Polska nowela fantastyczna. Władca czasu

Okładka książki Polska nowela fantastyczna. Władca czasu
Józef Bohdan DziekońskiStefan Grabiński Wydawnictwo: ALFA Cykl: Polska nowela fantastyczna [Alfa] (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Polska nowela fantastyczna [Alfa] (tom 2)
ALFA
1983-01-01
1952-01-01
fantazja groza okultyzm fantazje naukowe

więcej Więcej

Drugi tom opowiadań fantastycznych wybranych przez Tuwima spośród dzieł mniej lub bardziej znanych dziewiętnastowiecznych pisarzy (no, z grubsza; niektórzy żyli na przełomie wieków). W pierwszej części dominującym wątkiem była wiara, często pojawiał się diabeł, teraz rządzi nauka, która przez pozytywistów wynoszona bywała na piedestał. A to dostajemy niezwykłą konstrukcję...

Nowele zebrane w tym tomie napisane są przez autorów dziewiętnastowiecznych, od epoki romantyzmu do okresu międzywojennego.
Najlepszym jednak określeniem tych utworów byłoby " opowieści niesamowite", w których tragiczny liryzm i irracjonalizm łączy się z atmosferą tajemniczości i grozy, często zaczerpnięte z fantastyki ludowej.
W czasach dzisiejszych, gdy panują horrory,...

• Fantastyka
  • Zbiory