Dandys. Słowo o Brunonie Jasieńskim

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0114-7

Opowieść o życiu i twórczości Brunona Jasieńskiego (1901–1938), jednego z najsłynniejszych polskich futurystów, głośnego skandalisty i literackiego buntownika dwudziestolecia międzywojennego, autora bulwersującej swego czasu rząd francuski powieści pod tytułem Palę Paryż, wreszcie agitatora politycznego i komunisty, na stałe osiadłego w Związku Radzieckim, który za swój ideowy wybór zapłacił cenę najwyższą – został rozstrzelany w jednej ze stalinowskich czystek pod zarzutami szpiegostwa na rzecz Polski.
Biografia porządkuje fakty i ujawnia nieznane dotąd informacje z obrosłego w legendę życia twórcy Balu manekinów. Oparta została na niepublikowanych wcześniej materiałach pochodzących z archiwów KGB, w których skryta była przez długi czas prawda o tragicznej śmierci poety. Książka uwzględnia również tajne do niedawna dokumenty z archiwów paryskich (raporty policyjne, korespondencję ministerialną). Opowieść ilustrują także unikatowe fotografie Jasieńskiego (zwłaszcza z okresu pobytu w ZSRR).
Dzięki bogatemu materiałowi badawczemu można po raz pierwszy rozstrzygnąć wiele spornych kwestii związanych z artystyczną działalnością Jasieńskiego w Polsce, Francji i Rosji, a także lepiej zrozumieć polityczne wybory, których dokonał ten kontrowersyjny, lecz nadal budzący żywe emocje wśród czytelników pisarz.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2009

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl

Agnieszek | 2012-03-11
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 11 marca 2012

Z Klimontowa poprzez Kraków, Warszawę, Lwów do Paryża. A potem Berlin, Leningrad i Moskwa.
Z salonów do coraz bardziej obskurnych mieszkań. Odczyty, skandale, liczne recenzje. Kontrowersje.

I w końcu - dla nas, współczesnych - oczywiste zakończenie. Butowo pod Moskwą.
Jak inaczej miałby zakończyć swe życie gorliwy komunista, służący piórem wielkiej sprawie?

Krzysztof Jaworski kreśli postać Brunona Jasieńskiego bardzo dokładnie, powołując się na liczne źródła, unikając jednocześnie nadmiaru terminów historyczno- i teoretycznoliterackich. Stara się być obiektywny, dając jednak do zrozumienia, że Jasieński nie jest mu obojętny. Gdzieniegdzie wtrąca odautorskie uwagi, co moim zdaniem podnosi wartość dzieła.
Życie autora "Palę Paryż" zostało bardzo dokładnie i interesująco przedstawione na tle dynamicznie przekształcającej się Europy: lata dwudzieste i trzydzieste XIX wieku to narodziny i krzepnięcie zarówno faszyzmu, jak i bolszewizmu. Jaworski kreśli tę scenerię pobieżnie, lecz...

Maatt | 2013-01-09

Pszehodząc pszypadkowo pszez ćeńisty pasaż,
mimo palm kiwającyh śę jak senny palec
zobaczyłem kobietę, kturą rąbał masaż
i układał na ladźe kawał po kawale (...)

Trithemius | 2016-07-09
PawełSobczak | 2016-05-23