Włócznia

The spear
horror, historia, himmler
horror
Kamil

Fragment książki: Zgarbiony, siwowłosy mężczyzna począł się prostować. Jego głowa podniosła się powoli. Minęła chwila, która wydawała się wiecznością. Kiedy w końcu starzec spojrzał w oczy detektywa, Steadmanowi wydawało się, że krew przestała krążyć w jego żyłach i włosy zjeżyły mu się na głowie. Ujrzał bowiem znienawidzone oblicze Reichsfuhrera SS Heinricha Himmiera.

Magnis | 2016-04-30
Na półkach: Horror, Posiadam, Przeczytane

Horror związany z drugą wojną światową ma potencjał, który tutaj nie został w stu procentach wykorzystany. Lubię takie horrory dziejące się albo w czasie wojny lub jak tutaj nawiązujące do poszczególnych wydarzeń.
Początkowo gdzieś do połowy zapowiada się ciekawie, ale później niestety robi się przewidywalnie. Samo zakończenie jest rozciągnięte do granic i niczym szczególnym nie zaskakuje. Szkoda trochę, ze autor nie postarał się bardziej o lepsze i zaskakujące zakończenie, bo wtedy powieść zyskała na tym. Książkę czyta się trzeba przyznać dobrze.

Mamerkus | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

W ramach restytucji tytułów, które czytałem będąc nastoletnim szczylem trafiło tym razem na "Włócznię" Jamesa Herberta. Nie ma na polskim rynku książkowym wydawnictwa bardziej zasłużonego na polu zniesmaczania czytelnika do literatury niż wydawnictwo Amber. Koślawe, złe tłumaczenia (vide wszystko Tolkiena, czego nie chwyciła się Agnieszka Sylwanowicz albo osławiona "Zagłada Hyperiona" Simmonsa), okaleczanie książki poprzez wyrzucanie całych jej fragmentów (jak przy Żołnierzach kosmosu" Heinleina), czy tez przylepianie łatki gatunkowej nie do końca adekwatnej do treści utworu.
Tym ostatnim przypadkiem Amber skrzywdził "Włócznię" James Herberta. A no bo skoro autor horrorów, to koniecznie trzeba go wydać w kultowej serii Amber Horror. A potem można spotkać się z opiniami, że denna ta "Włócznia", bo co tam jest tego horroru? Bez komentarza. Nie twierdzę wcale, że Herbert za "Włócznię" powinien dostać literackiego Nobla, niemniej nie jest to książka zła dlatego, że nie straszy na...

offc | 2012-07-14

Jeśli chodzi o Herberta, więcej mam za niż przed sobą. Lubię tego pana, lubię jego styl, lubię go za to, że potrafi opowiedzieć tradycyjne ghost story, umiejętnie korzystając z konwencji nie popadając przy tym w bezmyślne powielanie schematu... Dlatego po lekturze "Włóczni" czuję się zwyczajnie oszukana. I przyznaję bez bicia - nie dobrnęłam do końca. Wysiadłam dosłownie w ostatnich rozdziałach, kiedy akcja zaczęła się zagęszczać, w momencie, w którym zazwyczaj trudno byłoby zamknąć książkę. A jednak zamknęłam, bez większego żalu.
Harry Steadman, były agent Mosadu, dziś prywatny detektyw, zajmuje się sprawą Ganta, handlarza bronią. Z pozoru prosta sprawa okazuje się być czymś znacznie większym, wraz z naszym głównym bohaterem zagłębiamy się w sekrety Trzeciej Rzeszy i kult Himmlera.
Pomysł niby dobry. Wykonanie już niekoniecznie. Twórcy gatunku często sięgają po wątki wojenne i nazistowskie - w końcu nic tak nie wzbudza grozy jak fanatyzm i wojna sama w sobie. Temat nie do...

| 2012-06-09
Przeczytana: 13 maja 2012

Początkowo chciałem wystawić książce wyższą ocenę, lecz po namyśle stwierdziłem, że nie jest to jakaś wybitna książka. Fakt, czytało mi się ją całkiem przyjemnie, ale z drugiej strony niewiele zapadło mi z niej w pamięci, a o to chyba chodzi. 5/10 z lekkim plusikiem.

hunter | 2013-01-05

Jako "straszydło" dość słaba. A tak ogólnie - może być ;)

Makarewicz | 2014-02-14
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Dobra, choć nie zwaliła mnie z nóg.

Sławomir Socha | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016