Łunin - adiutant wielkiego księcia Konstantego

Okładka książki Łunin - adiutant wielkiego księcia Konstantego Natan Ejdelman
Okładka książki Łunin - adiutant wielkiego księcia Konstantego
Natan Ejdelman Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Łunin
Państwowy Instytut Wydawniczy
1976-01-01
1976-01-01
Wiktoria Śliwowska, René Śliwowski

Okładka książki Literatura na świecie nr 4/1991 (237) Wasilij Aksionow, Nina Berberowa, Mikołaj Bierdiajew, Josif Brodski, Natan Ejdelman, Osip Mandelsztam, Georges Nivat, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Andriej Dmitrijewicz Sacharow, Włodzimierz Sołowjow, Aleksandr Sołżenicyn, Igor Szafarewicz, Aleksander Zinowiew, Andrzej de Lazari
Literatura na ... Wasilij Aksionow, N...

Wspaniała książka z dawnych lat wybitnego rosyjskiego historyka o jednym z mniej znanych dekabrystów, a jednym z najbardziej niezłomnych - ppłk. gwardii Michaile Łuninie, adiutancie wielkiego księcia Konstantego.

Za swą niezłomną postawę, pełne godności odpowiedzi dla Komitetu Śledczego, odmowę zeznań obciążających przyjaciół trafił na katorgę na Syberię, gdzie zmarł po latach, a może i został zamordowany z "najwyższego rozkazu". Jego uporu w walce z despotyzmem nie rozumieli nawet współzesłańcy, także powstańcy listopadowi. Był katolikiem – co było nieczęste wśród rosyjskiej szlachty. Prawdziwy „przyjaciel Moskal”…

Ważnym wątkiem książki jest szokująca dziś wręcz obrona Łunina, jaką podejmuje wobec swego brata Mikołaja I wielki książę Konstanty, który najwyraźniej poznał się, jakiego formatu człowiekiem był jego adiutant.

I oto jak pisze do Mikołaja o zeznaniach go obciążających: ”Drogi bracie, zeznania te wydają mi się mało wiarygodne i złożone jedynie w celu samousprawiedliwiania się; usiłują zagmatwać sprawę, wciągnąć do niej mnóstwo różnych osób, ściągając na nie podejrzenia, a wiadomo, że we wszystkich tego rodzaju sprawach winni trzymają się zasady: im więcej osób wplątanych, tym trudniej będzie karać”.

Łunin nie skorzystał zresztą z propozycji ucieczki za granicę, co proponował mu wtedy carski brat. Przyzwoitym i prawym człowiekiem był w tym świetle Konstanty, który łagodnie mówiąc, nie ma u nas najlepszej prasy (może z wyjątkiem świetnej książki J.M. Rymkiewicza, którą bardzo polecam).

Dopiero, gdy do Warszawy Konstanty dostał zeznanie, że Łunin miał dowodzić grupą mającą zabić cara i jego rodzinę, adiutant został odesłany pod strażą do Petersburga, gdzie skazano go na katorgę i zesłanie.

Według anegdoty, słysząc wyrok w tłumie skazanych, krzyknął: "Panowie, trzeba to oblać!", po czym zamiar ten natychmiast wprowadził w czyn... Prawdziwie niepokorny ktoś!

W 1845 r. prawdopodobnie zamordowano go w Akatuju z rozkazu władz za permanentną niepokorność i kontakty z polskimi zesłańcami...

• Przeczytane niejeden raz
  • 0.0.Domowa biblioteczka