Zachowania intymne

Tłumaczenie: Paweł Pretkiel
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Naga małpa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prima
Intimate Behaviour
Dorota_1988

Książka zawiera analizę kształtowania się stosunków międzyludzkich i silnie seksualnej natury człowieka pod wpływem rozwoju cywilizacyjnego. Morris podkreśla fakt, iż pomimo wyróżniających gatunek ludzki inteligencji i pomysłowości pozwalających mu cieszyć się z wygód niesionych przez postęp techniczny, w sferze popędów i elementarnych zachowań człowiek pozostaje niezmiennie zwierzęciem.

Triceratops | 2012-01-19
Przeczytana: 17 stycznia 2012

Zaczęło się dobrze. Ciekawa popularno-naukowa pozycja. Niestety z czasem przekształciło się w naukową papkę, w której autor usiłuje dowieść, że cała nasza cywilizacja opiera się na dotyku. Z powodu braku dotyku małe dziecko płacze (o.k.), wytwarzają się w społeczeństwie dewiacje seksualne (to jestem jeszcze w stanie zrozumieć), a także rozwija się fryzjerstwo (co jest dla mnie zupełnie niepojęte).
Wygląda na to, że gdyby wszyscy na Ziemi trzymali się cały czas za ręce żylibyśmy niczym w raju. Tak jak Freud sprowadzał wszystko do braku lub nadmiaru seksu, tak Morris sprowadza wszystko do braku lub nadmiaru dotyku. Myślę, że Freud uznałby to za kompleks na punkcie dotyku.

-Maat-Ka-Ra- | 2012-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 15 lipca 2012

...co robiła kiniama, jak miała 14, 15 lat i "się zakochała"? Brała Trylogię Morrisa i czytała, czytała, czytała... bo "zakochanie" sensowniej tłumaczyła jej antropologia, niż romansidła. Gdy powróciła po latach do "Zachowań Intymnych," nie zawiodła się: książki Morrisa spełniają wszystkie jej oczekiwania, bo to poważne naukowe tezy opisane prostym, komunikatywnym językiem dla ciemnego ludu... Książki autora były zresztą przez chwilę na Indeksie tych zakazanych przez Watykan, ale na pewno ich lektura to prawdziwa przygoda. Niezmiennie polecam!! :))

redsuperdry | 2014-04-14

Czyta się szybko, autor momentami przynudza, ale patrząc na całość z góry stwierdzam, że jest świetnym obserwatorem świata. Książka stawia tezy, pozwala lepiej zrozumieć ludzkie zachowania, nawyki. Zachęciła mnie do sięgnięcia po inne dzieła tegoż autora.

Tomasz M | 2017-04-17
Paszeko | 2017-03-01