Najnowsze artykuły
- ArtykułyBiała plama jest dla mnie również opowieścią – Małgorzata Czyńska o „Julii Keilowej“Lukasz Kaminski1
- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Magdalena Goik
3
4,8/10
Ukończyła filologię słowiańską na Uniwersytecie Śląskim oraz podyplomowe studia pedagogiczne w zakresie nauczania języka polskiego i bibliotekoznawstwa. Autorka książek: "Chorwacja dla zmotoryzowanych", "Powieść, miasto i anioły". Copywriter i autorka materiałów edukacyjnych z zakresu edukacji wczesnoszkolnej.
Prowadziła zajęcia dla studentów "Kultura języka w komunikacji biznesowej", i warsztaty twórczego pisania dla kobiet "lekkie jak piórko". Mama Zuzi, która w przyszłości chce zostać prezydentką. Lubi wszelkie poradniki, nie lubi wielkich miast i wielkich sklepów.
Prowadziła zajęcia dla studentów "Kultura języka w komunikacji biznesowej", i warsztaty twórczego pisania dla kobiet "lekkie jak piórko". Mama Zuzi, która w przyszłości chce zostać prezydentką. Lubi wszelkie poradniki, nie lubi wielkich miast i wielkich sklepów.
4,8/10średnia ocena książek autora
48 przeczytało książki autora
70 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Anioł miłosierdzia wśród dymów i mgły. O życiu Matki Ewy z Miechowic. Katalog do wystawy "Ubogim i cierpiącym ku pomocy. Matka Ewa - wiara i życie
Magdalena Goik, Izabella Wójcik-Kühnel
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2018
Najnowsze opinie o książkach autora
Kobiety w literaturze Magdalena Goik
6,7
Zjadacz czasu podczas sesji zimowej na drugim roku - zamiast się uczyć, pochłaniałam kolejne rozdziały. Ta książka nie jest tak dobra, jak inne tomy z tej serii, które czytałam, może dlatego, bo nie trafiłam na interesujące mnie biografie, ale i tak uważam, że dobrze zrobiłam, czytając to. Przystępne, ciekawe, zawiera dużo zdjęć i fragmentów książek, gorąco polecam.
Kobiety w literaturze Magdalena Goik
6,7
To była długa podróż przez stulecia i różne kraje. Podczas niej spotkałam kobiety i mężczyzn, którzy naprawdę istnieli oraz osoby, które wykreowała ludzka wyobraźnia.
Czasem byłam znużona, sfrustrowana wyborami autorki, których nie akceptowałam, jednak w sumie uważam, że było warto. Dziękuję p.Goik, że mnie w tę podróż zabrała.
Książka jest obszernym zbiorem esejów przedstawiających kobiety w różnych ujęciach: tak, jak chcieli je widzieć zwolennicy kościoła i patriarchatu, mizogini oraz mężczyźni nastawieni przyjaźnie, widzący w kobiecie partnerkę, ale też tak, jak chciały się postrzegać i być postrzegane same kobiety.
Droga, którą przebyły kobiety, aby wyrwać się z gorsetów, w które je uparcie wtłaczano, była długa i wyboista. Nie dobiegła jeszcze końca. Wciąż jeszcze są tacy, którzy uważają, że mają prawo publicznie "żartować" o dawaniu przez kobiety w szyję, uczyć dziewczynki w szkole "cnót niewieścich", decydować za kobiety o ich życiu. Póki co dobrze mają się jeszcze mizogini agresywni werbalnie, na których seksistowskie komentarze natknęłam się już nie raz np. podczas dyskusji na LC.
Podziwiam więc determinację znanych pisarek, edukatorek, żołnierek, królowych, polityczek, feministek, sufrażystek, "wariatek " i "czarownic", które miały odwagę przełamywać schematy i upominały się o traktowanie kobiety jak człowieka, mającego prawo do szczęścia i wyboru własnej życiowej drogi.
Artykuły zawarte w tym zbiorze zostały bardzo dobrze dopracowane, a schemat prezentowania informacji starannie przemyślany i czytelny. Obszerna bibliografia, zawartość indeksów osób i cytowanych lub wspominanych tekstów, świadczy o tym, jak wiele pracy włożyła p.Goik w ten zbiór.
Tytuł jest trochę mylący, gdyż autorka zamieściła tu również charakterystykę osób, które z literaturą niewiele miały wspólnego np. Lili Brik, mistyczkę Anandamay Ma, św. Faustynę, królową Jadwigę, św. Jadwigę.
Uważam, że książka jest warta przeczytania, inspiruje do poznawania utworów literackich, historii i osób, które ją tworzyły. Wiele wyjaśnia.