Marcin Luter. Jego życie i czasy

Okładka książki Marcin Luter. Jego życie i czasy Richard Friedenthal
Okładka książki Marcin Luter. Jego życie i czasy
Richard Friedenthal Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Luther Sein Leben und seine Zeit
Państwowy Instytut Wydawniczy
1991-01-01
1991-01-01
Czesław Tarnogórski
luter reformacja

Biografia typu "Jednostka na tle swojej epoki".
Życie Lutra stanowi dla autora punkt wyjścia do snucia rozważań o stanie Rzeszy przed jego wystąpieniem i w trakcie jego działalności, która dała początek i była kamieniem węgielnym reformacji. Jeśli chodzi o rozłożenie akcentów to zdecydowanie więcej miejsca poświęcono początkowi kariery Lutra - 95 tezom, pierwszym pismom, sejmowi w Wormacji i ucieczce do zamku Wartburg. Mniej więcej od fragmentu, gdzie autor porusza przekład Biblii na język niemiecki narracja mocno przyspiesza. Sejm w Spirze, protest książąt i miast Rzeszy od którego wzięło się centralne pojęcie "protestantów", pokój w Norymberdze, związek szmalkaldzki - wszystkie te tematy poruszane są oględnie, bez należytego pogłębienia.
Oprócz samego Lutra, dużo miejsca poświęcono wydarzeniom pobocznym - sprawie Reuchlina, działalności Zwinglego i Huttena, sacco di Roma. Te fragmenty, kiedy opuszczamy Marcina Lutra to największe wodolejstwo i rozdziały "przegadane". Na dobrą sprawę nie zaszkodziłoby potraktowanie ich bardziej skrótowo, aczkolwiek należy uczciwie przyznać, że wnoszą dużo do kontekstu omawianych wydarzeń.
Sama postać Lutra została ujęta w zniuansowany sposób, bez próby oceny i bez patosu. Wielokrotnie wspomina się jego "grubiański" język i poglądy (antysemityzm tylko liźnięto).
Jest to biografia w starym stylu, syntetyczna, z licznie występującymi kwiecistymi porównaniami i nawiązaniami do czasów współczesnych autorowi.

Biografia typu "Jednostka na tle swojej epoki".

Jeżeli ktoś oczekiwał, że ta książka będzie gęsta w fakty z życia Lutra, zwłaszcza odnośnie jego najważniejszych dokonań, to już mówię, że może zacząć czytanie od ok. 200 strony. Jak napisał inny użytkownik, ta książka jest pełna kontekstu historycznego nie tylko przełomu XIV i XV wieku, ale też i wieków wcześniejszych, zwłaszcza dla Historii Kościoła. Czasami jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że autor poprostu „lał wodę" po to, aby napisać jak najwięcej i tylko dlatego, ponieważ w tej książce nie brak obszernych opisów nastroju Lutra w danym czasie czy innych osób, ale trzeba też przyznać, że autor opisał dużo faktów z życia Lutra i jego najbliższych. Mam więc bardzo mieszane odczucia o tej książce.

Genialna, pełna biografia Lutra. I tyle w temacie.

Genialna, pełna biografia Lutra. I tyle w temacie.

To już czwarta książka poświęcona Marcinowi Lutrowi jaką przeczytałem i moim zdaniem jest najlepsza, bo najbardziej obiektywna i skupiająca się najpełniej na samym ojcu reformacji - choć podobnie jak w innych tego typu publikacjach dosyć sporo w niej miejsca dla całego kontekstu historycznego. O tym, że jest to prawdopodobnie najlepsze dzieło na temat Lutra na polskim rynku wydawniczym niech świadczy zresztą fakt, iż zwłaszcza autorzy książek wydanych na 500-lecie reformacji nie szczędzili sobie cytatów właśnie z pracy Richarda Friedenthala.

Jednocześnie moją ocenę "Marcina Lutra. Jego życia i czasów" obniża zasadniczo dosyć skromny opis jego najważniejszych poglądów, który sprowadza się najczęściej do niewielkiego zdefiniowania problematyki zawartej w jego własnych publikacjach - to jednak defekt niemal wszystkich książek poświęconych Lutrowi, stąd będę zapewne musiał sięgnąć po prace dotyczące samej teologii protestantyzmu.

Biografia pisana z rzadko spotykanym już rozmachem i w wielkim stylu - tak samo jak "Goethe" tegoż autora. Dla zainteresowanych epoką obowiązkowa.

Opinia później :-)

Opinia później :-)