Kolor purpury

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Color Purple
Liliowa

Inne wydania

Poruszająca historia o miłości, nienawiści, nadziei i wyzwoleniu. Georgia, lata trzydzieste. Celia, uboga Afroamerykanka, poprzez serię listów skierowanych do Boga, opowiada historię swojego życia. Będąc ofiarą przemocy ojca, a następnie męża, Celia cierpi w milczeniu. Odnajduje listy zaginionej siostry, z których dowiaduje się, że Nettie – po ucieczce z domu – wyjechała do Afryki, gdzie...

Poruszająca historia o miłości, nienawiści, nadziei i wyzwoleniu.

Georgia, lata trzydzieste. Celia, uboga Afroamerykanka, poprzez serię listów skierowanych do Boga, opowiada historię swojego życia. Będąc ofiarą przemocy ojca, a następnie męża, Celia cierpi w milczeniu. Odnajduje listy zaginionej siostry, z których dowiaduje się, że Nettie – po ucieczce z domu – wyjechała do Afryki, gdzie pracuje, jako misjonarka. Pomimo rozłąki, więź pomiędzy siostrami jest wciąż bardzo silna. Celia postanawia opuścić męża i rozpocząć nowe życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

książek: 1900
Gosia | 2014-11-25
Na półkach: Przeczytane, Lista 100 BBC, 2014
Przeczytana: 24 listopada 2014

Powieść Alice Walker od dawna znajdowała się na mojej liście książek do przeczytania. Niewiele wiedziałam o treści książki, nie widziałam filmu, ale nie spodziewałam się takich emocji. Książka mnie po prostu rozłożyła zarówno przez fabułę, jak i niegramotny styl niewykształconej kobiety. Nie wiem jak tłumaczowi udało się oddać tę pisaninę z wszelakimi językowymi błędami, ciekawi mnie jak to zostało oddane w języku angielskim.
Powieść „Kolor Purpury” przyniosła jej autorce spory rozgłos, nagrodę Pulitzera oraz ekranizację, którą wyreżyserował Steven Spielberg, a główną rolę zagrała Whoopi Goldberg.
Główną bohaterką jest Celia, która od dziecka była krzywdzona przez ojca, w wieku 14 lat wydana za mąż, by dalej być bita, nie kochana, upokarzana i krzywdzona. Jest niedouczona, choć mądra mądrością ludzi prostych i niewykształconych. Nade wszystko pragnie przeżyć w tym trudnym dla kobiet miejscu i czasie - Gorgii lat 30-tych XX wieku, gdzie kobiety znaczyły niewiele lub prawie nic....

gwiazdka | 2016-01-18
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Pierwszego plusa „Kolor purpury” dostaje ode mnie za formę, drugiego za treść. Kolejny należy się za język- to już rewelacja, mimo potocznego języka, pełnego błędów i przekręceń, słów zapisanych tak, jak się je słyszy, powieść jest nadal czytelna i łatwa w odbiorze. Plusy przyznaję też za barwne postaci, rewelacyjny obraz społeczny i narrację pierwszoosobową. Małe minusy tylko za afrykańską część historii- moim zdaniem lepiej byłoby dla powieści, gdyby skupić się na Ameryce, a z przygód w Afryce zrobić druga książkę.

ChicaDeAyer | 2014-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2014

To jedna z takich książek, które pozostają w myślach także po przeczytaniu - przeżywa się je, trawi i duma nad problematyką długo po dołożeniu na półkę. Ta historia trafia do czytelnika tym mocniej i celniej przez zabieg autorki, by ująć opowieść w formę epistolarną. Powierzyć przybliżanie wypadków samym bohaterkom, uczynić je narratorami, co nie tylko bardziej porusza czytelnika, ale czyni postacie bardziej plastycznymi i żywymi.

To pozycja o wydźwięku feministycznym - jeszcze niewypaczonym, jeszcze tak koniecznym w dobie społeczeństwa patriarchalnego. Jednocześnie niesie za sobą bardzo duży ładunek emocjonalny, bo łatwa nie jest. Ale za to jak potrzebna.

"Kolor purpury" to opowieść niewykształconej czarnoskórej kobiety imieniem Celia. Już od dawna chciałam ją przeczytać, zachęcona obejrzaną wiele lat temu ekranizacją.

Celia od wczesnych lat jest krzywdzona przez ojca, któremu rodzi dwójkę dzieci, potem przez męża. Jest poniewierana, cierpi, nie wie, jak powinna wyglądać normalna, zdrowa relacja między kochającymi się małżonkami dopóki nie spotyka Cuksy Avery (w oryginale: Shug Avery). Na domiar złego, na wiele lat traci kontakt ze swoją siostrą Nettie, jedyną osobą, która ją kochała i którą ona kocha.

Jest to powieść o seksizmie, rasizmie, prawach kobiet, przełamywaniu tradycyjnych ról związanych z płcią, solidarności kobiet, ale też o miłości, przyjaźni czy wierze i religii.

Celia może i jest niewykształcona - myśli i wypowiada się w bardzo prosty sposób, ale właśnie przez to zarówno ona sama, jak i jej wiara czy to, co przeżywa, jest tak prawdziwe.

Na początku uderza osobliwość języka typowego dla niewykształconej osoby....

malgo1000 | 2015-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Książka Alicie Walker na długo pozostanie w moim sercu i na pewno do niej jeszcze wrócę. Nie mogę się pozbierać po jej przeczytaniu. Pomimo tego, że akcja powieści rozgrywa się w latach 30. XX wieku problemy takie jak dyskryminacja rasowa i płciowa, poruszane przez autorkę, są nadal aktualne.
Książka napisana jest w formie listów, które Celia - główna bohaterka kieruje do Pana Boga oraz swojej ukochanej siostry Nettie. Kobieta doświadczyła wiele upokorzeń, przemocy i smutku, jednak pomimo tego udaje jej się zachować nadzieję na lepsze jutro. Z początku wydaje się być pogodzona ze swoim losem, nie sprzeciwia się, nie skarży, wręcz wydaje jej się, że tak po prostu ma być. Jednak z czasem odnajduje w sobie siłę, żeby zmierzyć się z rzeczywistością. I ta jej wewnętrzna siła i upór są najpiękniejsze.
Naprawdę warto sięgnąć po "Kolor purpury".
Bardzo polecam.

Grażyna | 2011-03-11
Przeczytana: 24 kwietnia 2015
Karolina | 2011-02-13
Przeczytana: 10 lutego 2011

Ta książka złamała mi serce. Kazała mi się śmiać, płakać, ale przede wszystkim zastanowić. Wielokrotnie zamykałam ją, aby pokontemplować nad tym, co przeczytałam. Nad tym, jak Celia pragnie na początku jedynie przeżyć, ale później odnajduje w sobie siłę, aby żyć z dala od jej prześladowców. O wielkiej siostrzanej miłości, która przetrwała dziesięciolecia mimo braku kontaktu. O zmianie ludzi na lepsze. I o kobiecości.

Tak, "Kolor purpury" jest książką feministyczną, ale daleko jej do błahych porównań, ze wszyscy mężczyźni to świnie. Owszem, w powieści wszyscy są brutalni, gwałcą, biją, poniżają, wysługują się kobietami. Jednak Walker unika prostych porównań, schematów czy przemiany w łzawą historię o wyzwoleniu siebie spod jarzma mężczyzn. Nawet lesbijstwo Celii nie jest do końca czarno-białe. Tak naprawdę ciężko stwierdzić, czy była odwróciła się od mężczyzn, bo nie zaznała u nich niczego dobrego, czy po prostu kochała Cuksę. O ile tak można patrzeć na homoseksualizm w latach...

Moja ocena: 6-/6

książek: 1991

Nagroda Pulitzera.
Feminizm.
Ekranizacja filmowa, uznawana za arcydzieło amerykańskiej kinematografii.
Problem przemocy wobec kobiet i bezradności ofiar.
Wątek miłości homoseksualnej.
Wzruszająca kreacja głównej bohaterki, prostej kobieciny, doświadczonej przez los.
Ciekawa forma powieści, czyli listy bohaterów pisane w określonym stylu (ukłony w stronę staranności i prac tłumacza).
Fabuła usnuta wokół Murzynów, co dodaje całości jeszcze bardziej interesującego odbioru.
I co? Czemu te wszystkie wymienione wyżej rzeczy, składające się na wielką powieść Alice Walker, nie zrobiły na mnie nawet najmniejszego wrażenia? Jakim cudem nudziłam się przy tym wszystkim, zamiast całą sobą przeżywać historię Celii, Nettie, Alberta i Cuksy? Sama nie mam najmniejszego pojęcia. I nie wiem, czy kiedykolwiek dowiem się faktycznej przyczyny takiego, a nie innego odbioru 'Koloru purpury'.

Sławka | 2012-01-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

To będzie jedna z moich ulubionych książek!Napisana w formie korespondencji sióstr między sobą i Panem Bogiem.Język prymitywny bo i postacie takie ale jakie szczere i prawdziwe.Wspaniała lektura.I po raz kolejny okazuje się ,że każdy pragnie miłości i bliskości i płeć nie ma znaczenia, bo miłość nie ma płci.

Ile zajmie przeczytanie książek z półki Chcę przeczytać?

Zapewne macie spore stosy nieprzeczytanych książek. Ja w każdym razie mam. W dodatku od czasu, kiedy czytam także na Kindlu, mam stosy książek koło łóżka i wirtualne stosy książek na czytniku. Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu zajmie wam przeczytanie tych książek, które znajdują się na waszych stosikach lub na półce chcę przeczytać?

Książki zmieniające życie

Brytyjscy czytelnicy wybrali 20 książek, które zmieniły ich życie. Głosować można było tylko na książki napisane przez kobiety. Pierwsze miejsce przypadło "Zabić drozda" autorstwa Harper Lee.