Gdy się serce roznamiętni...

Tłumaczenie: Józef Waczków
Wydawnictwo: Czytelnik
satyra
buschka

Przezabawne perypetie życia intymnego bohaterów - od licealistów poczynając, na sędziwych starcach kończąc - ukazane w krzywym zwierciadle satyry, stanowią doskonałą lekturę, pozostając zarazem świadectwem obyczajowości epoki przełomu wieków.

źródło opisu: http://literacki24.pl

źródło okładki: http://literacki24.pl

| 2011-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 19 lipca 2011

W dwudziestu czterech krótkich opowiadaniach Jaroslav Hasek roznamiętnia serca pisząc i bawiąc czytelnika historyjkami, które krążą wokół spraw damsko-męskich.
Osobiście polecam „cierpienia pana Tenkrata" opowieść dydaktyczną odstraszającą niewątpliwie!
Miłośnikom szczególnego humoru Jaroslava zalecam wniknąć w „szczęśliwy dom”.
Natomiast wszystkim tym, którzy lubieżnie spoglądają na niewiasty niechaj przestrogą będzie „ nowe spojrzenie na biblijny przypadek Zuzanny w kąpieli”, w którym to opowiadaniu „z uwagi na złą pogodę ukamienowanie lubieżnych starców odłożono na przyszłą sobotę. Zakupione bilety są ważne. Kilka miejsc siedzących jeszcze do nabycia w dyr.policji. Podczas kamienowania grać będzie orkiestra 172-go pułku pieszego arcyksięcia Saula.”
Niech, więc gra wyobraźnia a serce się raduje Haszkowym poczuciem dystansu do spraw Erosa, w co najmniej trzech wymiarach…

Marzena | 2015-07-30
Przeczytana: 28 lipca 2015

Świetny czeski humor zawarty w kilku opowiadaniach o stosunkach damsko-męskich. Historyjka pt. "Szczęśliwy dom" to jedna z lepszych i dłuższych. Nie do końca tego się spodziewałam, ale śmiało mówię, że miło się rozczarowałam. Karykatura tego jak współżyją ze sobą kobiety i mężczyźni rozbawi każdego.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-30