Książka, której nikt nie przeczytał
- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Tytuł oryginału:
- The book nobody read
- Wydawnictwo:
- Amber
- Data wydania:
- 2004-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2004-01-01
- Liczba stron:
- 272
- Czas czytania
- 4 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8324117830
- Tłumacz:
- Jarosław Włodarczyk
- Tagi:
- Kopernik nauka historia nauki tajemnice nauki
„Detektywistyczna” historia fascynującego procesu przyswajania sobie przez świat teorii heliocentrycznej
Wiosną 1543 roku do umierającego Mikołaja Kopernika dotarła wreszcie upragniona przesyłka – wydrukowany egzemplarz dzieła O obrotach sfer niebieskich.
Choć Kopernikowi nie dane było się o tym przekonać, jego traktat, który stwierdza, że środkiem wszechświata jest nie Ziemia, lecz Słońce, uważa się obecnie za jedną z najważniejszych prac naukowych wszech czasów.
Cztery i pół wieku po ukazaniu się O obrotach astrofizyk Owen Gingerich – profesor astronomii w Smithsonian Astrophysical Observatory, profesor historii nauki na Uniwersytecie Harvarda, laureat nagród naukowych Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego – rozpoczął poszukiwania wszystkich zachowanych egzemplarzy dzieła. Inspiracją był zdumiewający zarzut Arthura Koestlera, który stwierdził w swoich głośnych Lunatykach: od chwili gdy książka Kopernika opuściła prasę drukarską, nikt jej nie przeczytał.
Tymczasem już pierwszy egzemplarz, na jaki natrafił Gingerich, świadczył o czymś wręcz przeciwnym. Po 30 latach poszukiwań, po przebadaniu blisko 600 egzemplarzy O obrotach – takich które należały do Galileusza, Keplera i innych wielkich astronomów, i takich, które znajdowały się w rękach świętych, heretyków, łotrów i maniakalnych bibliofili – Gingerich mógł napisać tę niezwykłą książkę.
Książka, której nikt nie przeczytał, „detektywistyczna” historia okraszona mnóstwem anegdot, opowiada o fascynującym procesie przyswajania sobie przez świat teorii heliocentrycznej, dokonujący się w czasach wielkich napięć między nauką i Kościołem, i dowodzi, że dzieło Kopernika stało się dla ludzkości inspirujące i rewolucyjne.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 59
- 31
- 7
- 3
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
W dzieciństwie byłem zachwycony odkryciem Kopernika. Intrygujący tytuł dawał mi szansę chociaż fragmentarycznie zapoznać się z jego dziełem, a przede wszystkim jak ono rezonowało wśród jemu współczesnych.
Przypomina mi się książka innego Amerykanina, który pominął Kopernika, a jego zasługi przypisał Galileuszowi. Polski wydawca i tłumacz tego nawet nie zauważyli. Wstyd!
Ten więc krążący po całym świecie w poszukiwaniu dwóch pierwszych wydań "De revolucjonibus" zrehabilitował w moich oczach swoją nację. Jednym z motorów tych poszukiwań były notatki czytelników czynione na szerokich marginesach tych wydań.
W dzieciństwie byłem zachwycony odkryciem Kopernika. Intrygujący tytuł dawał mi szansę chociaż fragmentarycznie zapoznać się z jego dziełem, a przede wszystkim jak ono rezonowało wśród jemu współczesnych.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPrzypomina mi się książka innego Amerykanina, który pominął Kopernika, a jego zasługi przypisał Galileuszowi. Polski wydawca i tłumacz tego nawet nie zauważyli....
Historia powstania spisu egzemplarzy książki Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Chodzi o wydania pierwsze i drugie z lat 1543 i 1566. Kilkudziesięcioletnia przygoda pełna podróży i detektywistycznej pracy. Owen Gingerich identyfikuje autorów notatek na marginesach dzieła. Opisane są aukcje, podróbki i przypadki kradzieży tych starodruków. Wciągająca lektura, szczególnie dla miłośników książek i/lub astronomii.
Historia powstania spisu egzemplarzy książki Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Chodzi o wydania pierwsze i drugie z lat 1543 i 1566. Kilkudziesięcioletnia przygoda pełna podróży i detektywistycznej pracy. Owen Gingerich identyfikuje autorów notatek na marginesach dzieła. Opisane są aukcje, podróbki i przypadki kradzieży tych starodruków. Wciągająca lektura,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKiedyś czytałem wywiad z Owenem Gingerichem. Było tam jedno zdanie, które mocno zapadło mi w pamięć: "Po jednym z moich wykładów pewien bibliotekarz wstał i rzekł: Jeśli książka należy do ciebie - pisz w niej co chcesz, ale jeżeli książka należy do biblioteki - niech cię ręka boska broni". "Książka, której nikt nie przeczytał" jest fascynującą podróżą po takich właśnie zapisanych egzemplarzach "De revolutionibus" Kopernika. To kawał fajnie podanej historii i niezwykłej pasji. Polecam gorąco :)
Kiedyś czytałem wywiad z Owenem Gingerichem. Było tam jedno zdanie, które mocno zapadło mi w pamięć: "Po jednym z moich wykładów pewien bibliotekarz wstał i rzekł: Jeśli książka należy do ciebie - pisz w niej co chcesz, ale jeżeli książka należy do biblioteki - niech cię ręka boska broni". "Książka, której nikt nie przeczytał" jest fascynującą podróżą po takich właśnie...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to.
.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJedna z najlepszych książek jakie ostatnio przeczytałem. Dodam w późniejszym czasie znaczny opis.
Pozwalam sobie na uzupełnienie. Książka wpadła mi w dłonie w noc przed wylotem na wczasy. Zatem ta noc nie przespana i w samolocie też nie wiem co się działo. Fantastyczny skrót z wieloletnich badań i zmagań z prawidłowym odczytem zapisków na marginesach wydań pierwszego i drugiego, "o obrotach ciał niebieskich" M. Kopernika. Niezwykle żmudne kilkudziesięcioletnie badania bibliograficzne podane w pikantnym sosie przygody i detektywistycznego zaparcia. Miodzio. Najlepsza książka O. Gingerich'a. Niektóre rozdziały jak powieść kryminalna, a również przypomnienie geniuszu M. Kopernika, oraz faktu, iż Jego tabele stanowiły podłoże badań astronomicznych dla jakże wielu uczonych.
Owen Gingerich, badacz, historyk, pasjonat, a ponadto ma lekkie pióro. Polecam.
Jedna z najlepszych książek jakie ostatnio przeczytałem. Dodam w późniejszym czasie znaczny opis.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPozwalam sobie na uzupełnienie. Książka wpadła mi w dłonie w noc przed wylotem na wczasy. Zatem ta noc nie przespana i w samolocie też nie wiem co się działo. Fantastyczny skrót z wieloletnich badań i zmagań z prawidłowym odczytem zapisków na marginesach wydań pierwszego i...