horror
Paskuda

Zbiór opowiadań. Zawartość zbioru: - Stefan Grabiński: Cień - Stefan Grabiński: Kruk - Józef Bohdan Dziekoński: Moja fajka - Stefan Grabiński: Na wzgórzu róż - Józef Bohdan Dziekoński: Okiennik - Stefan Grabiński: Pojednanie - Stefan Grabiński: Puszczyk - Jan Huskowski: Sen - Jan Huskowski: Tragedia na wieży - Józef Bohdan Dziekoński: Trupia głowa na biesiadzie - Stefan Grabiński: W...

Zbiór opowiadań.

źródło opisu: http://agharta.es24.pl/

źródło okładki: http://agharta.es24.pl/

| 2015-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Debiut Grabińskiego wydany pod pseudonimem Stefan Żalny. W 1909 roku ukazała się pod tytułem "Z wyjątków. W pomrokach wiary" i nie wiadomo dlaczego obecnie wydawca usunął pierwszą część tytułu, skoro wzięła się ona raz, z woli autora, a dwa, z podziału książki na dwie części; trzy pierwsze opowiadania to część "Z wyjątków", "W pomrokach wiary" zaś to trzy następne.
Jest to książka wybitnie dla koneserów albo miłośników Młodej Polski. Język bardzo wyszukany, szczególnie kiedy autor opisuje przyrodę, co czynił chyba tylko w swoich pierwszych tekstach. Opowiadania jak zwykle mają specyficzny nastrój, czasem jedna bliższe są balladom Mickiewicza niż "Demonowi ruchu". Niemniej warto się nad nimi pochylić i poświęcić czas, absolutnie bez pośpiechu, by rozkoszować sie tą silnie poetycka prozą, jednak w żadnym wypadku nie zaczynać od tej książki swej przygody z Grabińskim!

domizzz | 2014-04-03
Na półkach: Przeczytane, Kindle, 2014
Przeczytana: 30 marca 2014

"W pomrokach wiary" to zbiór sześciu opowiadań, stosunkowo krótkich, więc teoretycznie czyta się szybko. Teoretycznie, bo Grabiński żył na przełomie XIX i XX wieku, w dodatku pisał horrory, więc nie dość, że mamy piękną polszczyznę z przed stu lat, to jeszcze okraszoną dzikim mnóstwem skomplikowanych opisów, które mają budować atmosferę. Poetycko, że głowa boli. I faktycznie - budują. Ale przy tym skutecznie komplikują mi czytanie, bo przy co trzecim słowie się zatrzymywałam. Żeby zrozumieć, albo pomyśleć nad urokiem jakiegoś nieistniejącego już zwrotu.

Właściwie wszystkie kolejne opowiadania są do siebie bardzo podobne. O ile więc pierwsze dwa ("Puszczyk" i "Wampir") przeczytałam ze szczerym zainteresowaniem, tak przy kolejnych nastąpiło jakieś zmęczenie materiału i brnęłam przez kolejne strony z ewidentnym wysiłkiem. Właściwie dopiero ostatnie opowiadanie ("Podzwonne") znowu mnie zaciekawiło i wciągnęło.

Izoldka | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Zbiór opowiadań, jak dla mnie, o nijakiej tematyce. Żadne z tych opowiadań nie wywarło na mnie większego wrażenia. Raczej wywoływały irytację, bo temat nie zachęcał do czytania. Być może po prostu nie dostrzegam tego "głębszego przekazu" autora. Za to to, co wyróżnia te opowiadania to bogate słownictwo, z którym na co dzień mało kto ma dziś do czynienia. Może ono być zarówno plusem, jak i minusem tych opowiadań. Plusem, bo można poznać nieznane nam dotychczas słowa, a minusem, bo tekst naszpikowany tak wyszukanym słownictwem jest bardzo trudny w odbiorze.

Grot | 2015-11-04

Mam słabość do klasyki, do Grabińskiego. Jednak uczciwie trzeba przyznać, że nie są to najlepsze opowiadania, nie ten poziom co w "Demonie ruchu" ale znalazłoby się tu z powodzeniem kilka naprawdę wybornych opowieści. Jako ciekawostkę dodam że jest tu kontynuacja pewnej miłosnej opowieści z "Demona ruchu" - tej o facecie co romansował w pociągu z pewną zamężną kobietą. Solidna kontynuacja trzeba przyznać, która niejednego zdziwi. Jest też inne świetne opowiadanie Mistrza o pewnym szaraczku, który w pociągu nabierał 'cojones' Z powodzeniem powinno się znaleźć w Zyskowym zbiorze the best of Grabiński.

Plusem są także mało znane opowiadania Huskowskiego i Dziekońskiego.

Kristofer | 2015-04-23
Przeczytana: styczeń 2015

Wbrew temu, co niektórzy mówią o Grabińskim, jest to autor wyjątkowy, zapomniany ojciec polskiej grozy. Dobrze, że powoli odkopujemy jego twórczość. Już jako debiutant miał swój charakterystyczny styl.

Małgorzata | 2014-10-16
Na półkach: Przeczytane, Groza

Albo to jest faktycznie słabe albo jeszcze nie dorosłam do pewnego typu literatury. Na tle pozostałych dokonań autora niestety przeraźliwie męcząca i nijaka pozycja.

jacek1758 | 2017-11-06

Niesamowity klimat, chcę więcej takich pozycji wydawniczych. Czytałem już kilka razy ...

RSaligia | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018