Afrykański exodus. Pochodzenie człowieka współczesnego

African Exodus. The Origins of Modern Humanity
pochodzenie człowieka
popularnonaukowa
czupirek

Czy kiedykolwiek dowiemy się, jak było naprawdę? Dlaczego to właśnie nam powiodło się w ewolucyjnej ruletce, a wszystkie inne gatunki człowieka wymarły bezpowrotnie? Spory o naszą przeszłość nie ustają. Największe emocje budzi ostatnio hipoteza pochodzenia całej zamieszkującej teraz Ziemię ludzkości od jednej grupy mieszkańców Afryki, którzy mieli 200 tysięcy lat temu opuścić swoją ojczyznę i dotrzeć do wszystkich zakątków globu.

Po przeczytaniu książki Christophera Stringera - znakomitego antropologa brytyjskiego, jednego z twórców tego poglądu, oraz Robina McKie - świetnego popularyzatora nauki, historia ta nie wydaje się wcale fantastyczna.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1999

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1999

Kamil | 2014-05-20

Jest to wyraźnie książka przeznaczona do zgromadzenia znacznie szerszej publiczności, która dzięki erudycji autorów może przebyć podróż poprzez ewolucyjną historię ludzkości, okraszoną naukowym tekstem, kontrowersjami, zagadkami i odwiecznym pytaniem o pierwotnego przodka całej ludzkości, tej jednej jedynej pramatki.
Książka jest dobrze napisaną i szczegółową prezentacją modelu związanego z kontrowersyjną hipotezą (jak na czasy pierwszej publikacji książki, a aktualnie jedną z dominujących w kanonie antropologii), której założeniem jest wielki exodus ludzi współczesnych na inne kontynenty, wprost z czarnego lądu (stąd nazwa "The Out of Africa").
Autor (Ch. Stringer) powszechnie uważany również za jednego z głównych architektów hipotezy, streszcza w treści lektury doskonały przegląd skamieniałości, genetyczny materiał oraz biologiczne i kulturowe informacje związane z hominidami, które okupowały planetę w ciągu ostatnich pięciu milionów lat.
Hipoteza wyjścia z Afryki przeciwstawiła...

Kuba | 2017-01-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Pierwsza pozycja dotycząca antropologii z którą miałem do czynienia. Warto przygotować ołówek albo karteczki do zaznaczenia w celu odświeżenia sobie informacji :P. Bardzo przypadły mi do gustu rozdziały odnośnie naszego DNA i pochodzenia pierwszego człowieka wyprostowanego. Sześćdziesięciomiliardowa grama DNA zawiera tyle informacji co dziesięć tomów encyklopedii Oxfordzkiej, DNA mitochondrianle jest w pełni przekazywane przez płeć żeńską, przez co możliwe jest ustalenie pierwszej matki ludzi współczesnych - dwie z wielu ciekawostek które mnie pochłonęły. Natomiast coś co mnie urzekło to na pewno Scorecer z jaskini Trois Freres :). Książka napisana przejrzyście, chociaż czasem można się pogubić w drzewie genealogicznym hominidów. W sumie jeszcze jednym wydarzeniem, które mocno działa na wyobraźnie to możliwość wyginięcia gatunku homosapiens przed 100 tyś. lat temu gdy populacja zmalała do 10 tyś, osobników. A teraz przyznać się kto oderwał się od opisu, żeby sprawdzić w google...

Cezary Gocał | 2014-05-12
Przeczytana: 04 maja 2014

Dobrze napisana, przejrzyście i zrozumiale, co dla mnie laika w tych tematach (nie wyklucza to zainteresowania) jest nie do przecenienia.

Czasami tylko trąci, że się tak wyrażę, próbą wykorzystania okazji aby przywalić przeciwnikom nie zgadzającym się z przedstawioną tu, szeroko popieraną, ale jednak tylko teorią.

Teresa | 2016-06-28
Stefson | 2016-04-15