Chopin

Świat Książki
1997-01-01
1990-01-01
Halina Sołdaczukowa

Mało o twórczości, a więcej o burzliwym życiu kompozytora. Z perspektywy studenta historii czytało się bardzo przyjemnie, ale pasjonaci muzyki mogą poczuć się trochę zawiedzeni.

Stare to i nudne, a w zasadzie to najnudniejsza biografia jaką czytałem. Te wysokie oceny to chyba nie są za biografię, a jej przedmiot. Mało tu o samej twórczości Chopina, ale za to dowiemy się jaki miał kolor ścian w sypialni i że autor ma bias heteroseksualnej polskości. Spis treści jest tylko po to, żeby losowo oddzielić jedne 30 stron od drugich. Lepiej sięgnąć po coś nowszego lub zajrzeć do internetu.

Wspaniała opowieść o życiu jednego z naszych największych muzyków. Autor opisuje życie artysty począwszy od lat dziecięcych, nauki i pierwszych występów w Warszawie. Dalej poznajemy koleje losu Chopina po wyjeździe do Wiednia tuż przed powstaniem listopadowym a ostatecznie do Paryża. Trudne początki kariery w ówczesnej stolicy artystycznej uświadamiają nam, że nawet geniusz muzyczny jak Chopin musiał włożyć mnóstwo pracy w to żeby się przebić i utrzymać z muzyki.

Zamoyski przedstawia nam wyjątkowy obraz życia Chopina z wielkimi wydarzeniami historycznymi w tle. Klimat klasyków wiedeńskich czy paryskiej śmietanki i artystycznej bohemy jest obecny przez cały czas. Niejako oczami naszego bohatera poznajemy realia Wielkiej Emigracji we Francji w latach 30 i 40 XIX wieku i jest to piękne przeżycie. Towarzyszą nam w tej podróży postacie takie jak Adam Mickiewicz, Liszt, książę Jerzy Adam Czartoryski, Berlioz, Delacroix, Mendelssohn, Balzac czy George Sand. Romans Chopina z tą ostatnią został tutaj dość dokładnie opisany na podstawie licznych listów i relacji.

Z pracy Zamoyskiego wyłania się obraz Chopina - geniusza, słabego fizycznie a czasem podupadającego też na duchu. Do pewnego momentu optymisty później niejako zmęczonego życiem i czekającego na nieuchronny koniec. Zmanipulowanego częściowo przez swoją największą kochankę Sand a szukającego całe życie ukojenia w muzyce. Publikacja pozwalająca na całkowitą imersję w pięknie ale i tęsknocie czasów emigracyjnych.

Z przyjemnością ją przeczytałam, choć w pierwszej części jest, dla mnie, trudniejsza. Nie mam wykształcenia muzycznego, więc wiele sformułowań do mnie nie dociera, ale jak opisać Geniusza opisać i porównać z innymi. Raz na jakiś czas lubię posłuchać Chopina, a najchętniej do poduszki. Po lekturze na powrót zakochałam się w Chopinie. Trudno uwierzyć, że prawie nigdy nie był z siebie zadowolony. Choć to cecha geniuszy. Był skromny, ale jednocześnie towarzyski i dowcipny. Miał też dystans do siebie. Zapewne wrócę do niej jeszcze.

Lubię sięgać po biografie i odkrywać nieznane fakty z życia artystów. Poznawać jakimi byli w rzeczywistości ludźmi. Życie Chopina znałam już nieco z doskonałego moim zdaniem filmu „Pragnienie miłości”, ale książka odsłoniła mi widok na to, jak przyciągał on do siebie wielbiące go osoby i skutki oddalenia od rodziny. Cytowane listy są najwymowniejszym dowodem jego inteligencji i uczuciowości. Geniusz, wirtuoz fortepianu, jak większość polskiej arystokracji wówczas na emigracji, bywał zagubiony i pełen tęsknoty, która wybrzmiewa z niemal wszystkich jego utworów. Można odkrywać go bez przerwy na nowo w mazurkach, nokturnach, polonezach i zatracać się w tej ponadczasowej muzyce, tak osobistej i tak uniwersalnej jednocześnie.

Chopin jest wielki prawda? Cudowny, mistrz, trzeba go podziwiać. Ale tak jak JP2, nie mozna go znać. A to był chłopak, który nie umiał z dziewczynami gadać, który złapał chorobę weneryczną w domu publicznym. Facet, który potrzebował opieki kobiet, bo słabował przy kazdej zmianie pogody. Geniusz, ale taki, który wątpił w to, czy cokolwiek soba reprezentuje. Kochał chyba 2 razy w życiu - każdorazowo średnio szczęśliwie. O tym wszystkim dowiadujemy się z biografii pióra pana Zamoyskiego, jak dla mnie geniusza pióra. To moje odkrycie 2021, zanurzam się w poszczególne zdania w książce z rozkoszą, równocześnie uzupełniając wiedzę o jednym z najwybitniejszych postaci kultury europejskiej. Absolutnie polecam, należy przeczytać, nawet jeśli tak jak ja, nie umie się umysłem objać muzyki Chopina. Prześwietna książka.

Dobra książka opowiadająca o życiu Fryderyka Chopina. Przystępny język oraz fajne opowieści bardzo przybliżają życie tego sławnego Polskiego kompozytora.

Chopin, Chopin, Chopin. Wszędzie pełno. Jednak człowiek który napisał tę biografię był kimś kto od innej strony z, z osobistym zrozumieniem podszedł do przedstawianego świata.

Książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Biografie potrafią być różnie napisane, dlatego każdy taki zakup to dla mnie mała loteria. Autor zaskakująco "normalnie" podchodzi do postaci Chopina. Nie jest ukazany jak anioł muzyki zesłany z nieba czy wielki Polak patriota, tylko jako zwykły człowiek ze wspaniałym talentem. Pozycja naprawdę ciekawa i zaskakująco lekko napisana. Nawet jeśli nie interesuje kogoś Chopin, to ta biografia bardzo dobrze opisuje rzeczywistość pierwszej połowy XIX wieku, więc warto się w nią zagłębić.

Warto przeczytać, wybitna książka. Historia Chopina bardzo interesująco opowiedziana.

• Biografie
  • Biografie