Przetrwają najpiękniejsi

Tłumaczenie: Dominika Cieśla
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nauka u Progu Trzeciego Tysiąclecia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
Survival of the Prettiest. The Science of Beauty
83-88221-39-6
piękno, uroda, ewolucja, blondynki

Dr Nancy Etcoff z Harvard Medical School pisze o tym, dlaczego wszystkie znane ludzkie cywilizacje tak wiele uwagi przywiązywały do ludzkiej urody. Sięgając do dorobku wielu dyscyplin naukowych - od historii, antropologii i socjologii po biologię i psychologię ewolucyjną - Etcoff tłumaczy sprawy od najprostszych (dlaczego mężczyźni wolą blondynki?), po kwestie złożone i chętnie dotychczas przemilczane - jak ewolucja nagradza urodę, i jakie są tego konsekwencje dla ludzkich społeczeństw.

Ofelia | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Postrzeganie istoty piękna jest przystosowaniem ewolucyjnym, jest obiektywne i nie zależy od kultury. Jego potężna siła budzi ogromne emocje, skupia uwagę i jest motywatorem do działań. Tę „uprzedmiotowioną przyjemność” skrupulatnie próbuje zbadać dr Nancy Etcoff.

Dlaczego ludzie częściej stwierdzają podobieństwo noworodka do ojca, niż do matki? Czy wizerunek i opakowanie jest tak samo ważne jak sam produkt? Czy uroda prowadzi w prosty sposób do szczęścia? Jakie zestaw cech kobiecych i męskich jest uważany za najatrakcyjniejszy ? Czy rozmiar członka faktycznie ma znaczenie?

Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w „Przetrwają Najpiękniejsi”. Choć książka ma kilkanaście lat, nadal jest aktualna. To chyba najbardziej wnikliwe studium ludzkiego piękna.

Zora | 2015-11-04

Jednym słowem: doskonała! Książka, która w szczegółowy sposób opisuje piękno w każdym aspekcie. Wiedzieliście, że najpierw zauważamy prawą stronę twarzy i jest to nasza pierwsza ocena urody danej osoby? Na dodatek jest to jedna z setek ciekawostek, które pojawiają się w książce i przeplatają z ogromną wiedzą autorki, którą (na całe szczęście!) dzieli się z nami.

patrycja2208 | 2014-05-19
Przeczytana: maj 2014

Książka godna polecenia. W przystępny sposób podaje strawną wiedzę naukową. Czyta się lekko i przyjemnie. Idealna na podróż w pociągu:)

Zapiekanka kulturalna | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Ciemne strony piękna

Naomi Wolf pisała kiedyś, że uroda jest patriarchalnym środkiem służącym do utrzymania dominacji mężczyzn nad kobietami. I to byłaby ta optymistyczna wersja, bo oznaczałaby, że zjawisko oceniania ludzi w kategoriach piękna i brzydoty można wyeliminować. Tymczasem uroda ma się świetnie i jest chyba jedynym, ze względu na co można dziś bezkarnie dyskryminować ludzi w naszym politycznie poprawnym świecie. I wbrew powszechnym przekonaniom nie jest tylko kwestią gustu czy też wytworem kultury. Już małe dzieci potrafią rozpoznać ładne twarze i dłużej na nie patrzą. I o tym właśnie pisze Nancy Etcoff w swojej książce "Przetrwają najpiękniejsi", stanowiącej przegląd naukowych badań i teorii dotyczących urody.

Problem zaczyna się już w dzieciństwie, niektóre dzieci są popularne, inne samotnie podpierają ściany. Te popularne to zwykle też te najładniejsze. Trudno zresztą im się dziwić, w końcu nawet w bajkach księżniczki są piękne, a złe wiedźmy brzydkie jak noc. Potem...

NinaX | 2012-12-21
Przeczytana: grudzień 2012

O pięknie się nie mówi. Temat ten okryty jest wstydliwą maską fałszywej skromności, egoizmu lub hipokryzji. Usilnie próbujemy przekonać samych siebie, że uroda nie ma znaczenia, że wcale nie zwracamy na nią uwagi, a liczy się tak naprawdę tylko metaforyczne wnętrze. Tak bardzo boimy się zostać uznani za ludzi płytkich i powierzchownych, że zamiast poznawać piękno i reguły nim rządzące, pozwalamy mu - we własnej niewiedzy - by kontrolowało nasze życie. Nancy Etcoff postanowiła to zmienić.

"Przetrwają najpiękniejsi" to kompletna i szczegółowa pozycja, która zawiera zbiór wszystkich faktów, które zostały powiedziane na temat urody i piękna. Nancy przekopuje się przez setki badań, odwołuje się do opinii innych naukowców i ich książek, aby przedstawić temat jak najpełniej i jak najdokładniej.

Pozycja należy do literatury naukowej, a dokładniej do literatury psychologicznej. Mimo tego napisana została przystępnym, jasnym i klarownym językiem, który będzie zrozumiały dla każdego...

Braenn | 2016-09-01

,, Topmodelki to genetyczny wybryk- proporcje ich twarzy i ciał stworzone są do tego, aby wzbudzać podniecenie i sprawić przyjemność.”

Kolejny biały kruczek. Książka na którą polowałam przez kilka miesięcy i… było warto.
Nie jest to powieść ale literatura popularnonaukowa i nie widzę sensu
w ocenianiu jej w sposób, w jaki oceniam powieści.
Nancy Etcoff poświęciła ładnych parę lat na zebranie wszystkich możliwych informacji dotyczących ludzkiej urody. Nie dość, że udało jej się tego dokonać, to na dodatek ujęła to bardzo przystępnie, wzbudzając w czytelniku ciekawość przed każdym kolejnym rozdziałem.
Dowiemy się nie tylko tego, czemu “mężczyźni wolą blondynki”,
ale też dlaczego podobają nam się duże, niewinne oczy, czy też jakie wady i zalety daje bycie atrakcyjnym.
Polecam każdemu, zwłaszcza tym, którzy uporczywie twierdzą, że liczy się wnętrze. Zgadzam się, jest ono bardzo ważne, ale dzięki tej książce dowiemy się, że jesteśmy genetycznie stworzeni do oceniania książki
po...

Sabina | 2011-08-04

Bardzo dobra książka.

Anka82 | 2012-11-04

Książka interesująca. Pokazuje szersze spojrzenie na piękno ludzkiego ciała i jego znaczenie. Warto zapoznać się z tą pozycją, zwłaszcza w czasach kultu piękna i młodości. Genetyka czy moda? O to jest pytanie...:)

Fronie | 2012-02-15
Przeczytana: 2009 rok

bardzo ciekawa analiza piekna i wplywu na rozwoj gatunku ludzkiego. napsana w przystepnym jezyku i dlatego bardzo dobrze sie czyta.

| 2013-04-06
Przeczytana: sierpień 2012

Świetna książka. Polecam każdemu: kobietom i mężczyzną. Łatwo się czyta, przejrzyście i prosto napisana, a wnosi naprawdę wiele i otwiera wiele nowych okien na świat. Jest się przy czym pośmiać i zastanowić, a na pierwszy rzut oka w ogóle nie wygląda na tak dobrą pozycję.