Wielki smród

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Great Stink
978-83-7506-677-7
Dorota_1988

Pod stolicą Imperium Brytyjskiego przyczaił się nieznany i ponury świat. Stary system kanalizacyjny pełen jest niewypowiedzianych tajemnic. To azyl dla jednych i miejsce zarobku dla innych. William May pracuje w Radzie Metropolitalnej ds. Prac, której celem jest przebudowanie londyńskiego systemu kanalizacyjnego. Powróciwszy z wojny krymskiej – konfliktu pełnego okrucieństw i bestialstwa –...

Pod stolicą Imperium Brytyjskiego przyczaił się nieznany i ponury świat.
Stary system kanalizacyjny pełen jest niewypowiedzianych tajemnic.
To azyl dla jednych i miejsce zarobku dla innych.
William May pracuje w Radzie Metropolitalnej ds. Prac, której celem jest przebudowanie londyńskiego systemu kanalizacyjnego. Powróciwszy z wojny krymskiej – konfliktu pełnego okrucieństw i bestialstwa – młody mierniczy szuka ukojenia w mrokach podziemnych tuneli. Tam do woli może ciąć się nożem, upuszczając wraz z krwią wojenną traumę. Podczas jednej z takich eskapad trafia na ciało mężczyzny, któremu wcześniej odmówił udziału w korupcyjnym spisku. Następnego dnia policja znajduje pozbawionego zmysłów Williama, który z miejsca oskarżony zostaje o morderstwo. Zaszczuty May trafia do domu dla obłąkanych.
W mrokach beznadziei zapala się jednakże światełko wiary. Los Williama zależy teraz od Toma Długorękiego i jego psa, Damy – dwojga szperaczy, dla których kanały to drugi dom.

allison | 2011-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2011

Mroczny i bardzo wciągający kryminał historyczny, napisany niezwykle plastycznym językiem.
Opisy kanałów i wyziewów spowijających dziewiętnastowieczny Londyn są tak sugestywne, że ma się wrażenie, iż oplatają czytelnika i są dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Powieść łączy elementy naturalizmu i turpizmu z poetyckością języka. Daje to niesamowity efekt i bardzo oddziałuje na zmysły i wyobraźnię.

Całość czyta się jednym tchem, chociaż akcja jest nieco nierówna - niektóre opisy przeżyć Williama dłużą się, a na zawiązanie się intrygi trzeba nieco poczekać. Wszystko, oczywiście, wyjaśnia się w zakończeniu, na które czekałam z niecierpliwością i nie zawiodłam się.

Polecam zarówno miłośnikom kryminalnych zagadek, jak i tym czytelnikom, którzy potrafią docenić językowy kunszt powieści.

red | 2014-05-09
Przeczytana: 08 maja 2014

Tytuł książki mało zachęcający (ciekawe dlaczego?) ale postanowiłem, że zmierzę się z tym utworem literackim. Początek rzeczywiście nie porwał, jednakowoż brnąłem przez treść jak główny bohater przez kanały Londynu (nie spoileruję bo to można wyczytać na okładce). Kilka razy miałem odpuścić, jak ostatnią książkę pani Lackberg, której ostatecznie nie doczytałem (odłożyłem na kiedyś...), ale poostanowiłem wytrwać. Po przekroczeniu połowy zaczęło się coś dziać i przyznam, że to coś przykuło moją uwagę do tego stopnia, iż ostatecznie odłożyłem tom po odwróceniu ostatniej kartki. Ogólnie powieść nieco nierówna, pozornie chaotyczna ale można się zaczytać. Nie chcę opisywać co się dokładnie dzieje w treści, ale jest to całkiem ciekawa mieszanka klimatów dickensowskich, okraszonych ziarenkami Conan-Doyle'a. Swoją drogą całkiem dobry materiał na film z Deppem(sporo psychologii i swego rodzaju analizy osobowości W.Maya). A zagadka kryminalna w tle? Niezbyt skomplikowana i chyba raczej dla...

eR_ | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Myślę ,że Dickens nie miałby nic przeciwko temu,że porównują tę książkę do Jego twórczości.

Klimatyczna bardzo,Londyn 19 wieku to jedna wielka kloaka,a bohaterowie ciekawi i nietuzinkowi.

Marta | 2011-07-12
Przeczytana: 09 lipca 2011

Drogi Amok!

Ostatnimi czasy zdarzało mi się czytać książki, które wciągały od pierwszej strony. Książki które czytało się w oka mgnieniu. Jednak książka o której teraz chcę ci opowiedzieć do takich niestety się nie zaliczała. Chożała do tych łatwych i przyjemnych. Nie oznacza to jednak, że w pewnym momencie powieść mnie nie wciągnęła. Bo tak nie było. Potrzebowałam „wytchnienia”. Posłuchaj o czym była książka.

Do powieści Clare Clark „Wielki smród” podchodziłam z wielkim dystansem. Nie miałam pojęcia czego mogę się spodziewać. W sieci wygrzebałam tylko podstawowe informacje o czym jest powieść. I tak naprawdę wiele się z tego nie dowiedziałam. Kiedy wzięłam książkę do ręki, usiadłam w swoim ulubionym fotelu, wiedziałam, że czeka mnie podróż. Nie wiedziałam jednak, jak ta podróż będzie przebiegać.

Akcja książki rozgrywa się w Londynie, w większej części pod stolicą a konkretniej w systemie kanalizacji. No dobra żeby było prościej w kanałach które ciągną się pod miastem. W kraju...

Legs | 2011-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Opis książki jest dość mylący - zanim dojdzie do zbrodni i aresztowania mija wiele stron bardzo naturalistycznej opowieści o dziewiętnastowiecznym Londynie. Opowieści niezwykle przejmującej, ciekawej i strasznej. Od "Wielkiego smrodu" ciężko się oderwać, chociaż niektóre rozdziały ciężko mi się czytało - są tak dobrze napisane, że bardzo się przeżywa sytuację. Polecam.

jerusalem | 2012-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2012

smród z książki wylewa się na czytelnika litrami. świetnie wpleciona fikcyjna historia w mały kawałek historii Londynu.

Aneczka | 2013-06-10
Przeczytana: 25 lipca 2013

Ciekawa historia, ale za "wolno" podana.

Przeczytana: 11 lutego 2014

Książka tak naprawdę mocno nijaka. Pomysł - owszem ciekawy, ale w mojej ocenie niewykorzystany w pełni przez autorkę. Szkoda, bo miałam naprawdę wielkie nadzieje.

Iwona | 2012-05-09
Przeczytana: 07 maja 2012

Rzadko zdarza mi się nie przeczytać książki w całości, nawet jak nie jest zbyt wciągająca. Ta pozycja jest drugą, którą odłożyłam po zapoznaniu się z zaledwie kilkoma stronicami. Nawet trudno określić DLACZEGO...Na pewno nie wrócę już do tej książki.

emeela | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016