Egzamin dojrzałości

Wydawnictwo: Media Rodzina
Find a Stranger, Say Goodbye
837278115X
Joanna Wołyńska

Natalie Armstrong ma wszystko, o czym dziewczyna może marzyć: urodę i inteligencję, kochającą rodzinę i wspaniałego chłopaka. Przed nią wymarzone studia medyczne. A jednak czegoś jej brakuje, a mianowicie odpowiedzi na bardzo ważne pytanie: Kim jest moja matka? . Aby się tego dowiedzieć, siedemnastoletnia Natalie wyrusza w podróż, która być może doprowadzi ją do odkrycia tożsamości jej biologicznej matki.

Monia0420 | 2015-08-23
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Po książkę sięgnęłam ze względu na autorkę. Okazało się, ze to był dobry wybór. Od pierwszych stron książka bardzo mnie wciągnęła i zainteresowała. Ogólnie wybierając ją w bibliotece zaciekawiła mnie fabuła no i tytuł. Powieść jest napisana prostym językiem przez co szybko się ją czyta. Pokazuje, że mimo że w okół nas jest wszystko w porządku jak było w życiu Natalie, to ludzie szukają elementów puzzli, których brakuje, a u Natalie była to matka i jej pochodzenie. Na drodze Natalie stanęło wiele przeszkód i trudności, z którymi musiała się zmagać. Książka mówi o tym, że czasami należy cieszyć się szczęściem, które nas otacza niż szukać go gdzieś, gdzie może go nie być. Bardzo dobra książka, warta przeczytania.

Kasia | 2013-12-29
Przeczytana: 2013 rok

Książka ta bardzo mi się podobała. Tematyką przypomina "Telemacha w dżinsach" Adama Bahdaja, jednak stwierdzam, że jest o wiele lepsza. Przeczytałam ją z zapartym tchem, śledząc losy głównej bohaterki. Książka mówi o chęci odnalezienia rodziców i dowiedzenia się dlaczego bohaterka została oddana do rodziny zastępczej . Los jednak płata figle o których powinniście dowiedzieć się sami. POLECAM:-)

Ervisha | 2010-10-21
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Książka jest godna uwagi i polecenia. Potrafi wejść do serca człowieka i wycisnąć z niego łzy smutku, szczęścia także bezsilności. Jednocześnie niesie ze sobą nadzieję w "lepsze jutro" wywołując uśmiech na twarzy. To książka idealna w każdym wieku - na jej lekturę nikt nie jest ani za młody, ani za stary.
Jest to książka, która uczy, bawi, wzrusza... Książka idealna.

One_beauty_life | 2015-01-04

Ta książka wzruszyła mnie. Autorka przedstawia czytelnikom strach, cierpliwość, miłość, oddanie, tajemnice. Natalie gorączkowo próbuje dowiedzieć się prawdy o przeszłości. To lato wiele w jej życiu zmieni. P. Lowry porusza wątek ranienia i opuszczania ludzi. Samotność również często się pojawia. Jest to niesamowita książka, zwłaszcza dla osób które chciałyby oderwać się od codzienności. Gorąco polecam :)

icq | 2014-01-24
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Ciepła i ciekawa książka na wieczór. Pokazująca w jasny sposób proste prawdy życia.

existence_ | 2013-03-24
Przeczytana: 24 marca 2013

Jak miło jest czytać o takiej mądrej dziewczynie jaką jest Natalie! Książkę czyta się bardzo szybko i bardzo przyjemnie, jest przepełniona życzliwością.. Ci wszyscy ludzie, których Natalie spotkała na swojej drodze w trakcie poszukiwań swojej biologicznej matki byli tacy uprzejmi, gdy rozmawiali telefonicznie również.. Bardzo mi się to podobało w tej książce. Warto być uprzejmym oraz starać się nie być samotnym, ponieważ nigdy nie wiadomo do czego samotność może doprowadzić..

Natalie potrafiła powiedzieć wielu ludziom w swoim życiu "do widzenia", pożegnać się, ale nigdy nie zapominając o nich. Odpowiedziała sobie na nurtujące ją pytania i wiedząc już wszystko uporządkowała to sobie. Została bogatsza o nowe wspomnienia, które pozostają na zawsze.. Naprawdę daję do myślenia - mnie od razu po przeczytaniu tej książki naszła ochota na pisanie w pamiętniku, czego nie robiłam od ponad roku. :)

Ryszard Pałka | 2013-05-19
Przeczytana: 20 maja 2013

Ładna i ciepła opowieść.

In_Heaven | 2016-09-15
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po przeczytaniu "Dawcy" byłam niesamowicie nakręcona na książki Lois Lowry. Niestety muszę przyznać, że "Egzamin dojrzałości" nie był zbyt ciekawą lekturą. Owszem, przyjemnie się ją czytało, jednak pozostawia wiele do życzenia.
Postacie nie zostały do końca dobrze wykreowane. Kiedy czytałam książkę, trudno było mi uwierzyć, że brak jakichkolwiek "oczywistych" emocji matki do dziecka, kiedy to spotykają się po latach niewiedzy, mógłby być czymś "normalnym".
Niektóre momenty były niesamowite. Po przeczytaniu pewnego fragmentu tarzałam się przez 10 minut po ziemi ze śmiechu :) Podziwiam autorkę za wykreowanie postaci Tami (babcia głównej bohaterki) i Kim (matka). Bo naprawdę jest za co.
Jednak uważam, że mogła lepiej przedstawić emocje i uczucia, jak też samą Natalie, jej cechy i otoczenie; przyjaciół.
Brakowało mi przedstawienia świata dziewczyny. Wszystko wydawało się "bezuczuciowe", wyprane ze wszystkich dobrych cech.
Koniec szkoły = koniec przyjaciół, koniec związku, koniec...

Mell17 -- | 2012-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2012

Książka warta przeczytania, choćby po to by docenić to, co się ma. Zmusza do myślenia i refleksji.

Asia-Polihymnia | 2012-03-19
Przeczytana: 19 marca 2012

Bardzo dobra książka o dorastaniu, dokonywaniu wyborów i miłości.