Marek

Magnum opus autora. Osnuta wokół burzliwych dziejów kontrreformacji, alegoryczna powieść o Człowieku Wiecznym

źródło opisu: opis własny

Herzog | 2015-08-07
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 lipca 2015

Historyczna powieść Józefa Bohdana Dziekońskiego, określana jako opus magnum. Dzisiaj niestety, podobnie jak jej autor niesłusznie zapomniana. Utwór traktuje o życiu wybitnego polskiego alchemika, Michała Sędziwoja, którego życie przypadło na okres kontrreformacji. Oprócz elementów historycznych, pojawiają się też elementy fantastyczne, nadprzyrodzone, typowe dla literatury okresu romantyzmu.

Tematyka powieści, to próby odkrycia kamienia filozoficznego przez tytułowego Michała Sędziwoja. Legendarny Kamień filozoficzny stanowił źródło nieograniczonych bogactw i nieśmiertelności. Sędziwoj to polski szlachcic, który rezygnuje z wygodnego i dostatniego życia, poświęcając się pracy alchemika. Jego historia i sława, którą się okrył, stanowią przyczynek do postawienia poważnych pytań o sens ludzkiego życia, religię, nieśmiertelność. Powieść może budzić skojarzenia z innym wybitnym utworem, poruszającym podobne kwestie, czyli Faustem Goethego.

Język jakim posługuje się Dziekoński,...

| 2014-01-05
Przeczytana: 2011 rok

Nie moje klimaty, ale ciekawe, nie powiem.

Szymon | 2016-11-09
Aivalar | 2016-11-08