Naga kobieta

Wydawnictwo: Albatros
9788373591912
poradniki

Najnowsza książka brytyjskiego zoologa, obserwatora zachowań ludzkich i zwierzęcych, popularyzatora nauki, autora słynnej Nagiej małpy (1976). Jego nowe dzieło jest poświęcone analizie budowy anatomicznej ciała kobiety temu, czym różni się ono od ciała mężczyzny. Autor postępuje zgodnie z przyjętym schematem teoretycznym najpierw podkreśla różnice w budowie, następnie stara się wyjaśnić ich znaczenie ewolucyjne i biologiczne, demonstrując uwypuklenie tych różnic w rozwoju cywilizacji ludzkiej. Zgodnie z jego tezą, podstawowym mechanizmem selekcji cech był dobór płciowy. Biust, szerokie biodra itd. powstały dlatego, że zwiększył atrakcyjność seksualną kobiet lub były uważane za szczególnie kobiece. Morris omawiał też rozmaite sposoby upiększania ciała, spotykane w rozmaitych kulturach, uważając, iż zabiegi te są kontynuacją ewolucji biologicznej, mającej na celu stworzenie superkobiety .

aagnieszkaa | 2013-07-09
Przeczytana: 27 lutego 2013

Dno. Według mnie kobieta została tam ukazana jak przedmiot. Nie podobało mi się główne założenie autora, że ciało kobiety ma służyć do podniecania mężczyzn. Pępek przypomina waginę, ucho przypomina waginę, wszystko przypomina waginę... Nie polecam tej książki.

Dama | 2014-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe

Był taki stary cytat - O kobiecym ciele napisano wszystko, o kobiecej duszy nic. Ta książka spełnia tą tezę, ale przynajmniej jest ciekawa.

Nightingale | 2012-08-01
Przeczytana: 04 lipca 2012

"Naga Kobieta" to książka, która wywarła na mnie duże wrażenie. W oczy rzuciła mi się okładka, więc zaciekawiona przysiadłam w kącie i zaczęłam czytać. Jakież było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że czyta się ją naprawdę przyjemnie ;) Po opisie "wnikliwe studium kobiecego ciała" spodziewałam się raczej suchych faktów naukowych, a dostałam... właściwie nie wiem jak to nazwać. Styl jakim jest napisana sprawia, że podczas czytania nie istnieje temat tabu. Autor obnaża nasze kobiece słabości, równocześnie akcentując mocne strony. A "suche fakty" pochłania się naprawdę szybko, gdy okraszone zostają różnego rodzaju, dowcipnymi anegdotami oraz komentarzami "badanych" ludzi, takimi jak (o ile pamięć mnie nie myli): "Pocałunek francuski bez kolczyka jest jak wołowina bez musztardy."
... I weź tu się domyśl o co chodzi, prosty człowieku ;)
Polecam.

Renata | 2016-05-27
Przeczytana: 18 maja 2016

Zbiór faktów, z których większość jest ogólnie znana. Takie czytadełko niby popularno - naukowe.

Vincent | 2016-02-23

W książce poruszono temat kobiecego ciała tak od strony kulturowej, jak i anatomii. Nie brakuje odniesień również do antropologii.
Autor zaczyna podróż od kobiecej głowy, a kończy na stopach.
Prócz spojrzenia czysto anatomicznego,zapoznać się można również z przeróżnym odbiorem poszczególnych części ciała na przestrzeni wieków. Zależnym często od kultury, wierzeń czy ekonomii samego państwa. Ich przystrajania, eksponowania czy samego odbioru seksualnego. Jakie znaczenie ma ciało i jego odbiór można dostrzec również w tym na co gotowe są kobiety, by zwrócić na siebie uwagę, a z drugiej do czego są zmuszane, by spełnić określone wymogi danych czasów czy miejsc, w których żyją.
Choć nie ze wszystkim trzeba się zgadzać, można wynieść z książki kilka cennych informacji.
Dla osób zainteresowanych ciałem kobiety oraz zmianami, które na przestrzeni lat były z nim związane oraz samymi kobietami.

Kamee | 2011-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2011

Książka dość ciekawa, całkiem sporo interesujących zwyczajów, ciekawostek, wyjaśnień... Fajna, chociaż spodziewałam się chyba czegoś więcej, opisania kobiecego ciała bardziej z punktu widzenia mężczyzny - i tego mi zabrakło.

MowMiZa | 2015-04-13
Na półkach: #52w2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Fajny przekrój kulturowy, ciekawie opowiada o poszczególnych częściach ciała. Jednak można dostrzec takie uprzedmiotowienie, nie wiem, czy to wina autora, czy faktycznie tak jesteśmy postrzegane.

Czarna21 | 2015-04-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

niesamowita :) polecam :)

Tynia | 2016-11-28
Przeczytana: 15 grudnia 2016