Wizerunek zła

obraz, demon, magia, strach
horror
Marcin

Inne wydania

Grayowie zamówili portret rodzinny i celowo odnaleźli i wykorzystali zamiłowania malarza, a także jego umiejętności. Za jej sprawą rodzina starzeje się... wyłącznie na płótnie. Początkowo zaskoczeni, Grayowie bezwzględnie wykorzystują swoją nieśmiertelność. Doprowadzeni do rozpaczy okoliczni mieszkańcy kradną im w końcu magiczny obraz i, grożąc jego zniszczeniem, zmuszają ich do opuszczenia Europy. Ale siedemdziesiąt lat później demoniczna rodzina powraca, by się ratować. Źle zabezpieczone przez malarza płótno zaczyna się rozpadać, a wraz z nim nikną również sportretowani. Czoło Grayom musi stawić wnuk mężczyzny, któremu udało się ich wypędzić...

źródło opisu: Opis autorski

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Młoda dziewczyna podróżująca autostopem zostaje brutalnie oskórowana. Nie jest to pierwsze morderstwo tego typu - ktoś zaczyna kolekcjonować ludzkie skóry. Pytanie tylko po co?

Vincent Pearson, nasz główny bohater, jest wykształconym i dobrze wychowanym kolekcjonerem i sprzedawcą obrazów. Ma własną galerię, w której spędza dużo czasu. Nie jest on świadomy tego, że posiada obraz o wielkiej mocy, który był w jego rodzinie od kilkudziesięciu lat. Jest on teraz potrzebny prawowitym właścicielom, którzy są wyjątkowo niebezpieczni i na zawsze zmienią życie Vincenta. Ich losy przeplatają się nawzajem, by zabrać czytelnika w fascynujący bieg wydarzeń.

"Wizerunek zła" to jedna z najbardziej dojrzalszych książek Mastertona. Fabuła prowadzona jest bardo starannie, wszystko układa się w logiczny ciąg. Bohaterowie nakreśleni są bardzo naturalnie i głęboko, zwłaszcza Vincent, który przechodzi diametralną metamorfozę na końcu powieści. Książka jest długa. Mimo to, że wolno się rozkręca to nie...

Roman Dłużniewski | 2016-12-16

Czytając tę książkę Mastertona zastanawiałem się, co powiedziałby Oscar Wilde, gdyby mógł ją przeczytać. Myślę, że byłby mocno zdegustowany. Książka nie jest zupełnie beznadziejna, ale po skończeniu lektury miałem wrażenie zmarnowanego czasu.

MadameShepard | 2014-09-26

Jedna z najbardziej udanych książek Mastertona. Wciągająca, trzymająca do końca w niepewności fabuła i niejednoznaczne zakończenie. To nie jest sztampowy horror z happy endem, raczej dobra książka, skłaniająca do namysłu nad wyborami, których można w życiu dokonać.
Niesamowite postacie, świetne scenerie, pomysły tak górnolotne, że aż wybitne.
Obowiązkowa lektura dla wielbicieli twórczości Oscara Wilde, autor bardzo kunsztownie wplótł jego sylwetkę w tok wydarzeń. Polecam z czystym sumieniem, nawet wysublimowanemu czytelnikowi.

Yvaine | 2014-12-06
Na półkach: Przeczytane, 2014, Kindle
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Czasem lubię zresetować mózg. Wtedy sięgam właśnie po Mastertona. Wizerunek zła, jest akurat jedną z jego powieści, której nie czytałam wcześniej w latach szczenięcych, a korzystającą ze znanego motywu Doriana Grey'a stworzonego pod koniec XIX wieku przez Oscara Wilde'a. Przejdę jednak do sedna, czyli powieści samej w sobie.
Przez długi czas trudno mi było uwierzyć,że wyszła ona spod pióra Mastertona. Logicznie połączone wątki, bez wielkich dziur w fabule, czyta się po prostu doskonale,ale.. no właśnie? "Ale" do tej pozycji mam dokładnie dwa.
Po pierwsze - zakończenie. Nie będę tu tworzyć spoilerów. Moim skromnym zdaniem Masterton popełnił tu morderstwo z premedytacją. Zaszlachtował bowiem brutalnie tę przyzwoitą historię. Ostatnie 40 stron było po prostu słabe.
Drugie "ale" dotyczy grozy i horroru.Zastanawiałam się nawet na ile dopadła mnie na tym polu znieczulica. Nie ukrywam, że gatunek ten mocno mnie interesuje i jest przeze mnie bardzo wyeksploatowany na polu zarówno...

lilianar | 2016-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Dla mnie najlepsza z tego gatunku może trochę sentymentalnie ponieważ czytałam ja dwadzieścia lat temu :))

CzerwonySmok | 2017-04-17

Muszę przyznać, że książka od pierwszych stron trzyma w napięciu. Zaczyna się od morderstwa. Autostopowiczka zostaje oskórowana, i jak się okazuje, nie jest to pierwsze tego typu morderstwo. Ktoś zaczyna kolekcjonować... Tylko w jakim celu?

Jeśli kojarzysz chociaż trochę książkę Oscara Wilde'a, to wiesz, że główny bohater zawiera pakt z nieczystymi mocami w zamian za swoją duszę. Młodzieniec nie starzeje się, za to starzeje się jego portret. U Mastertona jest podobnie. Portret psychopatycznej rodziny, która się nie starzeje. Jednak, technika malarza, który wykonał obraz, nie była najlepsza. W efekcie czego obraz zaczął się rozpadać, a rodzina - gnić. Zmusiło ich to do mordowania ludzi. Potrzebowali ich skóry, do kontynuowania swojego rytuału. Głównie z powodu utraty obrazu. Znalazł się on w rękach głównego bohatera, który prowadził galerię. Vincent będzie musiał walczyć z rodziną Gray'ów, tym samym sprowadzając niebezpieczeństwo na swoją rodzinę.

Masterton nie bez powodu napisał...

Dziub | 2015-09-11
Przeczytana: 11 września 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chciałam się przekonać, jak Masterton pisze horrory. Teraz, niestety, już wiem.
Oceniam łagodnie, bo w końcu i sam King odniósł się do klasyki (jego Miasteczko Salem), ale to, co Masterton zrobił najlepiej oddaje cytat z tej jego powieściny: "Młoda damo, to są podstawowe zasady psychologii: księga pierwsza, strona pierwsza; to nie jakiś sensacyjny szmatławiec o duchach z zaświatów". A jednak jest.
Epatowanie przemocą i złem uznałam za jego styl, bo to nie moje pierwsze podejście do twórczości tego autora. Jednak, gdy już akcja się rozkręciła i byłam pełna uznania, chociaż nie bez rezerwy, nastąpiła katastrofa: idiotyczne odwołanie się do wielkiego Wilde'a. Litości, mógł wykorzystać sam motyw przemienieszczania się po obrazach, to było bardzo ciekawe, ale korzystanie z klasyki w taki sposób to badziewny pomysł a nie intertekstualność pożądana.
Nie przekonał mnie do siebie ten autor, wolę Kinga. Szkoda mi też przeznaczonej kwoty na tę książkę.

tifa | 2011-04-17
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Nieśmiertelność. Wielu o niej marzy. Ciągła zabawa, kolejne beztroskie stulecia. Tylu ludzi chce żyć wiecznie. Waszej rodzinie to się udało. Jednak cena jest wysoka. Amoralność, perwersje- to część waszego długiego życia. Zniknięcie gwarancji waszego szczęścia oznacza śmierć wielu niewinnych ludzi. Czy było warto?
Graham Masterton jest jednym z autorów, których czytam na rozluźnienie. Niestety, ale chyba przestanę tak robić. Każda kolejna książka tego pisarza coraz mniej mi się podoba.
Już na samym wstępie ''Wizerunku zła'' autor uraczył czytelnika opisem zdzierania skóry i mordu na niewinnym dziewczęciu. Owszem za pierwszym razem było to interesujące, ale Masterton opisał tę czynność jeszcze kilka razy. Moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie, bo za każdym razem przebiega to w ten sam sposób.
Akcja toczy się wokół tajemniczej rodziny Gray’ów, pewnego portretu, który skrywa w sobie mroczną tajemnicę oraz właściciela galerii sztuki Vincenta Pearsona. Wszystkie te elementy okazują się...

pandora | 2013-07-09

Jedna z pierwszych książek Mastertona przeczytanych przeze mnie, kiedy dopiero poznawałam tego autora. Książką byłam zachwycona, świetny wątek, przykuwająca lektura, rewelacja.

Nefra-Nafteta | 2012-02-03

Moim zdaniem jedna z lepszych pozycji Grahama Mastertona