Listy z fiołkiem

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1933
Wojciech Gołębiewski | 2016-10-17
Przeczytana: 17 października 2016

Gałczyński (1905 – 53) – moja miłość od wczesnego dzieciństwa, bo gdy miałem trzy latka, szalał Teatrzyk Zielona Gęś z Osiołkiem Porfirionem, a frazę kwitującą ułudę mknącego świata: „A piecyk stoi i dymi” wypowiadam często i dziś.
W tym zbiorze gatunkowych hybryd, Osiołka Porfiriona i Hermenegildę Kociubińską zastąpił Karakuliambro, a teksty pochodzą z okresu działania wspomnianego teatrzyku (1946 – 1950)
Gałczyńskiego czuję, i to tak silnie, że nie potrafię o nim pisać, bo powtarzam w kółko: „zaczarowana dorożka, zaczarowany dorożkarz, zaczarowany koń”.
W związku z tym znalazłem dla Państwa dwie znakomite wypowiedzi na temat tego zbioru:
Stanisława Gębali
oraz Doroty Blednickiej
Gwarantuję świetną zabawę jak i zauroczenie.

Renax | 2014-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2014

'Listy z fiołkiem' okazały się bardzo śmieszne. No, może poza tymi bardzo doraźnymi, do których trzeba znać kontekst, czyli osoby, sytuacje. Genialnie uchwycał Gałczyński konkretne sytuacje i dodawał puenty. Śmiałam się w głos. Polecam.

Magota | 2012-09-24
Przeczytana: 14 czerwca 2012

"Listy z fiołkiem" to klasa sama w sobie.

Na książę składa się około stu dość przewrotnych felietonów, ujętych w formę listów do redakcji pewnego bliżej nieokreślonego czaspisma. Autor wciela się zarówno w rolę pełnego pretensji czytelnika - Karakuliambro, jak i spokojnego redaktora, który nie szczędząc humoru na te listy odpowiada.

Tak jak i w poprzednich książkach tego autora mamy tu zabawne komentarze dotyczące otaczającego nas świata, jednak tym razem Gałczyński dużo bardziej skupia się na wyśmiewaniu bylejakości, pseudointeligencji czy też upolitycznianiu kultury.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie, jednak na pewno nie można jej zaliczyć do banalnych czytadeł.

Anna Koniec | 2015-08-27

Ilustrowane, zabawne lsty do Redaktora. Nie jest to najwyższa forma Gałczyńskiego, ale dla jego wielbicieli - też gratka.

Poeta w dość przewrotny sposób ukazuje szarość niektórych umysłów.

Chwilami czuć czającą się Zieloną Gęś.

czerwiec | 2017-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Wszystkie cztery gwiazdki za list z 14 sierpnia 1946 roku.

RLG | 2018-06-11
marchesa_milly | 2018-01-06