Boski Wszechświat

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
God's universe
978-83-235-0539-6
IronWoman

W Boskim wszechświecie Owen Gingerich kontempluje wszechświat, w którym Bóg jest obecny - niezauważany przez naukę, ale przecież nie wykluczony przez nią. Autor odwołuje się przy tym do najnowszych osiągnięć astronomii i kosmologii, przytacza liczne anegdoty z dziejów nauki, komentuje poglądy ewolucjonistów i odnosi się do głośnego ostatnio ruchu Inteligentnego Projektu. Ta głęboka, prowokacyjna i błyskotliwa książka jest świadectwem, że ten sam człowiek może być kreatywnym uczonym oraz osobą głęboko wierzącą w boską obecność we wszechświecie. Gingerich jest bowiem przekonany, że kosmos został stworzony z zamysłem oraz celem i że wiara ta nie koliduje z metodą naukową. Boski wszechświat powstał na podstawie Wykładów im. Williama Beldena Nobla, wygłoszonych przez Gingericha w listopadzie 2005 roku na Uniwersytecie Harvarda.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://komputeks.pl/product_info.php/products_id/3546

Kompatybilista | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Owen Gingerich, wybitny fizyk, analizuje w swej króciutkiej książeczce, tzw. Argument z Inteligentnego Projektu. Argument ten odwołuje się do faktu, że wystarczyłoby dokonać niewielkich zmian w wartościach stałych fizycznych i wszechświat przestałby być zdolny do bycia zamieszkiwanym przez istoty inteligentne. Zwolennicy argumentu wyjaśniają ówże fakt istnieniem Projektanta, któremu zależało na naszym istnieniu. Gingerich uważa, że sam argument jest za słaby, by być dowodem na istnienie Boga, ale stanowi rację na rzecz teizmu. Swoje wywody autor poświęca głównie na wzmocnienie owych racji. Pokazuje, jak niezwykle cudownie dopasowany jest świat fizyczny i biologiczny do naszego istnienia. Wg Gingericha, wygląda to tak, jakby rzeczywiście świat czekał na pojawienie się w nim istot inteligentnych.

Ego_Sum | 2015-08-13
Przeczytana: 21 września 2015