Książka, której nikt nie przeczytał

Tłumaczenie: Jarosław Włodarczyk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tajemnice nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
The book nobody read
83-241-1783-0
historia
Beata

„Detektywistyczna” historia fascynującego procesu przyswajania sobie przez świat teorii heliocentrycznej Wiosną 1543 roku do umierającego Mikołaja Kopernika dotarła wreszcie upragniona przesyłka – wydrukowany egzemplarz dzieła O obrotach sfer niebieskich. Choć Kopernikowi nie dane było się o tym przekonać, jego traktat, który stwierdza, że środkiem wszechświata jest nie Ziemia, lecz Słońce,...

Choć Kopernikowi nie dane było się o tym przekonać, jego traktat, który stwierdza, że środkiem wszechświata jest nie Ziemia, lecz Słońce, uważa się obecnie za jedną z najważniejszych prac naukowych wszech czasów.
Cztery i pół wieku po ukazaniu się O obrotach astrofizyk Owen Gingerich – profesor astronomii w Smithsonian Astrophysical Observatory, profesor historii nauki na Uniwersytecie Harvarda, laureat nagród naukowych Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego – rozpoczął poszukiwania wszystkich zachowanych egzemplarzy dzieła. Inspiracją był zdumiewający zarzut Arthura Koestlera, który stwierdził w swoich głośnych Lunatykach: od chwili gdy książka Kopernika opuściła prasę drukarską, nikt jej nie przeczytał.
Tymczasem już pierwszy egzemplarz, na jaki natrafił Gingerich, świadczył o czymś wręcz przeciwnym. Po 30 latach poszukiwań, po przebadaniu blisko 600 egzemplarzy O obrotach – takich które należały do Galileusza, Keplera i innych wielkich astronomów, i takich, które znajdowały się w rękach świętych, heretyków, łotrów i maniakalnych bibliofili – Gingerich mógł napisać tę niezwykłą książkę.
Książka, której nikt nie przeczytał, „detektywistyczna” historia okraszona mnóstwem anegdot, opowiada o fascynującym procesie przyswajania sobie przez świat teorii heliocentrycznej, dokonujący się w czasach wielkich napięć między nauką i Kościołem, i dowodzi, że dzieło Kopernika stało się dla ludzkości inspirujące i rewolucyjne.

źródło opisu: http://czytelnia.onet.pl/0,6055,0,0,0,0,ksiazka_kt...(?)

źródło okładki: http://czytelnia.onet.pl/0,6055,0,0,0,0,ksiazka_kt...»

stareprawo | 2012-11-16
Przeczytana: 19 marca 2007

Jedna z najlepszych książek jakie ostatnio przeczytałem. Dodam w późniejszym czasie znaczny opis.
Pozwalam sobie na uzupełnienie. Książka wpadła mi w dłonie w noc przed wylotem na wczasy. Zatem ta noc nie przespana i w samolocie też nie wiem co się działo. Fantastyczny skrót z wieloletnich badań i zmagań z prawidłowym odczytem zapisków na marginesach wydań pierwszego i drugiego, "o obrotach ciał niebieskich" M. Kopernika. Niezwykle żmudne kilkudziesięcioletnie badania bibliograficzne podane w pikantnym sosie przygody i detektywistycznego zaparcia. Miodzio. Najlepsza książka O. Gingerich'a. Niektóre rozdziały jak powieść kryminalna, a również przypomnienie geniuszu M. Kopernika, oraz faktu, iż Jego tabele stanowiły podłoże badań astronomicznych dla jakże wielu uczonych.
Owen Gingerich, badacz, historyk, pasjonat, a ponadto ma lekkie pióro. Polecam.

Domi | 2013-07-07

Byłam bardzo ciekawa tej ksiązki i na początku rzeczywiście była dobra, ale potem stała się nudna

Hoshi062 | 2015-09-11
ryfcia | 2015-06-24