Kolor purpury

Alice Walker Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Klasyka filmowa literatura piękna
The Color Purple
Michał Kłobukowski
Klasyka filmowa
literatura współczesna kolor purpury przemoc

Życie listami pisane

"Kolor purpury" to niezwykle poruszająca historia Celi opisana w formie listów skierowanych najpierw do Boga, później do Nettie, siostry głównej bohaterki. Kobieta opowiada o swoim życiu w prosty sposób; wydaje się dziwnie pogodzona ze swoim losem i przyjmuje na swoje barki kolejne krzyże bez słowa skargi. Nigdy nie zaznała miłości, jedyną osobą...

Powieść Alice Walker z 1982 r. jest laureatem nagrody Pulitzera. Przyczyniła się do tego w dużej mierze tematyka książki dotykająca takich problemów jak rasizm, równouprawnienie kobiet czy postkolonialny wyzysk. Jednakże czy poza ważną tematyka jest tu coś więcej?

Akcja rozgrywa się na początku XX w. w USA. Główna bohaterka to młoda czarnoskóra dziewczyna, która zostaje...

Podobała mi się ta książka. Na pewno warto ją znać. otwiera oczy na pewne kwestie.

Bardzo mi się spodobał stylizowany język, którego używa główna bohaterka. Czasami język taki powoduje kłopoty z czytaniem (trzeba dokładnie czytać wymyślne nieraz słowa), ale tutaj zupełnie mi nie przeszkadza. Świetne są niedomówienia, które pozwalają się tylko domyślać ciągu zdarzeń, dopowiadać sobie to, co się wydarzyło. Wciągająca lektura.

Kolejny raz przekonuję się, że prostolinijna literatura mnie nie wciąga. Przeczytałam, żeby odbębnić. Niestety. Temat sam w sobie bardzo ciekawy, jednak realizacja.... Celowe błędy mi nie przeszkadzały, nawet fajnie i zabawnie się czytało. Ponadto wiało nudą pomimo, że formę literacką jaką są listy zawsze uważam za odskocznię. A tu zawód.

Powolna akcja, oczywiste...

Żeby powstała dobra literatura, wcale nie potrzeba wymuskanych zdań i pięknych bohaterów. „Kolor purpury” w dużej części stanowią listy Celii, Afroamerykanki i półanalfabetki, pisane najpierw do Boga, potem do siostry Nettie. Wielkie brawa dla tłumacza za ten trud – czytelnik zaś staje przed niemałym wyzwaniem, ponieważ dość ciężko czyta się ten mocno potoczny tekst...

Wiele wzruszeń, przemyśleń, emocji dostarczyła mi ta książka. Nie czytało się łatwo - ze względu na brutalną treść i sposób przekazu treści (stylizacja na zapiski osoby niezbyt wprawnie posługującej się językiem). Zostanie jednak w mojej pamięci na zawsze.

Piękna książka. Trzeba umieć ją przeczytać. To nie jest lektura do ciasteczek i kawki z mlekiem. Czytałam kilka razy, jedna z ważniejszych pozycji w mojej biblioteczce.

Historia poruszająca, ale w połowie zaczęła tracić moją uwagę.

100 książek, które trzeba przeczytać przed śmiercią.
nr.29, 2019
👍Arcydzieło👍