Pocztówki z c.k. monarchii

Okładka książki Pocztówki z c.k. monarchii Jaroslav Hašek
Okładka książki Pocztówki z c.k. monarchii
Jaroslav Hašek Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Przybylik literatura piękna
Oficyna Wydawnicza Przybylik
2014-01-01
2014-01-01
Anna Dorota Kamińska

1966

Raczej zbiór wprawek i różnych odrzutów niz pełnoprawnych anegdotek, choć Madziarskie Morze świetne.

Zabawna, zaskakująca, ale daleko jej do Szwejka. Chwilami śmieszna, chwilami absurdalna. Przede wszystkim to nie są reportaże, ale czysta literatura. Polecam miłośnikom Haszka i absurdu. :-)

Zbiór humoresek, opowiadań i krótkich tekstów autora Szwejka. Całosć nierówna. Niektóre utwory wytrzymują próbę czasu i wyzwalają szczery uśmiech na twarzy inne niestety to takie ramotki. Całość jednak ma szczególny urok, miniatur literackich ze świata, którego już nie ma.
Dobrze się czyta po kawałeczku, do deseru, herbatki. Tak po prostu dla odprężenia ;-)

Pomijając walory humorystyczne, zbiorek jest kopalnią wiedzy o realiach podróżowania po Europie Środkowej sprzed ponad stu lat i ówczesnych czeskich stereotypach na temat innych narodowości (w szczególności Niemców). Poezja! A w dodatku w ślicznym i prawie pozbawionym błędów i literówek wydaniu, będącym zresztą znakiem firmowym tej serii.

• Literatura czeska
  • Obyczajowe
  • E-BOOKI WYMIANA (wersje oficjal. mobi)

Dodaj cytat z książki Pocztówki z c.k. monarchii