Granice kosmosu i kosmologii

Wydawnictwo: Scholar
kosmologia,
hunter

Książka ta opowiada porywającą historię narodzin kosmologii współczesnej i jej rozwoju w XX wieku To w tym stuleciu człowiek zrozumiał zależność między geometrią kosmosu a wypełniającą go materią, odkrył ucieczkę galaktyk, pojął, w jaki sposób powstały pierwiastki chemiczne, i odtworzył ewolucję Wszechświata począwszy od ułamków sekundy po jego zdumiewającym wyłonieniu się z Wielkiego Wybuchu.

lirael | 2013-05-30
Przeczytana: 30 maja 2013

Świetna książka przedstawiająca najważniejsze etapy rozwoju kosmologii. Polecam każdemu zainteresowanemu kosmologią, kto chciałby uporządkować wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń z tej dziedziny.

Przemek | 2014-09-10
Przeczytana: 10 września 2014

Ciekawa, choć wiekowa pozycja, opisująca historię rozwoju kosmologii, a więc nauki zajmującej się powstaniem wszechświata. Niestety, bez wzorów, choć autor mógł się o nie pokusić chociażby w kosmologii newtonowskiej, która chyba jest osiągalna pojęciowo dla "popularnych" czytelników.
Zaczynamy około roku 1917 od dyskusji równania pola Einsteina (bez wzorów) i stałej kosmologicznej, która miała zapewnić wszechświat statyczny, potem rozwiązanie de Sittera, z którego wynika ekspansja pustego wszechświata, wreszcie odkrycie Hubble'a o ucieczce galaktyk, problemy z obliczaniem wieku wszechświata, zaprzęgnięcie termodynamiki relatywistycznej do określania pojęcia czasu (Jaka entropia była w chwili wielkiego wybuchu? Czy czas istniał? Ile kwantów energii mogło wówczas istnieć?), geneza promieniowania tła (odróżnienie ekspansji "gazowej" i "promieniowej" w wielkim wybuchu na gruncie statystyki prędkości cząstek), teorie powstawania pierwiastków.
Stymulująca pozycja popularnonaukowa, choć...

Michał-Tarnowski | 2016-09-09
Przeczytana: sierpień 2010

To pierwsza książka Michała Hellera, jaką przeczytałem. Muszę przyznać, że to chyba najlepsza z ok. dwudziestu tego autora, jakie przeczytałem do tej pory. Zaryzykuję nawet opinię, że to może nawet jedna z kilku najlepszych spośród ponad 60, jakie autor napisał.

Autor traktuje to dzieło i czytelnika bardzo poważnie i systematycznie wykłada ewolucję Kosmosu i kosmologii (tak brzmiał tytuł I wydania). Dzięki temu książka może być i dziełem popularnym, i podręcznikiem akadmickim z podstaw tematu. Chyba służyła w tej roli na Wydziale Fizyki UW, bo w bibliotece wydziałowej znalazłem bardzo dużo egzemplarzy.

To o wiele bardziej systematyczne i rzetelne dzieło niż np. bestsellerowe książeczki Hawkinga (Kaku pewnie też). Są cenne, ale przez natłok błędów i osobistych komentarzy autorów potrafią laikowi dużo namieszać, a sensacyjne hipotezy (jak promieniowanie Hawkinga, kwantowa ochrona chronologii, brany kosmiczne itd.) przesłaniają cenne fakty (jak np. dzieje badania promieniowania...

Hominid | 2015-09-20
Krzysztof Kaźmierczyk | 2015-07-02