiwieści z Ise) czy Genji monogatari (Opowieść o księciu Genjim). Szczególnie dzisiaj literacka podróż w głąb czasu, ku japońskiej epoce Heian (VIII-XII w.), może stać się dla czytelnika zaproszeniem do uniwersalnej refleksji nad miłością jako źródłem piękna i ponadczasowym toposem kultury.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: wydawca, http://www.wydawnictwotrio.pl/index.php?T...»

chiave | 2011-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

Książka bardzo dobra, choć wymagająca. Nie jest to coś, co da się przeczytać jednym tchem - ale za to zawarte w książce kwantum wiedzy daje prawdziwą satysfakcję. Zasadniczy temat - sposób traktowania miłości w literaturze okresu Heian - jest też okazją do pokazania szerszego kulturowego tła. Praca opatrzona jest ilustracjami, posiada też bogatą bibliografię. Dużym plusem jest klarowny język, zrozumiały dla czytelnika-amatora, nie będącego kulturo- ani językoznawcą.

Doskonała. Po prostu. To, czego Ivan Morris w "Świecie Księcia Promienistego" nie dopisał, a jedynie zasugerował, to Korodzinska-Nawrocka rozwinęła, opatrując dodatkowo unikatowymi cytatami i przykładami. Kopalnia wiedzy, przy tym bardzo poprawnie napisana.

Alannada | 2011-02-24

Bardzo fajnie się czyta, choć to praca naukowa. Zawiera dużo ciekawostek i jest napisana orzystepnym językiem.

malotka | 2012-07-31
Przeczytana: 28 lipca 2012

Książka jest bardzo obszernym zbiorem informacji na temat miłości w literaturze japońskiej, głównie w okresie Heian. Jest lekturą wymagającą, widać że to typowa naukowa pozycja. Jednakże zwiera wiele przydatnych informacji, doskonale uzupełnia tematykę z tego okres.

Olgeue | 2016-05-23
Iheartzombies | 2016-04-11