Naga kobieta

Albatros
2006-01-01
2006-01-01
9788373591912

Ciekawa książka o tym, jak ewolucja i biologia uwarunkowała kobiece ciało. Autor "rozbiera na części" kobietę, poświęcając każdej z części oddzielny rozdział. Oprócz samej ewolucji Morris opisuje wpływ kulturowy i społeczny na odbiór kobiecego ciała. Czyta się szybko i przyjemnie, choć lektura bardzo porywająca nie jest. Warto ją przeczytać, by zdawać sobie sprawę z rzeczy, które są niezauważalne, a jednak wychwytywane przez podświadomość (zwłaszcza u płci męskiej).

Każda kobieta ma piękne ciało. Nie, nie przeczytałem tej książki by dopiero się o tym przekonać. Lata tzw. obserwacji uczestniczącej w tej kwestii zrobiły już swoje.... Jednak po lekturze utwierdziłem się w tym przekonaniu jeszcze bardziej. Brytyjski zoolog, autorytet w badaniach nad zachowaniem ludzi i zwierząt Desmond Morris niemal na każdej stronicy swojej książki udowadnia tę tezę, przedstawiając ciało kobiety jako wspaniały efekt końcowy ewolucji trwającej miliony lat. Dla mnie ta książka jest przewodnikiem i mapą zarazem, które zachłannie studiowałem w tej fascynującej podróży po kobiecym ciele, od północnych jego krańców wyznaczonych kępkami czy kaskadami włosów na głowie, po najbardziej na południe wysunięte przylądki palców u kobiecych stóp. Pomiędzy tymi biegunami całe bogactwo wzgórków i zagłębień, linii i dołeczków, a więc tych miejsc, które nie tylko odróżniają kobietę od mężczyzny, ale też stanowią o jej atrakcyjności w jego oczach.
Dzięki lekturze "Nagiej kobiety" odbyłem też interesującą eskapadę w głąb historii. Dowiedziałem się które dołeczki uważano za odcisk palców Boga, który z palców poświęcony był Wenus, które części ciała nazywano kotłami Kupidyna, gdzie znajduje się romb Michaelisa a gdzie punkt A, znany również jako epicentrum, nie wspominając o punkcie G... jakie znaczenie w upowszechnieniu staników miał amerykański Zarząd Przemysłu Wojennego czy która część ciała Afrodyty została uhonorowana wzniesieniem świątyni w starożytnej Grecji.
Pasjonująca lektura, warta każdej, poświęconej jej chwili. Warto, choćby tylko dlatego by mieć "możliwie pełny obraz najbardziej fascynującego obiektu w świecie- nagiej kobiety."

Zbiór faktów, z których większość jest ogólnie znana. Takie czytadełko niby popularno - naukowe.

W książce poruszono temat kobiecego ciała tak od strony kulturowej, jak i anatomii. Nie brakuje odniesień również do antropologii.
Autor zaczyna podróż od kobiecej głowy, a kończy na stopach.
Prócz spojrzenia czysto anatomicznego,zapoznać się można również z przeróżnym odbiorem poszczególnych części ciała na przestrzeni wieków. Zależnym często od kultury, wierzeń czy ekonomii samego państwa. Ich przystrajania, eksponowania czy samego odbioru seksualnego. Jakie znaczenie ma ciało i jego odbiór można dostrzec również w tym na co gotowe są kobiety, by zwrócić na siebie uwagę, a z drugiej do czego są zmuszane, by spełnić określone wymogi danych czasów czy miejsc, w których żyją.
Choć nie ze wszystkim trzeba się zgadzać, można wynieść z książki kilka cennych informacji.
Dla osób zainteresowanych ciałem kobiety oraz zmianami, które na przestrzeni lat były z nim związane oraz samymi kobietami.

Autor zaczyna podróż od kobiecej głowy, a kończy na stopach.

niesamowita :) polecam :)

niesamowita :) polecam :)

Fajny przekrój kulturowy, ciekawie opowiada o poszczególnych częściach ciała. Jednak można dostrzec takie uprzedmiotowienie, nie wiem, czy to wina autora, czy faktycznie tak jesteśmy postrzegane.

Był taki stary cytat - O kobiecym ciele napisano wszystko, o kobiecej duszy nic. Ta książka spełnia tą tezę, ale przynajmniej jest ciekawa.

Dno. Według mnie kobieta została tam ukazana jak przedmiot. Nie podobało mi się główne założenie autora, że ciało kobiety ma służyć do podniecania mężczyzn. Pępek przypomina waginę, ucho przypomina waginę, wszystko przypomina waginę... Nie polecam tej książki.

"Naga Kobieta" to książka, która wywarła na mnie duże wrażenie. W oczy rzuciła mi się okładka, więc zaciekawiona przysiadłam w kącie i zaczęłam czytać. Jakież było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że czyta się ją naprawdę przyjemnie ;) Po opisie "wnikliwe studium kobiecego ciała" spodziewałam się raczej suchych faktów naukowych, a dostałam... właściwie nie wiem jak to nazwać. Styl jakim jest napisana sprawia, że podczas czytania nie istnieje temat tabu. Autor obnaża nasze kobiece słabości, równocześnie akcentując mocne strony. A "suche fakty" pochłania się naprawdę szybko, gdy okraszone zostają różnego rodzaju, dowcipnymi anegdotami oraz komentarzami "badanych" ludzi, takimi jak (o ile pamięć mnie nie myli): "Pocałunek francuski bez kolczyka jest jak wołowina bez musztardy."
... I weź tu się domyśl o co chodzi, prosty człowieku ;)
Polecam.

Książka dość ciekawa, całkiem sporo interesujących zwyczajów, ciekawostek, wyjaśnień... Fajna, chociaż spodziewałam się chyba czegoś więcej, opisania kobiecego ciała bardziej z punktu widzenia mężczyzny - i tego mi zabrakło.

• Antropologia
  • Literatura popularnonaukowa
  • MA MIEJSCE NA MOJEJ PÓŁCE
  • 🎓 Popularnonaukowe, naukowe

Dodaj cytat z książki Naga kobieta