Dzika ziemia

2012-11-05
978-83-7506-701-9
Joanna Szczepańska
Francja Luizjana Nowy Świat XVIII wiek

Akcja powieści rozgrywa się na początku XIII wieku. Są to czasy panowania Ludwika XIV. Elisabeth, wychowana w mieście miłośniczka książek, jest jedną z dwudziestu trzech dziewcząt, które wyruszą z Francji do nowej francuskiej kolonii, Luizjany, by tam wyjść za mąż. Choć dziewczyna nie spodziewa się niczego dobrego po tej podróży, nieoczekiwanie zakochuje się w swoim dopiero co poznanym mężu, charyzmatycznym i pozbawionym skrupułów żołnierzu z Quebecu.

Casket girls, to tzw panny w odpowiednim wieku do wyjścia za mąż. Dziewczęta dobrze urodzone,wybrane spośród motłochu, wypływały w długą i niebezpieczną podróż do ziemi o której nic nie wiedziały. Dostawszy pewną sumę pieniędzy na godny start, sprzedane zupełnie obcym mężczyznom, bez wpływu na swój los.

Jest to opowieść przepełniona bólem i rozczarowaniem. Okazuje się,że kraj w którym przyszło im żyć to kawał gołej piaszczystej ziemi, gdzie nie ma najmniejszych szans na to by ją uprawiać. Wilgotny klimat i długotrwałe upały sprzyjały rozwojom chorób. Nieobcy był głód dla nowych kolonistów, nieobca była wszechobecna bieda. Pogrążeni w żalu ludzie zmuszeni zostali by zadbać o poprawę bytu na własną rękę. Moment ten, jest kluczowy dla całej powieści. Tempo wydarzeń drastycznie przyspiesza. Mieszkańcy Luizjany skazani zostali na łaskę lub niełaskę rdzennych mieszkańców Ameryki. Zaczyna się handel,przekupstwo i nawiązane zostają tajemnicze sojusze. Bagna Luizjany skrywają wiele mrocznych tajemnic.

"Dzika ziemia" to wciągająca, wielowymiarowa historia. Szczegóły historyczne zostały świetnie przedstawione i wplecione w akcję. Nie zabrakło niespodziewanych zwrotów w fabule, miłości i dobrze nakreślonych postaci. Polecam.

Gęstość bagien Luizjany i gęstość emocji głównej bohaterki tworzą pewną ciemną nieprzeniknioność, rozświetlaną tylko dziecięcymi oczyma. Niewiele tych "światełek" w świecie Luizjany, ale tęsknota za czystością miłości i czystością dziecięcego spojrzenia splata się z wszechobecnym w powieści brudem. Interesująca powieść o dużej głębi psychologicznej.

Streszczenie na okładce specjalnie mnie nie zachęciło, mimo tego postanowiłam zaryzykować. I nie żałowałam! Poza tym nie dajmy się zwieść pozorom - ten, kto napisał streszczenie nie przeczytał chyba książki! Cytując: "(...) kiedy Elisabeth odkrywa, iż mąż ją zdradził, sama nawiązuje sekretny romans z pewnym młodzieńcem wychowanym wśród Indian…" Brzmi banalnie? Owszem. Ale to wcale nie było tak!
Powieść pochłonęła mnie bez reszty. Wciągająca fabuła, pełni życia bohaterowie, miłość i namiętność, zdrada, rozpacz, zemsta... oraz XVIII-wieczna Luizjana, zajmująca podówczas obszar znacznie większy od Francji, rozciągająca się od ujścia Missisipi aż do obecnych granic z Kanadą. Francuscy osadnicy, Anglicy i Hiszpanie, Czikasawowie, Czoktawowie, Ouma i wiele innych plemion "dzikich". Wśród tego 23 kobiety przysłane z Francji i przeznaczone na żony osadników (byłam zachwycona opisem "kur"!). A w tle wydarzenia historyczne; część bohaterów wzorowano na prawdziwych postaciach, zaś kilkoro z nich jest wręcz autentycznych.
Autorka musiała posiąść obszerną wiedzę o tamtych czasach, miejscach, obyczajach i ludziach... czytając tę historię czułam się jakbym była tam, na miejscu. Opowieść ciekawa do samego końca - tym bardziej, że niektóre rzeczy do pewnego momentu pozostawały jedynie w sferze domysłów. Żałowałam że skończyłam. Można by dopisać dalszy ciąg; jestem pewna, że pani Clark dałaby radę. Bardzo polecam.

Przed przybyciem Europejczyków terytorium Luizjany było zamieszkane przez liczne plemiona Indian i do dzisiaj wiele miejscowości ma nazwy pochodzące od nazw indiańskich. Rejony dzisiejszej Luizjany były odwiedzane przez hiszpańskich poszukiwaczy El Dorado w pierwszej połowie XVI wieku, niedługo po odkryciu Ameryki przezKrzysztofa Kolumba. Po daremnych poszukiwaniach bogactw i rozwiniętych państw indiańskich, Hiszpania nie założyła stałych kolonii w rejonie. Po podboju dużo bogatszych terytoriów w Meksyku zagospodarowanych przez stosunkowo wysoko rozwiniętą cywilizację Azteków, Hiszpanie nie widzieli potrzeby osiedlenia się na dziewiczym terytorium nad północnymi wybrzeżami Zatoki Meksykańskiej.
Rejon pozostawał w dziewiczym stanie przez następne 200 lat, aż do końca XVII wieku, kiedy zainteresowała się nim Francja. W 1682 Robert de La Salle dotarł od północy do ujścia rzeki Missisipi i prawem odkrywcy objął ogromne tereny przylegające do niej we władanie Francji. Pierwszą stałą francuską kolonię założył w 1699 Pierre Le Moyne d'Iberville. Otrzymała ona nazwę Luizjana na cześć króla Francji Ludwika XIV (fr. Louis). Swoim zasięgiem obejmowała o wiele większy obszar niż terytorium dzisiejszego stanu, choć jej granice długo nie były jasno zdefiniowane, teoretycznie obejmując wszystkie ziemie leżące przy rzece Missisipi.
W Luizjanie w latach 1717–1720 przymusowo osadzano tzw. "fałszywych solarzy", osoby bezrobotne i bez stałego miejsca zamieszkania, kobiety lekkich obyczajów i "młodych libertynów" (Wikipedia).
To suche fakty , nie wszystko obejmujące .
Luizjana , pod francuskim panowaniem , to kraina nieurodzajna , bagnista , nieprzyjazna dla białych osadników z Francji , którzy liczyli na biblijny Eden , szybkie wzbogacenie się i opływanie w dostatki.
Naiwność ludzka z XVIII bardzo podobna do współczesnej.
Znęceni bujnymi opowieściami o kraju mlekiem i miodem płynącym , początkowo obywatele Francji , zjeżdżali do tego bagnistego "piekła" w nadziei na lepsze życie.
Cóż , monarsze zależało na zasiedleniu koloni i czerpaniu z niej zysków , a co biedniejsi obywatele "starego kontynentu" upatrywali w niej znacznej poprawy bytu. Mężczyźni, na początku , przybywali tam tłumnie , aż w pewnym momencie odczuli brak kobiet i tu zaczyna się historia z książki.
Nie tylko prostytutki płynęły do Nowej Ziemi .Często dotyczyło to kobiet młodych , bez majątku ,urody , z mniej spolegliwym charakterem , nie mających szans na ożenek w ojczyźnie.
Rodzina odstawiała delikwentkę na statek i problem odpływał w nieznane.
Tak było również z bohaterka powieści Elizabeth. Dziewczyną , jak na owe czasy oczytaną , bez majątku , twardo stąpającą po ziemi , jednak zależną od decyzji męskich opiekunów.
W nowych warunkach nie liczyła na szczęście dla siebie .Życie potrafi jednak czasem zaskoczyć nawet największego realistę.
To tylko jedna z galerii postaci z powieści , nakreślonych bardzo realistycznie.
Ludzie Nowego Świata , ze wszystkimi przywarami i zaletami , z mrocznymi tajemnicami , walczącymi choć o cząstkę normalnego życia dla siebie , na tej nieprzyjaznej ziemi.
Jestem pod wrażeniem realistycznych opisów życia w dawnej Luizjanie . Przyznaję ,że historia na pewno nie wszystkim się spodoba . Tu nic nie jest "ładne" i przyjemne : ani przyroda ,ani życie, ani ludzie . Jednak czytałam z zainteresowaniem .
Mnie również wchłonęła Dzika Ziemia.

Ciekawa powieść obyczajowa o życiu pierwszych francuskich osadników w amerykańskiej Luizjanie.
Autorka przekonująco pokazała trudy życia pionierów, którzy najczęściej traktowali życie w Nowym Świecie jako wielką szansę na zdobycie majątku i pozycji społecznej. W rzeczywistości większość przeżywała ogromne rozczarowanie, gdyż na miejscu czekały na nich liczne niebezpieczeństwa, nieznośny klimat i prymitywne gospodarstwa.

Dodatkowym atutem jest wątek miłosny, który początkowo może wydawać się banalny, ale szybko nabiera dramatyzmu i staje się nieprzewidywalny, sprawiając, że trudno oderwać się od powieści.

Bardzo ciekawie skonstruowana jest postać głównej bohaterki, która stopniowo zmienia się, dojrzewa do podejmowania trudnych decyzji i ponoszenia konsekwencji życiowych błędów.

"Dzika ziemia" to powieść o wielkich marzeniach i rozczarowaniach, o ciągłej walce z przeciwnościami losu i siłami natury; to także wzruszająca historia niespełnionego macierzyństwa i wielkiej tęsknoty za nim.

Ciekawa tematyka, barwne postacie, dobrze się czyta, ale jakby ...przynudno. Mimo to warto.

• Powieść historyczna
  • :-),:-),:-)