Dom nad łąkami

Wydawnictwo: Czytelnik

Powieść autobiograficzna, opisująca dom dzieciństwa pisarki w Wołominie koło Warszawy

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://w.bibliotece.pl/

Koronczarka | 2012-09-02
Przeczytana: 02 września 2012

Książeczka niewielka rozmiarami, ale wielka. To powieść autobiograficzna poświęcona istniejącemu gdzieś tam pod Warszawą domowi. Bardzo ciekawa konstrukcja narratora. Jest nim mieszkanka tego domu, w której możemy się domyślać samej Nałkowskiej. Wspomnienia zaczynają się kiedy narratorka jest jeszcze dzieckiem i widzimy dom i jego sąsiadów oczyma małej dziewczynki. Potem czujemy, jak dorasta, jak zmienia się jej sposób widzenia świata. Widzimy też ciężkie zmagania się z losem sąsiadów. Każdy z nich ma swój los, swoje problemy, swoje śluby, narodziny, śmierci.

buziaczek197 | 2015-06-04
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2015

Bardzo fajnie napisana książka. Jest w niej wspomnienie narratorki, która mieszka w domu na wsi. Przepięknej otoczonej kolorowymi krajobrazami. Jest wspomnienie od dzieciństwa po lata wojny. Opis sąsiadów, która ta wieś posiada. Poznajemy m.in Pannę Sylwię, która się zaprzyjaźniła z dziaduniem i mieszkała z nim aż do jego śmierci. I choć życie ich nie rozpieszczało, brakowało na wszystko pieniędzy to dom zawsze był zadbany. Są też tacy panowie, którzy biją własne żony i dzieci (dziś nie do pomyślenia, żeby ktoś nie zareagował). Szczególną jednak uwagę w tej książce poświęca się rodzinie Dziobaków. Chce ktoś dowiedzieć się więcej? Trzeba przeczytać. I choć jest to książeczka wydana dawno temu to jakże współczesna. Wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą. Jedynie widać, że książka pisana maszyną bo już miałam troszeczkę druk wyblakły. Polecam

Martyn | 2016-10-25

Nałkowska jak mało kto rysuje postacie i opowiada ich los. Niespieszna narracja, wspaniałe opisy i celność spostrzeżeń. Zachęcam :)

Magda | 2014-09-16

Wspaniała autobiografia, którą można ponownie przeczytać raz na rok lub parę lat.

Anka J | 2013-05-30
Przeczytana: 30 maja 2013

Rewelacyjna opowieść. Autorka dzieli się wspomnieniami z czasów dzieciństwa, widzi obrazy z przeszłości, ludzi zamieszkujących tę wieś, opisuje ich przeżycia.
Jest to sielska i relaksująca lektura, którą śmiało polecam.

ola_z_zielonej | 2016-11-14
Przeczytana: 09 marca 2016
Pete Podlevsky | 2015-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2015
    Erotykon
    Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, Jan Lechoń, Tadeusz Boy-Żeleński, Cyprian K...
    Konkieta
    Zofia Nałkowska