Włócznia

1992-01-01
1992-01-01
Marek Mastalerz
horror historia himmler

Z początku kryminał, może powieść szpiegowska, ale mniej więcej od 1/3 objętości zgodnie z napisem na okładce robi się z tego horror, całkiem solidny zresztą. Herbert umie zbudować scenę grozy tak, by rzeczywiście podnosiła ciśnienie i/lub wywoływała niesmak i większość nastawionych na to fragmentów działa jak należy. Sama historia niezła, choć na tyle zagmatwana, że autor z braku innego pomysłu na jej wyłuszczenie każe głównym złym postaciom robić wykład bohaterowi o tym co, jak i dlaczego - trochę jak w kreskówkach (pamiętacie Scooby-Doo?),co wypada momentami komicznie. Ale to przecież horror klasy B, tak do niego podchodziłem i dostałem dokładnie to, czego oczekiwałem - solidnej i wciągającej rozrywki podlanej seksem i krwawą posoką.

1966

Mało co tak się przesączyło do popkultury jak naziści. Książka powstała jednak w latach '70, jakieś pięć tysięcy książek i filmów o nazistach temu, więc temat nie był podówczas aż tak wtórny.

Co do zasady, twórczość Herberta stoi o parę klas wyżej od wydawanych wraz z nim jednym rzutem latach dziewięćdziesiątych innych twórców, przynajmniej pod względem technicznym. To jednak pierwsza książka, która zwyczajnie mnie zmęczyła. Nie pomaga jej ani przygodowo-jamesobondowo-indianajonesowy klimat, bo taka to właśnie historia, jak z takich filmów. Dużo infodropów, rozwlekła fabuła zagęszczająca się pod koniec bardziej niż powinna, zamiast być sensowniej rozłożona, większość objętości zwyczajnie nudna.

Nie jest to jednak zła historia per se i jako taka sensacyjna powieść sprzed pół wieku jest w miarę.

Dałem się zwieść okładce, na której wydawnictwo Amber umieściło czerwony niczym krew napis "horror". Nic bardziej mylnego, "Włócznię" określiłbym mianem szpiegowskiego thrillera, w którym dopiero pod koniec pojawiają się pewne elementy nadnaturalne. Całość prezentuje się niczym tandetny film akcji rodem z lat '80 usiłujący w pewnym stopniu naśladować przygody Jamesa Bonda. Bohater książki z każdej opresji wychodzi cało, obowiązkowo podczas swoich przygód poznaje atrakcyjną kobietę i z szybkością światła wybucha między nimi płomienny romans. Główny zaś antagonista to zdemoralizowany superbogacz, który już po schwytaniu, a jeszcze przed unicestwieniem swego głównego wroga, wyjawia mu cały swój nikczemny plan. A ów plan związany jest z hitlerowcami, ideologią nazizmu i oczywiście panowaniem nad światem (jakżeby inaczej). Niesamowicie to wszystko tandetne, ale w sumie w tych latach wychodziło również mnóstwo tandetnych filmów, więc może to był swoisty znak tamtych czasów. Spokojnie można sobie odpuścić, chyba że ktoś się lubuje w tego typu kiczu.

Dobry pomysł na książkę, ciekawa koncepcja i tyle dobrego . Pierwsza połowa malospojna , chaotyczna , wręcz nudna. Dopiero w połowie akcja się rozkręca i trochę ratuje całość . Lubię Jamesa Herberta, ale tym razem nie za bardzo wyszło . Jak na horror to wręcz słaba.

Zastanawia mnie dlaczego książka jest przedstawiana jako horror. Przez 90 % treści cały czas była to sensacja z elementem kryminalnym. Koniec , który miał zbliżać do tematyki horroru okazał się słaby. Pomysł bardzo fajny i można by go opowiedzieć ciekawiej.

Największa słabość tej książki to chyba fakt, że jest sprzedawana jako horror takowym nie będąc. OK, jest tu odrobina przemocy, ale grozy właściwie się nie uświadczy, bo tak naprawdę to historia kryminalno-obyczajowa. Bardzo słaba zresztą.

Przeciętna opowieść grozy, w której brakowało mi krwi, gęsiej skórki, porządnej intrygi/spisku. Wydaje się napisana pod czytelnika, który dopiero co poznaje literaturę grozy i nie wypada od razu rzucać go na głęboką wodę.

Nie jest to dzieło na miare "nawiedzonego" czy też "duchy ze sleath" jednakże jest to dość przyjemna rozrywka na wieczór,historia może nie jest wysokich lotów ale myślę ze warto przeczytać.

Horror związany z drugą wojną światową ma potencjał, który tutaj nie został w stu procentach wykorzystany. Lubię takie horrory dziejące się albo w czasie wojny lub jak tutaj nawiązujące do poszczególnych wydarzeń.
Początkowo gdzieś do połowy zapowiada się ciekawie, ale później niestety robi się przewidywalnie. Samo zakończenie jest rozciągnięte do granic i niczym szczególnym nie zaskakuje. Szkoda trochę, ze autor nie postarał się bardziej o lepsze i zaskakujące zakończenie, bo wtedy powieść zyskała na tym. Książkę czyta się trzeba przyznać dobrze.

Dobra, choć nie zwaliła mnie z nóg.

Dobra, choć nie zwaliła mnie z nóg.

• Horror
  • Horrory