Wizerunek zła

obraz, demon, magia, strach
horror
Marcin

Inne wydania

Grayowie zamówili portret rodzinny i celowo odnaleźli i wykorzystali zamiłowania malarza, a także jego umiejętności. Za jej sprawą rodzina starzeje się... wyłącznie na płótnie. Początkowo zaskoczeni, Grayowie bezwzględnie wykorzystują swoją nieśmiertelność. Doprowadzeni do rozpaczy okoliczni mieszkańcy kradną im w końcu magiczny obraz i, grożąc jego zniszczeniem, zmuszają ich do opuszczenia Europy. Ale siedemdziesiąt lat później demoniczna rodzina powraca, by się ratować. Źle zabezpieczone przez malarza płótno zaczyna się rozpadać, a wraz z nim nikną również sportretowani. Czoło Grayom musi stawić wnuk mężczyzny, któremu udało się ich wypędzić...

źródło opisu: Opis autorski

• Szkielet białego słonia
  • Trawers
  • Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda
  • Wieża
  • Ósme życie (dla Brilki)
Dziecko Odyna

0 (0 ocen i opinii)
Miłość i kłamstwa
Cecelia Ahern

7,22 (9 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Ósme życie (dla Brilki)
Nino Haratischwili

8,91 (11 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
MadameShepard | 2014-09-26

Jedna z najbardziej udanych książek Mastertona. Wciągająca, trzymająca do końca w niepewności fabuła i niejednoznaczne zakończenie. To nie jest sztampowy horror z happy endem, raczej dobra książka, skłaniająca do namysłu nad wyborami, których można w życiu dokonać.
Niesamowite postacie, świetne scenerie, pomysły tak górnolotne, że aż wybitne.
Obowiązkowa lektura dla wielbicieli twórczości Oscara Wilde, autor bardzo kunsztownie wplótł jego sylwetkę w tok wydarzeń. Polecam z czystym sumieniem, nawet wysublimowanemu czytelnikowi.

Yvaine | 2014-12-06
Na półkach: Kindle, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Czasem lubię zresetować mózg. Wtedy sięgam właśnie po Mastertona. Wizerunek zła, jest akurat jedną z jego powieści, której nie czytałam wcześniej w latach szczenięcych, a korzystającą ze znanego motywu Doriana Grey'a stworzonego pod koniec XIX wieku przez Oscara Wilde'a. Przejdę jednak do sedna, czyli powieści samej w sobie.
Przez długi czas trudno mi było uwierzyć,że wyszła ona spod pióra Mastertona. Logicznie połączone wątki, bez wielkich dziur w fabule, czyta się po prostu doskonale,ale.. no właśnie? "Ale" do tej pozycji mam dokładnie dwa.
Po pierwsze - zakończenie. Nie będę tu tworzyć spoilerów. Moim skromnym zdaniem Masterton popełnił tu morderstwo z premedytacją. Zaszlachtował bowiem brutalnie tę przyzwoitą historię. Ostatnie 40 stron było po prostu słabe.
Drugie "ale" dotyczy grozy i horroru.Zastanawiałam się nawet na ile dopadła mnie na tym polu znieczulica. Nie ukrywam, że gatunek ten mocno mnie interesuje i jest przeze mnie bardzo wyeksploatowany na polu zarówno...

Dziub | 2015-09-11
Przeczytana: 11 września 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chciałam się przekonać, jak Masterton pisze horrory. Teraz, niestety, już wiem.
Oceniam łagodnie, bo w końcu i sam King odniósł się do klasyki (jego Miasteczko Salem), ale to, co Masterton zrobił najlepiej oddaje cytat z tej jego powieściny: "Młoda damo, to są podstawowe zasady psychologii: księga pierwsza, strona pierwsza; to nie jakiś sensacyjny szmatławiec o duchach z zaświatów". A jednak jest.
Epatowanie przemocą i złem uznałam za jego styl, bo to nie moje pierwsze podejście do twórczości tego autora. Jednak, gdy już akcja się rozkręciła i byłam pełna uznania, chociaż nie bez rezerwy, nastąpiła katastrofa: idiotyczne odwołanie się do wielkiego Wilde'a. Litości, mógł wykorzystać sam motyw przemienieszczania się po obrazach, to było bardzo ciekawe, ale korzystanie z klasyki w taki sposób to badziewny pomysł a nie intertekstualność pożądana.
Nie przekonał mnie do siebie ten autor, wolę Kinga. Szkoda mi też przeznaczonej kwoty na tę książkę.

tifa | 2011-04-17
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Nieśmiertelność. Wielu o niej marzy. Ciągła zabawa, kolejne beztroskie stulecia. Tylu ludzi chce żyć wiecznie. Waszej rodzinie to się udało. Jednak cena jest wysoka. Amoralność, perwersje- to część waszego długiego życia. Zniknięcie gwarancji waszego szczęścia oznacza śmierć wielu niewinnych ludzi. Czy było warto?
Graham Masterton jest jednym z autorów, których czytam na rozluźnienie. Niestety, ale chyba przestanę tak robić. Każda kolejna książka tego pisarza coraz mniej mi się podoba.
Już na samym wstępie ''Wizerunku zła'' autor uraczył czytelnika opisem zdzierania skóry i mordu na niewinnym dziewczęciu. Owszem za pierwszym razem było to interesujące, ale Masterton opisał tę czynność jeszcze kilka razy. Moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie, bo za każdym razem przebiega to w ten sam sposób.
Akcja toczy się wokół tajemniczej rodziny Gray’ów, pewnego portretu, który skrywa w sobie mroczną tajemnicę oraz właściciela galerii sztuki Vincenta Pearsona. Wszystkie te elementy okazują się...

pandora | 2013-07-09

Jedna z pierwszych książek Mastertona przeczytanych przeze mnie, kiedy dopiero poznawałam tego autora. Książką byłam zachwycona, świetny wątek, przykuwająca lektura, rewelacja.

Nefra-Nafteta | 2012-02-03

Moim zdaniem jedna z lepszych pozycji Grahama Mastertona

Yumeka | 2011-08-16
Przeczytana: grudzień 2010

Głupio trochę, że w opisie książki umieszczono to, co normalnie wychodzi w praniu. Bo przecież na dzień dobry dostajemy wariatów, którzy oskórowują żywcem ludzi, handlarza sztuką, inwalidę, który za mocno uderzył się w głowę... Główny wątek zrzyna z "Portretu Doriana Graya" (Ha, dobra, zgaduję - znam ten motyw tylko ze steamparkowego filmu "Liga niezwykłych dżentelmenów".), nawet nazwisko jest to samo.
Poza tym na każdym kroku czuje się cudze wpływy: ten bohater jest z tej książki, to było już gdzie indziej, a schemat to się przewija przez wszystkie chyba książki tego autora.
Nie jest to może tragiczne, ale nowością żadną nie wieje, a ostatni akapit poświęcony głuchemu telefonowi ma napompowaną dramaturgię - nie można było po prostu zniszczyć tego obrazu? W czym problem?

Beata | 2011-01-26
Przeczytana: 01 maja 1998

Książkę czytałam ponad 10 lat temu, ale zapamiętałam ją jako bardzo ciekawą. Przeczytałam ją jednym tchem i polecam ją innym

betina360 | 2012-09-19
Na półkach: Przeczytane, Masterton
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

straszna i dobra

Masquerade | 2012-10-13
Przeczytana: 13 października 2012

Dobrze sobie czasem przypomnieć książkę, którą czytało się lata temu i zapamiętało jako kawał dobrej literatury. Przeczytawszy „Wizerunek zła” raz jeszcze, nadal jestem tego samego zdania.

Książka opowiada o Vincencie Pearsonie, którego rodzina od pokoleń zajmuje się handlem obrazami. Vincent to rozwodnik po czterdziestce, który nie stroni od pięknych kobiet i drogich trunków, w życiu natomiast kieruję się instynktem, dzięki czemu jego galeria sztuki prosperuje tak dobrze.

Pewnego dnia pod nieobecność Pearsona do galerii przychodzi kobieta, która kustoszowi wydaje się piękna, niezwykła, wytworna i niemalże nierealna. Przedstawia się jako Sybil Vane i poszukuje obrazu. Jednak nie ma być to byle jakie malowidło, dama mówi konkretnie, o jaki obraz jej chodzi – dwunastoosobowa rodzina sportretowana na tle szkarłatnego udrapowania, obraz, którego Vincent, a także jego ojciec przyrzekli strzec jak oka w głowie. Dlaczego? Co takiego kryje obraz? Dlaczego jest tak wyjątkowy i do czego...