Japońska kultura kulinarna

Okładka książki Japońska kultura kulinarna Iwona Kordzińska-Nawrocka
Okładka książki Japońska kultura kulinarna
Iwona Kordzińska-Nawrocka Wydawnictwo: TRIO Seria: Biblioteka Fundacji im. Takashimy kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Biblioteka Fundacji im. Takashimy
TRIO
2020-07-27
2008-10-30
Japonia kultura Japonii kuchnia japońska kulinaria etnografia

Okładka książki Japonia w perspektywie transkulturalnej Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
Japonia w pers... Iwona Kordzińska-Na...
Okładka książki W poszukiwaniu tożsamości kulturowej Japonii Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
W poszukiwaniu... Iwona Kordzińska-Na...
Okładka książki Religie w kulturze popularnej Japonii Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
Religie w kult... Iwona Kordzińska-Na...
Okładka książki Tradycja w kulturze popularnej Japonii Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
Tradycja w kul... Iwona Kordzińska-Na...

Spodziewałam się bardziej kulinarnej książki, a nie historii kształtowania się japońskiej kuchni.

Chciałam zapoznać się z tą książką, pomimo tego, iż spodziewałam się głownie omówienia potraw charakterystycznych ewentualnie na poszczególne regiony lub coś podobnego, a tu dostałam wysmakowaną książkę z całą historią, jak to pewne produkty trafiały do Kraju Wiśni tworząc dziś juz kuchnię fushion.

Ta pozycja przybliża wyrafinowany styl jaki panował na dworach cesarskich, sposób w jaki ucztowano, komponowanie posiłków ze względu na pory roku oraz status społeczny. Posiłki komponowane tradycyjnie na bazie produktów suszonych, surowych i marynowanych z deserami jako uwieńczenie w postaci świeżych lub suszonych owoców oraz chińskie ciasteczka. Ale to wszystko stanowi dodatek do głównego dania jakim, po sprowadzeniu z Chin, staje się ryż. Głównym i najstarszym napojem oprócz wody było sake, potem przyjęło się mleko i herbata, ale ta ostatnia dość droga spożywana była na początku raczej w celach leczniczych.
Wpływ na rewolucyjne zmiany w dziedzinie kulinariów miał buddyzm, który trafił do Japonii w XIIw. rozpowszechniając sztukę picia herbaty, jak i kuchnię wegetariańską, tworząc posiłki przyrządzane zgodnie z regułą 6smaków (gorzkiego, kwaśnego, słodkiego, ostrego, łagodnego, słonego). Potrawy do tej pory spożywane na zimno zaczęto poddawać obróbce i raczyć się ciepłymi posiłkami. Z czasem też zaczęto opracowywać techniki przygotowywania potraw, dzieląc je na różne style. Pózniej, po otwarciu Japonii na rynki europejskie nastąpił kolejny zwrot w dziedzinie kulinarnej. Mimo iż czas otwarcia nie był długi Japonia zdążyła przyswoić sobie wiele warzyw i owoców oraz cukier, jak i techniki przygotowywania potraw mięsnych. Tempura, którą zawsze uważałam za wytwór Azjatów bierze swoje pochodzenie z Portugalii - pierwotnie były to kawałki ryby obtoczone w panierce, smażone w głębokim tłuszczu - było postnym daniem. Również sushi jest obcym wynalazkiem - pierwotnie było sposobem konserwowania ryb przesypywanych ciepłym ryżem i przechowywano do roku czasu w drewnianych beczkach - ten sposób został przywieziony wraz z innymi elementami chińskiej kultury już VIIw. Pod wpływem amerykanizacji po II wojnie zmniejszyło się o połowę spożycie ryżu na rzecz mięs wszelkiego rodzaju. Jednak mimo ogromnemu wzrostowi spożycia mięsa ryż odkąd tylko pojawił się w Japonii stał się podstawowym składnikiem pożywienia i również dziś jemu jest podporządkowana cała kuchnia. Mimo otwarcia się na inne smaki z zewnątrz, Japończycy wybierają przede wszystkim te potrawy, które dobrze komponują się z ryżem i można bez przeszkód jadać je pałeczkami.

Japończycy celebrują życie, zatem nie można się dziwić, że pożywienie jest traktowane z szacunkiem i przy każdym wydarzeniu, świętach nie odmawia się specjalnego charakteru potrawom, szczególnie że kalendarz przepełniony jest nimi. Każdy miesiąc jest zaopatrzony w swój wyjątkowy czas, a skoro przychodzi pora świętowania to i zajadania się smakołykami przewidzianymi na daną okazję dostosowanymi do pory roku. Ostatni rozdział jest w pełni temu zagadnieniu poświęcony.

Ta pozycja przybliża wyrafinowany styl jaki panował na dworach cesarskich,...

Cóż, kuchnia japońska, jaka jest, każdy wie: ryż w każdej postaci, dwa podstawowe rodzaje makaronu, soja, fasola, wszystko, co pływa w morzu, a nie jest łodzią podwodną, oraz wszystko, co da się zamarynować. No i oczywiście - im mniej obrobione, tym lepiej.
Nie żeby książka Kordzińskiej-Nawrockiej zadawała kłam temu stereotypowi, ale przynajmniej nieco ubarwia nudnawy obraz ryżu i marynowanej śliwki. Jest zatem cały rozdział poświęcony ewolucji japońskich upodobań kulinarnych, są szczegółowo omówione podstawowe produkty, sposoby przyrządzania potraw, związane z nimi tabu oraz kulinarne obyczaje - ostatni, według mnie najciekawszy, rozdział książki przedstawia kalendarz japońskich świąt i potrawy, jakie się wtedy podaje.
Do tego duża ilość wcale nie najgorszych ilustracji i bogata wiedza autorki, jak zawsze przekazywanej przystępnie i interesująco.

Nie licząc wpadek korekty, za które wydawnictwo powinno się wstydzić i przepraszać, najlepsza książka o kuchni japońskiej, z jaką miałam styczność.

• Japonia
  • Japonia
  • Azja
  • Azjatyckie klimaty
  • Nippon
  • Mam

Dodaj cytat z książki Japońska kultura kulinarna