Paweł I czyli śmierć tyrana

Grań wiekow
83-06-01727-7
historia, zamach, sławni ludzie
Marek

Ejdelman przedstawia ogólny zarys historii Rosji schyłku XVIII wieku oraz dzieje krótkiego panowania Pawła I, syna Katarzyny II, który, wychowany w duchu liberalizmu i opozycji wobec własnej matki, po dojściu do władzy, przerażony Rewolucją Francuską, staje się prawdziwym tyranem. Wkrótce szlachta i oficerowie mając dość jego rządów zawiązują spisek i Paweł I ginie z rąk carobójców.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1990

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Następcą Katarzyny II był jej syn Paweł, który przez wielu uznawany jest za "szaleńca na tronie". Nigdy nie darzyłam tego władcy zbyt wieloma pozytywnymi uczuciami, więc nie byłam specjalnie zainteresowana jego dość krótkim panowaniem (1796-1801). Paweł I zresztą nie jest postacią, której poświęca się wiele uwagi, przynajmniej nie w tych opracowaniach, które miałam okazję czytać.

"Paweł I czyli śmierć tyrana" jest jedyną książką o tym władcy, jaką przeczytałam. Trudno mi więc ocenić ją nie mając żadnego porównania. Subiektywnie muszę przyznać, że pozycję tę przemęczyłam, czytanie jej nie było zbyt wielką przyjemnością. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy wina leży po stronie autora, czy opisywanej przez niego postaci.

Trzeba jednak przyznać, że autor starał się bardzo szczegółowo podejść do tematu.

Aztek_Anonim | 2016-09-25
Trithemius | 2016-07-28