Rzeka genów. Darwinowski obraz życia

River Out of Eden. The Darwinian View of Life
978-83-85458-36-4
Ewa

Inne wydania

Skąd wzięło się na Ziemi życie? Skąd jego różnorodność i bogactwo? Jak mogą potoczyć się przyszłe ewolucyjne losy naszej planety? Co to jest "bomba replikacyjna" i do czego prowadzi jej eksplozja? Na te (i wiele innych pytań) odpowiada profesor Richard Dawkins, wybitny biolog, zoolog i ewolucjonista, uczony od wielu lat związany z Uniwersytetem w Oksfordzie, gdzie zajmuje obecnie katedrę...

Co to jest "bomba replikacyjna" i do czego prowadzi jej eksplozja? Na te (i wiele innych pytań) odpowiada profesor Richard Dawkins, wybitny biolog, zoolog i ewolucjonista, uczony od wielu lat związany z Uniwersytetem w Oksfordzie, gdzie zajmuje obecnie katedrę Charles Simonyi Professor for the Public Understanding of Science oraz jest członkiem New College. Talent literacki i popularyzatorski autora Rzeki genów sprawia, że po tę książkę może (i powinien) sięgnąć każdy, kogo ciekawi fenomen powstania i rozwoju życia, tajemnica genów i ewolucji czy wreszcie przyszłe losy naszego gatunku.

Papusza | 2016-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Książka „Rzeka genów” Richarda Dawkinsa jest objętościowo niewielka. Zawiera sporo tematów zawartych w innych książkach tego autora, takich jak „Samolubny gen” czy „Ślepy zegarmistrz”.

Podzielona jest na 5 rozdziałów. W pierwszy, dowiadujemy się, to co znaczy „rzeka genów. W drugim, poznajemy „afrykańską Ewę”. Metody jakie zastosowano do tego odkrycia i jakimi założeniami się kierowano. Rozdział trzeci omawia ciągły rozwój organizmów drogą doboru naturalnego. Metody kamuflażu, rozwoju oka, wytworzenie systemu obronnego dla obrony potomstwa, czy działania pszczół, wszystko to dokonywane było w stopniowym procesie ewolucji. Czwarty rozdział ma nam uświadomić, że żaden człowiek nie żyje dla jakiegoś celu. „Cel” mają jedynie żyjące w przyrodzie geny, które chcą zbudować takie organizmy które będą zdolne do rozrodu i przekazania genów następnemu pokoleniu. No i ostatni rozdział w którym wyjaśnia co to jest „bomba replikacyjna”.

Świnia, koń i drożdże czy mogą mieć coś ze sobą...

Kanclerz | 2013-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2013, Na faktach
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

"Cudem nazywamy zjawiska, których nie potrafimy wytłumaczyć w sposób naukowy."

Nie jest to lekka książka na wakacyjne popołudnie. Nie jest też niezrozumiałym medycznym bełkotem. Rzeka genów to rewelacyjnie napisana opowieść o tym, jak geny ukształtowały obraz współczesnego świata. Dziesiątki fascynujących przykładów kształtowania się u organizmów najlepszych cech zapewniających przeżycie i możliwość rozrodu daje do myślenia. Co z nas przekażemy naszym dzieciom? Jakie cechy naszych rodziców i dziadków wygrały w bitwie krzyżowania się DNA, by stworzyć nas? Co w nas jest ta cechą, która czyni nas przyszłymi przodkami?

Polecam każdemu, kto zadaje pytania o początek wszystkiego. Każdemu, kto odpowiedzi szuka w nauce. Zdecydowanie nie polecam głęboko wierzącym, Dawkins w sposób typowy wielkim umysłom nauki neguje boga, od początku do końca.

Mieczysław | 2015-03-22
Przeczytana: 21 marca 2015

Dobra książka, jak każda Dawkinsa. Autor udowodnił po raz kolejny, że można przedstawić trudne ale ciekawe zagadnienia współczesnej nauki w sposób dostępny dla każdego. Mimo to, dla pełnego zrozumienia treści czytelnik powinien dysponować elementarną wiedzą w zakresie biologii molekularnej i genetyki.

żabot | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Rzadko przytrafia mi się czytać coś dwukrotnie. Nie dlatego, że nie chcę, ale z powodu długiej kolejki „dziewiczych” lektur do przeczytania. Z wiekiem jednak ;-) nachodzi człowieka ochota na powroty, zwłaszcza kiedy powraca się do pewników. Dotyczy to nie tylko wielkiej literatury beletrystycznej ale i popularnonaukowej. A Dawkins jest ewenementem pod wieloma względami.
„Rzekę genów” czytałem bardzo dawno temu. Wówczas pod paroma względami lektura wydawał mi się bardzo ogólnikowa i nieco „przefilozofowana” a ja wtedy pragnąłem detalu, szczegółów, namacalnych konkretów. Po latach jednak książka nabiera nowych kolorów, dojrzewa jak stare wino. Po napakowaniu umysłu szczegółami warto sięgnąć po syntezę i uogólnienie. A takim jest „Rzeka genów”. Jeśli ktokolwiek chce w dość krótkim wykładzie zrozumieć, na czym polega ewolucja, dlaczego życie to replikatory, jak mogło bez problemu wyewoluować szybko oko (i nie tylko), powinien sięgnąć po ten tytuł. Oczywiście nie jest to romansidło do...

Justyna_78 | 2012-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2012

Po świetnej lekturze "Boga urojonego" Dawkinsa padło na "Rzekę genów". Rzeka o której mówi tytuł to rzeka DNA płynąca przez całe epoki geologicznego czasu a strome brzegi oddzielające jej poszczególmne odnogi to metafora do opisu nieodwracalnego wyodrębniania się kombinacji genów specyficznych dla poszczególnych gatunków. Dawkins przystępnym językiem, z wieloma przykładami ułatwiającymi zrozumienie danego zagadnien, opowiada nam o darwinowskiej zasadzie doboru naturalnego. I tak jak w "Bogu urojonym" wieloma odkryciami naukowymi uciera nosa kreacionalistom. Pasjonująca lektura.

Zdzisław Brałkowski | 2014-08-11
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Książka dla tych, którzy chcą dowiedzieć się, w jaki sposób wyewoluowało życie na Ziemi, w jaki sposób wyodrębniła się tak ogromna różnorodność gatunków. Autor w przystępny sposób (wystarczy tylko się skupić)wyjaśnia, jak geny wpływają na nasze życie, w jaki sposób, krok po kroku powstał np. tak doskonały organ jak oko, dlaczego wiele gatunków żyje w symbiozie doskonale "do siebie" się przystosowując. Obala poglądy kreacjonistów, że taka doskonałość, jak oko lub symbioza, mogło powstać tylko nagle, tylko że to życie (geny)przez tysiąclecia stopniowo ewoluowało, mały krok po kroku.
Książki nie polecam głęboko wierzącym, zwłaszcza wyznającym "religię parafialną". Mogą zacząć wątpić...

PS. Przy okazji mam małą zagadkę dla wierzących we wszechmocność Boga - czy Bóg może stworzyć tak ciężki kamień, którego nie będzie mógł sam podnieść?

DzikiBen | 2013-01-23
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Jedna z moich ulubionych publikacji Dawkinsa. Po raz kolejny autor w niezrównany sposób rozprawia się z kreacjonistami. Tutaj na myśl przychodzi mi rozdział, w którym Dawkins polemizuje z niedowierzającym pastorem, który nie jest w stanie wyobrazić sobie w jaki sposób storczyki, na drodze ewolucji, mogły tak bardzo upodobnić się do samicy pszczoły. Naukowiec punt po punkcie wyjaśnia w jaki sposób taka ewolucja mogła przebiegać. Rozprawia się również się z argumentem, jakoby taki mechanizm od samego początku musiał działać doskonale. Obrazowe metafory sprawiają, że przeciętny zjadacz chleba nie pogubi się w treści, a analityczne podejście do omawianych zagadnień (żadnego wodolejstwa) naprawdę dowodzą kompetencji autora w dziedzinie nauki.

Hubert | 2015-12-12
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Chyba najlżejsza książka tego autora. Zawiera pięć esejów ze wspólną myślą przewodnią i chyba więcej w nich od nauki jest filozofii w postaci refleksji nad wspaniałością natury, jej złożonością i przemyślnością, ale też nad tym, co my nazywamy okrucieństwem, a Dawkins - bezlitosną obojętnością.

Przyjemnie się czyta, po raz kolejny otrzymujemy bagaż wiedzy (bardzo przyjemnej i fascynującej, ale nie czarujmy się - dla szarego człowieka bezużytecznej) oraz kolejne spojrzenie, które może nami wstrząsnąć, coś w nas poruszyć, zmienić coś w naszym myśleniu, wpłynąć na światopogląd.

No cóż, po prostu wyśmienita książka Dawkinsa. Nic dodać, nic ująć.

Piekar | 2014-12-20

Kolejna odsłona ewolucji życia by Dawkins. Według autora nic co żywe w świecie nie wzięło się z przypadku. Każda forma życia świata ożywionego choćby nieprawdopodobnie finezyjna w swoim wyglądzie czy "zachowaniu" jak storczyk czy pszczoły ze swoim nieprawdopodobnym "tańcem" są formami walki o przetrwanie wytworzonymi w długim procesie ewolucji życia na przestrzeni miliardów lat a wszystko to zaczęło się od prymitywnej bakterii powstałych z atomów które z kolei powstały kolejne miliardy lat wcześniej w jądrach gwiazd. To czy kupujesz taka wersję zdarzeń zależy już od Twojego światopoglądu drogi czytelniku, ja w każdym razie jestem zafascynowany.

mithrawnuruodo | 2015-05-31
Przeczytana: 2013 rok

Obowiązkowa lektura dla osób, którym opowieść o stworzeniu świata w 7 dni nie trzyma się kupy ;)