Jajko Salaiego

Wydawnictwo: Świat Książki
L'Uovo di Salaì
978-83-247-1352-3
niebieska

Jest rok 1508. Salai, przybrany syn Leonarda da Vinci, pyszałek, nieuk i erotoman, zostaje osadzony we florenckim więzieniu za morderstwo, do którego nie przyznaje się. W swoistym, zabawnym stylu opisuje sędziemu, co go spotkało w Rzymie, gdzie szukał dla Leonarda księgi z mapą Ameryki. Tajemnicza zbrodnia oraz spisek osnuty wokół odkrycia Ameryki i nazwania jej od imienia Amerigo Vespucciego, a nie od Kolumba. Plastycznie przedstawiony ówczesny Rzym, lekko podane fakty historyczne i... rubaszne opowieści o seksie.

ursi | 2011-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2011

Nieodparty urok w sposobie przekazywania historycznych zdarzeń przez parę Monaldi i Sorti, spowodował, że przeczytałam wszystkie wydane w Polsce książki tych włoskich dziennikarzy.
W tej powieści główną ideą przekazania czytelnikowi, była sprawa odkrycia Ameryki przez Kolumba. No właśnie, czy na pewno przez Kolumba? Narratorem jest Salai - młody, przystojny Florentczyk, przybrany syn Leonardo da Vinci - czerpiący z życia pełnymi garściami. Salai znalazłszy się w więzieniu w wyniku różnych niekorzystnych dla niego wydarzeń, zdaje pisemną relację sędziemu ze swoich czynów, robiąc przy tym masę błędów ortograficznych, jak też stylistycznych. To nieporadne choć dosadne słownictwo czyni powieść prześmieszną, a jednocześnie przyjemną w czytaniu.
Myślę, że nikt, kto sięgnie po tę lekturę, nie poczuje się zawiedziony.

Missy | 2013-03-16
Przeczytana: 10 marca 2013

W duże zaskoczenie wprawiła mnie wyżej wymieniona książka.Po pierwsze, dlatego,że nic wcześniej nie czytałam co wyszło z pod pióra tej dwójki autorów...A po drugie, dzieją się w niej rzeczy niesamowite i niesłychane...
Zaskoczyło mnie to,że ważne wydarzenia historyczne można opleść dużą dozą ironii i humoru,nie ujmując przy tym ich ważności i rangi.Co dodaje książce dużego waloru.

A w moim odczuciu wygląda to tak:
Leonardo da Vinci chce zabłysnąć w towarzystwie,lecz nie bardzo wie jak.Jego obrazy straciły z blichtru i opatrzyły się znajomym.W kręgach towarzyskich nagminnie porusza się temat odkrycia Ameryki.A odkrycie jej co sławniejszy chce sobie przypisać.Leonardo wpada na pomysł zdobycia sekretnej księgi,która zawiera sekretne mapy z co dopiero odkrytą Ameryką.Sama książka,jak i niedawno odkryte ziemie jawią się ludności jako: the promised land.A stworzenie owych map, Mistrz chce usilnie przypisać sobie.
Po sekretną księgę posyła swego przybranego syna- wykonawcę brudnej...

Olga Antolak | 2012-04-03
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Lepsza niż pierwsza część, ale trzeba zacząć od pierwszej żeby mieć pełen obraz sytuacji :) rewelacyjny finał :)

Przeczytana: 23 września 2012

Dawno się tak nie uśmiałem a co najlepsze tak dobra komedia osadzona w XVI wieku

ninoo | 2013-01-20
Przeczytana: 2012 rok

Książka na równie dobrym wg mnie poziomie jak "Wątpliwości Salaiego".

AniaM | 2016-05-08
Mayfair | 2015-06-14