Opisać Wilno

Okładka książki Opisać Wilno Tomas Venclova
Okładka książki Opisać Wilno
Tomas Venclova Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Vilnius. Miestas Europoje
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
2006-01-01
2006-01-01
Alina Kuzborska
miasta historia Wilno Litwa Kresy literatura litewska

Okładka książki Akcent 1/2022 Jarosław Cymerman, Mirosław Grudzień, Aleksandra Igras, Jerzy Jastrzębski, Birute Jonuškaite, Lechosław Lameński, Jan Lewandowski, Wacława Milewska, Wacław Oszajca SJ, Uta Przyboś, Agnieszka Rautman-Szczepańska, Jarosław Sawic, Tomas Venclova
Akcent 1/2022 Jarosław Cymerman,&...
Okładka książki Zeszyty Literackie nr 144 / 2018 Anna Arno, Karol Berger, Josif Brodski, Benedetta Craveri, Józef Czapski, Irena Grudzińska-Gross, Zbigniew Herbert, Maria Iwaszkiewicz, Wojciech Karpiński, Harry hrabia Kessler, Ewa Kuryluk, Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Tomasz Łubieński, Claudio Magris, Piotr Matywiecki, Maciej Miłkowski, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Paweł Muratow, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Marci Shore, Timothy Snyder, Adam Szczuciński, Michał Szymański, Barbara Toruńczyk, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Zeszyty Litera... Anna Arno, Karol Be...
Okładka książki Zeszyty literackie nr 141 Anna Arno, Ewa Bieńkowska, Roberto Calasso, Józef Czapski, Krystyna Dąbrowska, T.S. Eliot, Aleksander Fiut, Zuzanna Ginczanka, Wojciech Karpiński, Claudio Margis, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Maria Stauber, Jerzy Stempowski, Adam Szczuciński, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Zeszyty litera... Anna Arno, Ewa Bień...
Okładka książki Magnetyczna północ Ellen Hinsey, Tomas Venclova
Magnetyczna pó... Ellen Hinsey, Tomas...

Jednym ze zrodel tego pieknego eseju byly rozmowy Tomasa Venclovy z Czeslawem Miloszem. Opowiesc o faktach i postaciach wilenskich zachowuje porzadek chronologiczny i pelna jest wywazonych pogladow autora. Wiele miejsca poswieca on historii kulturowej Wilna i jego niezwyklej architekturze.
Mimo ogromu dziejowych zawirowan nic nie bylo w stanie zniszczyc fascynujacej aury tego barokowego miasta. Miasta, ktorego pierwszorzedna cecha jest niejednolite dziedzictwo.
Wspanialy poeta litewski nakreslil pelen czulosci, malowniczy obraz stolicy Litwy, miejsca, w ktorym mieszkal przez trzydziesci lat.
Prawda jest, ze wystarczy zobaczyc Wilno raz, aby zakochac sie w nim bez pamieci.

Jeśli zwiedzać Wilno to tylko z tą książką. Monochromatyczne, powielane wielokrotnie w innych przewodnikach informacje, u Venclovy nagle odżywają, robią się trójwymiarowe. Idzie się przez miasto, siada na ławeczce czyta książkę Venclovy i świat wokół zapełniają postaci historyczne, o których autor plotkuje bez zahamowań, dodając tło społeczne i polityczne, swoje refleksje, wątpliwości, przemyślenia. Z tą książka Wilno jest inne niż zazwyczaj, a historia Litwy i świat Litwinów staje się bardzie zrozumiały dla cudzoziemca a szczególnie dla Polaka, bo nasza wspólna historia nie jest łatwa i zwiedzanie Wilna nie zawsze jest przyjemne. Książka Venclovy nie jest typowym przewodnikiem, to także wspomnienia autora, który przez trzydzieści lat swojego życia przyglądał się temu miastu codziennie, widział przemiany, odradzający się nacjonalizm, powracający kapitalizm, zacieranie i zniekształcanie historii. Warto mieć tę książkę nie tylko w czasie podróży do Wilna ale także w domu, żeby od czasu do czasu zerknąć, poczytać, przypomnieć sobie

Dla zdeklarowanych lub potencjalnych miłośników Wilna, Litwy, historii literatury kresów i pisarstwa Venclovy :)

Spojrzenie na Wilno i jego skomplikowaną historię oczami litewskiego poety.W przystępny sposób wyjaśnia zawiłości historyczne,stara się być bezstronny.Podkreśla znaczenie kultury polskiej w Wilnie na przestrzeni wieków.Warto przeczytać!

Świetna podróż pisana z myślą o tych którzy chcą poznać Vilnius - Wilno - Вильнюс.

• 9) Literatura inna
  • Może kiedyś 🐡