Pocałunek czułość i rozkosz

Wydawnictwo: MG
978-83-61297-47-5
pocałunek, czułość, rozkosz
malineczka74

Całujemy się wszyscy, ale czy wiemy, skąd wziął się pocałunek w naszym obyczaju i kulturze? Kiedy ludzie zaczęli się całować i właściwie dlaczego? Autor książki, Ireneusz Pawlik, stara się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań. Jak całowano na przestrzeni dziejów, jakie obyczaje wiążą się z pocałunkiem, co mówi o nim filozofia, socjologia i poezja. Jak do pocałunków podchodziło i podchodzi...

Autor książki, Ireneusz Pawlik, stara się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań. Jak całowano na przestrzeni dziejów, jakie obyczaje wiążą się z pocałunkiem, co mówi o nim filozofia, socjologia i poezja. Jak do pocałunków podchodziło i podchodzi prawo.

No a przede wszystkim, czemu sprawia nam tak wielką przyjemność.

Tekstowi towarzyszą subtelne i ironiczne komentarze ilustracyjne Zuzanny Malinowskiej.

źródło opisu: www.ksiazki.wp.pl

źródło okładki: www.ksiazki.wp.pl

malineczka74 | 2011-01-23
Przeczytana: styczeń 2011

Pocałunek niejedno ma imię .......Ten pozornie prosty gest ,który statystycznie wykonujemy codziennie wyraża często tak wiele. Bywa symbolem emocji,uczuć, gestem szacunku i poważania, powitań i pożegnań , oddaniem czci i hołdu. Ludzkość całowała się od pradziejów ,jednak wydźwięk pocałunku zmieniał się z upływem czasu .

Tej tematyce poświęcił swoją książkę Ireneusz Pawlik. "Pocałunek czułość i rozkosz " to swoiste kompendium wiedzy na temat całowania .Książka składa się z ośmiu rozdziałów , które odnoszą się do różnych aspektów pocałunku . Autor przedstawił teorie naukowców skąd wywodzi się ten gest ,jak był traktowany na przestrzeni dziejów ,jaki wydźwięk pozostawił na kartach literatury i na kadrach filmowych. Pocałunek jest też przedstawiony od strony fizjologicznej ,zdrowotnej ,wyjaśnione jest jego pochodzenie i znaczenie w kulturze,religii oraz wymienione są jego rodzaje .Książka nawiązuje również do wiadomości z savoir vivre'u ,ale i z kosmetologii oraz medycyny...

Michal | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Książka słabo zorganizowana, pełna bezładnie porozrzucanych faktów.
Sporo odwołań do "Traktatu o pocałunku" Andrzeja Gronczewskiego.

Nemezis | 2012-11-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 12 listopada 2012

Bardzo przyjemna lektura. Jeżeli pragniesz dowiedzieć się ciekawych rzeczy o pocałunkach, ta książka jest dla ciebie. Serdecznie polecam.

magg1e | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017