Parada fiołków

Wydawnictwo: Akapit Press
zbiór esejów, felietony

"Parada fiołków" nie jest książką autobiograficzną. Nie jest nawet książką wspomnieniową, chociaż jej bohaterami są moje dzieci i te dawne już czasy, które stanowiły ich dzieciństwo. Wspomnienia ułożyłam inaczej. Na pewno z większą dbałością o dokładne opisanie wydarzeń i tego, co w tamtych latach było dla naszej rodziny najważniejsze. "Parada fiołków" jest wyborem krótkich felietonów, które pisywałam wtedy do "Kobiety i Życia" i które, ku mojemu zdumieniu, dziś jeszcze wspominają ich Czytelniczki. To one swoją pamięcią i serdecznymi pytaniami o to, jak ułożyło się życie moim Córkom i Synom, skłoniły mnie do udzielenia czegoś w rodzaju odpowiedzi. Tak wiele razy dziwiło mnie i wzruszało przywoływanie w naszych przypadkowych rozmowach zabawnych powiedzonek moich dzieci i pamięć o ich szalonych pomysłach, że w końcu postanowiłam do tych felietonów wrócić. I w ten właśnie sposób powstała ta "Parada fiołków" - powrót i odpowiedź zarazem.

Krystyna Siesicka

źródło opisu: Akapit Press, 2006

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

denudatio_pulpae | 2019-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2019

"Parada fiołków" nie wpadła mi wcześniej w ręce i właściwie nie za bardzo mam czego żałować. Autorka w krótkich felietonach uwieczniła wspomnienia związane ze swoimi dziećmi, perypetie związane z ich wychowaniem i życiem rodzinnym w ogóle. Dla osób nierodzinnych takich jak ja, opowieści takie nie stanowią raczej zbyt wielkiej wartości, żeby nie powiedzieć, że wręcz stanowią antyreklamę macierzyństwa. Oczywiście dla osób po drugiej stronie barykady mogą one być bardzo przyjemne w odbiorze, więc powstrzymuję się od oceny gwiazdkowej jako osoba wysoce nieobiektywna. Nie stanowię grupy docelowej takich książek, przeczytałam ją głównie z ciekawości i w celu uzupełnienia "braków" w znajomości twórczości pani Siesickiej.

Ania | 2019-05-20
Przeczytana: 18 maja 2019

Śmiesznostki

isabelle142 | 2019-05-13
Przeczytana: 13 maja 2019

Chcę tego więcej! Przytoczone przez panią Krysię anegdotki są przezabawne (choć chyba zwariowałabym z takimi dziećmi :)). Szczególnie urzekła mnie historia z kurą oraz ta z patelnią i hydraulikiem :D

I do tego szata graficzna (okładka) - jestem w niej totalnie zakochana!

| 2014-03-25
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Nie wiem co mogę napisać o tej książce. Teoretycznie nie jest zła ale dla mnie czytanie jej to była droga przez mękę. Parada fiołków jest sympatyczną, miłą i ciepłą lekturą ale zupełnie nietrafioną w mój gust.

cynaderki | 2013-09-23

"(...)
- Przecież ziemia wcale się nie khęci, o, jest mama! Mamo, czy mama widzi, żeby ziemia się khęciła?
- Nie widzę, ale...
- Tata mówi, że nie ma żadnego "ale". Phoszę, mama też nie widzi! A mama na pewno jest mądrzejsza od jakiegoś tam Kopehnika."

Pełna humoru i wdzięku. Rezolutne dziecięctwo górą!

| 2013-08-17
Przeczytana: 02 listopada 2012

Niezły miałam ubaw czytając tę książkę. Całkowite oderwanie od Zmierzchu i innych lektur, które mnie rozczarowały. Pani Siesicka podniosła mnie na duchu, historiami z życia wziętymi swoich dzieci.

To jedna z tych książek, która niezbyt przypadła mi do gustu, może dlatego, że niespecjalnie przepadam za dziećmi? Albo po prostu byłam już do niej trochę uprzedzona, bądź miałam zły dzień.. w każdym razie czytanie tej książki to była dla mnie męczarnia, z niecierpliwością wyczekiwałam końca. Osobiście bardzo lubię styl pani Siesickiej, ale tej lektury po prostu nie polecam, ewentualnie osobom starszym ode mnie. Nie jest najgorsza, dla mnie była po prostu nietrafiona.

Krysia | 2013-03-02
Przeczytana: 28 lutego 2013

Sympatyczna, pełna poczucia humoru rodzinna książeczka - taka akurat na wolny wieczór z herbatką.

| 2013-01-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Zabawne historyjki z dziećmi autorki w roli głównej. Szybka i przyjemna lektura.

Anna | 2012-10-27
Przeczytana: 27 października 2012

Bahdzo dobha książka. Intehesujące felietony ;-) I Muki!!!