Japonia daleka czy bliska...

Seria: Naokoło Świata
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320709733
Japonia, reportaż, podróż
aliosza

Półroczny pobyt autorki na stypendium naukowym w Japonii był okazją do ciekawych, często pozaprofesjonalnych obserwacji obalających wiele mitów o tym kraju i jego mieszkańcach.

źródło okładki: Własne

Dociekliwy_Kotek | 2011-10-05
Na półkach: Japonia, Przeczytane
Przeczytana: październik 2011

Średnia, to jest dobre określenie.
Trochę boli, kiedy za pisanie książki o Japonii - czy o swoich wrażeniach z pobytu w tym kraju - zabiera się ktoś, kto wcześniej zupełnie nie interesował się jej kulturą, bo pewne braki wychodzą, ale trzeba oddać, że chociaż Ewa Kamler nie rości sobie praw do miana autorytetu i otwarcie przyznaje się do swojej niewiedzy, robi wszystko, żeby na miarę możliwości przybliżyć czytelnikowi historię i tło kulturowe zjawisk, które opisuje.
Z irytujących mankamentów: autorka uparcie odrzuca transkrypcję Hepburna, ponieważ, jak pisze, "opiera się ona na angielskiej wymowie spółgłosek".

Niestety, książki takie jak "Japonia daleka czy bliska..." starzeją się w zastraszającym tempie - to, co w autorce budziło podziw (zaawansowanie techniczne, zamożność kapitalistycznego kraju) dziś może wywołać co najwyżej nostalgiczny uśmiech, dlatego uważam, że spokojnie można odpuścić sobie Kamler na rzecz "Japonii zmiennej czy niezmiennej?" Tubielewicz, milutkiej...

Lady_Mosquito | 2014-12-03

Jeśli ktoś interesuje się kulturą Japonii to czytając tą książkę, od razu zauważy, że jest napisana przez osobę, która o Kraju Kwitnącej Wiśni, przed wyjazdem, wiedziała niewiele. Niektórym może to przeszkadzać, ale według mnie jest to swego rodzaju zaleta. Większość tego typu pozycji jest pisana przez osoby, które się interesują kulturą tego kraju i ciekawą odmianą jest przeczytanie książki napisanej przez laika.
Niestety wiele informacji, zawartych w książce, jest coraz mniej aktualnych. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że książka do najnowszych nie należy.

Ewa | 2015-02-14
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 14 lutego 2015

Książka z lat 80-tych XX wieku, więc wydaje się nieaktualna. Ale muszę powiedzieć, że pod względem kulturowym Japończycy nie zmienili się, stąd też książka pozwala wejrzeć w japońską duszę oczami polskiej biolożki. Jej wrażenie i moje w wielu miejscach się pokrywają, z czystym sumieniem polecam ją każdemu, komu zależy na poznaniu japońskiej duszy :).

aliosza | 2010-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2010

Bardzo interesująca książka. Dobrze się czytało, ciekawie wszytko jest opisane, nie nudzi. Rozdziały mądrze poukładanie, podobało mi się podzielenie na poszczególne zagadnienia np. religie, kształcenie etc. Trochę za krótka.

scirus | 2016-11-24
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone