Madame Sadayakko. Gejsza, która uwiodła Zachód

Wydawnictwo: Świat Książki
Madame Sadayakko. The Geisha Who Seduced The West
madame, sadayakko, gejsza, japonia,
Agnieszka

Madame Sadayakko wywołała niesamowitą burzę podczas swojego tournee po Stanach Zjednoczonych i Europie w 1899 roku. Cały świat miał okazję poznać prawdziwą gejszę - a co więcej, była to najbardziej ubóstwiana gejsza kraju kwitnącej wiśni. Owa gejsza była tak piękną, że ówczesny premier wydał majątek, żeby pozbawić ja dziewictwa. Sadayakko (1871 - 1946) jako pierwsza japońska gwiazda zdobyła...

Sadayakko (1871 - 1946) jako pierwsza japońska gwiazda zdobyła międzynarodową sławę. Sympatie i podziw widzów zaskarbiła sobie hipnotycznym aktorstwem i wspaniałym tańcem. Występowała m.in. w Waszyngtonie dla prezydenta McKinleya, w Londynie dla księcia Walii, w Wiedniu dla cesarza Franciszka Józefa, a w Sankt Petersburgu dla cara Mikołaja II. Picasso uwiecznił ją na obrazie, zachwycał się nią Gide; była pierwowzorem Madame Butterfly. świat oszalał na jej punkcie, a ona wprowadziła nowe standardy do japońskiego teatru.

Anika | 2013-03-19
Przeczytana: 15 marca 2013

Książka jest biografią Sadayakko - gejszy i pierwszej japońskiej aktorki, która uwiodła swym talentem Stany Zjednoczone Ameryki oraz Europę na przełomie XIX i XXw. Oprócz faktów z życia głównej bohaterki, autorka opisuje także kulturę i mentalność Japończyków, przemiany społeczne zachodzące w Kraju Kwitnącej Wiśni na skutek wpływów z zachodu. Biografia jest dobrze opracowana i na pewno zaciekawi osoby interesujące się historią i kulturą Japonii.

Alina | 2010-10-15
Przeczytana: 12 października 2010

Dla niektórych oczywiste jest, że gejsza to po prostu japońska prostytutka. Od niemal zawsze słychać takie określenie w ustach mieszkańców Zachodu, którzy w rzeczywistości nie potrafią ogarnąć Japonii. Jej kultury i obyczajów. Naturalnie się mylą. Gejsza nie jest prostytutką.

Związek musiał pozostać platoniczny. Sypianie z kimś, kto za to nie zapłacił, stało w sprzeczności z kodeksem gejsz. Nie znaczy to bynajmniej, że gejsze były prostytutkami. Wręcz przeciwnie. Były zbyt wyrachowane, żeby obniżyć swoją wartość, oddając się komuś innemu niż klientowi proponującemu najwyższą kwotę.* (str. 56)

Sadayakko była gejszą. Jedną z najpiękniejszych i najbardziej rozchwytywanych. Jednak nie to zadecydowało o jej światowej sławie. Yakko była również wspaniałą aktorką, według niektórych przebijającą talentem nawet największe gwiazdy Ameryki i Europy. To nie zadziwia, bo jakże pisać biografię osoby, która nie była w czymś najlepsza? Mijałoby się to z celem poznawania ciekawych żywotów...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: styczeń 2010

Lesley Downer jest dla mnie przypadkiem przedziwnym: jako pisarka solidna, jako zbieracz informacji i badacz rzetelna, jako autor wybierający temat pasjonująca i w zasadzie nie mam jej nic do zarzucenia, poza tym, że jest nudna jak diabli. Jest tak nudna, że to aż przykre, bo temat, jaki podjęła w biografii najbardziej znanej na Zachodzie gejszy i aktorki jest nietypowy, oryginalny i wymagający wielkiej pracy, wykonanie nie zasługuje na żadną naganę – a czytać się tego nie da, nie wiem, co jest.

_Em | 2012-10-21
Przeczytana: 21 października 2012

Bardzo dobra książka. Niesie ogromne pokłady rzetelnych informacji nie tyle o samych geishach, ale przede wszystkim o kabuki i przemianach społeczno-politycznych na przełomie XIX i XX wieku w Japonii i na świecie. Można się również wiele dowiedzieć o dziejach zachodniego teatru i żywocie ówczesnych aktorów i zwykłych ludzi. Książka nie jest nudna mimo wielu dat i opisów sytuacji politycznych. Nic dodać, nic ująć; wszystko poparte historią, źródłami, wiernymi odnośnikami. Zachęcam każdego do przeczytania, gdyż nie ma nic do stracenia a można poszerzyć swoje horyzonty o bardzo interesującą i praktyczną wiedzę o kulturze naszych przodków oraz naszych orientalnych sąsiadów.

+ jest dużo obrazków ;)

Camo_99 | 2011-10-11
Przeczytana: kwiecień 2011

Sama historia byłaby dosyć ciekawa, jednak została napisana beznadziejnym językiem i po prostu nie dało jej się czytać!

joan-na | 2015-02-10
Przeczytana: 07 lutego 2015

Albo źle napisana, albo przetłumaczona. Ciężko się czyta, zero gładkości w języku/przekazie. Poza oczywistymi zaletami jak np. przybliżenie mentalności japońskiej czy pewnego procesu przemian, nie tylko społecznych ale i artystycznych, głównym minusem książki moim zdaniem jest to, że pozycja ta nie dawała czytelnikowi w żadnym wypadku mieć własnego zdania, przez non stop narzucany w samych superlatywach wizerunek głównej bohaterki. Może powodem tego były min. osoby strzegące jej pamięci i pewnie to był też podwód powstania takiej pozycji(w takim charakterze) plus dochodzi jakaś specyfika kulturowa, ale mimo wszystko można było to ująć o wiele bardziej umiejętne.

Soledad | 2014-05-21
Przeczytana: 21 maja 2014

Lubię biografie. Opowieść o Sadzie przeniosła mnie do Japonii początku XX w., przybliżyła świat ówczesnych kobiet, nauczyła wiele. To jeden z krajów, który chciałabym odwiedzić, choć pewnie nie będzie mi to dane.
Polecam lekturę tym, którzy chcą wiedzieć więcej lub interesują się Japonią. Dobra książka.

Yume | 2011-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Bardzo fajna książka. Można się bardzo dużo ciekawych rzeczy o dawnej Japonii dowiedzieć.

| 2014-10-17
Przeczytana: 2012 rok

Książkę czytałam w zeszłym roku, ale nie powaliła mnie na kolana. Szczerze mówiąc trochę mozolnie przez nią przebrnęłam. Myślałam, że będzie to powieść fabularna z nutką historii i prawdziwych wydarzeń, ale jest to dość sucha biografia tytułowej gejszy. Świat japońskich nocnych motyli zafascynował mnie, odkąd obejrzałam film Roba Marschalla "Wyznania gejszy" z Zhang Ziyi w roli głównej. Być może wolę polukrowane, amerykańskie przedstawienie tego świata (podobnie jak to było w książce Artura Goldena o tym samym tytule), które można by wpleść w kanwę bajki o japońskim Kopciuszku, ale powieść L. Downer nie wywarła na mnie wrażenia...

| 2015-11-03
Przeczytana: 11 września 2013

Nie powaliła mnie na kolana. Szczerze mówiąc mozolnie przez nią przebrnęłam. Myślałam, że będzie to powieść fabularna z nutką historii i prawdziwych wydarzeń, ale jest to sucha biografia tytułowej gejszy. Świat japońskich nocnych motyli fascynował mnie, odkąd obejrzałam film Roba Marschalla "Wyznania gejszy" z Zhang Ziyi w roli głównej. Być może wolę polukrowane, amerykańskie przedstawienie tego świata (podobnie jak to było w książce Artura Goldena o tym samym tytule), które można by wpleść w kanwę bajki o japońskim Kopciuszku, ale powieść L. Downer nie wywarła na mnie wrażenia...